jarki

Poplony

468 postów w tym temacie

Ja sieje nasiona deskowane glifosatem i ok. Proponuje sprawdzić w domu na parapecie jak wschodzi ,może było suszone zbyt wysoką temperaturą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja teraz sieję facelię, kupiłem ją po 6 zł/kg na targu. Dawać kwalifikowaną to się mija z celem, bo kosztuje u mnie 18 zł/kg.

Obawiam się tylko że trochę za mało kupiłem, bo wyjdzie mi ok. 10 kg/ha. Bedę siał specjalnym siewnikiem tarczowym do poplonów. Zobaczymy jak wyjdzie, bo nasiona lekkie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chetnie kupie facelie, chciałbym posiac na poplon do tej pory siałem gorczyce czas sprobowac czegos innego. Jezeli ma ktos na sprzedaż prosze o kontakt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jak posiejesz to się pochwal co z tego urosło :)

ja chyba zrezygnuję z poplonu :-\ chciałbym wszystko obsiać oziminami

ale nie wiem czy wyrobię finansowo, podobno uproszczenia nie lubią poplonów ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

prokamil, masz tutaj namiar na człowieka od którego kupiłem facelię na rynku, jest gdzieś z okolic Lubartowa - 607 356 090

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

u mnie też bagno, dobrze że po żniwach i słoma sprzątnięta. Udało mi się z poplonów posiać na razie tylko 3 ha kilka dni temu jeszcze przed deszczami więc za wcześnie jezcze mówić o wschodach. jak nie będzie padać to spróbuję za kilka dni. Myślę że woda z opadów powinna zejść szybko (jeśli dalej nie wleje), bo ogólnie to dość sucho było.

 

ps. jaką technologię uprawy stosujecie przy poplonach? Kultywator, poplon, a na wiosnę orka przedsiewna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie tez było bardzo sucho ale wczoraj wapno przywiezli i tak mokro ze z łaki do stodoły nie mogłem wiecghac z 8 tonami masakra. Ale dzis juz ok nie pada wieje wiatr. jutro moze nie ale w piatek w pole. Ja podkładam z reguły lub talerzuje zalezy pod co poplon za 4 tyg talerzowka lub nic, głeboka orka i siew. nie Uznaje wiosennej orki wogole dla mnie to bez sens.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja dzisiaj byłem pod wieczór na polu z kultywatorem na ścierniku i po deszczach prawie ani śladu. Ziemia ładnie wchłonęła wodę, dobrze się robi, nie kurzy się.

Co do siewu poplonów - próbuję w ten sposób, że ściernisku robię teraz orkę jak pod siew i na to rzucę nasiona faceli. Zastanawiam się tylko czy bronować po tym, czy powschodzą bez przykrycia. Mam ktoś z was doświadczenie w takim przypadku? Z gorczycą z doświadczenia wiem że bez przykrycia nasionwschodzi różnie, jak popada deszcz, jest ok, jak nie, wschody są nierówne. Facelia potrzebuje mniej wody, więc może bez przykrycia ładnie powschodzi.

Mam nadzieję że na wiosnę orka nie będzie potrzebna, tylko lekka kultywacja agregatem uprawowo siewnym. Podobno facelia nie drewnieje jak gorczyca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

czym siałeś facelię

co do technologii powinno być dobrze teraz orka

a wiosną gruber i uprawowo-siewny przecież w tym roku wszyscy tak robili przesiewy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też myślę że facelia jest ok, tylko trzeba ją umiejętnie zastosować. Sam posiałem w tym roku taki poplon (ale popełniłem niestety kilka błędów)

Problemem jest na przykład wysiew określonej dawki. Nasiona są małe, mają nieregularny kształt i co najgorsze są bardzo lekkie. Ja siałem specjalnym siewnikiem do poplonów, jakoś to wyszło, wschody są w miarę równe, ale lekki wiatr i nasiona znosi.

 

Czy ktoś z was nawozi poplony przed ich siewem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja też chcę dać ziemi nowe - płodozmian też szukam żółtego na poplon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

choć strączkowe to chyba najlepszy poplon to strasznie drogo wyjdzie

w dodatku trzeba by siewnikiem siać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Facelia jest bardzo dobrym poplonem m. in. ze względu na brak "pokrewieństwa" genetycznego z głównymi uprawami typu: zboża, rzepaki i rzepiki, czy motylkowate (w tym strączkowe).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

czym ją siejesz ?

@Grzesiek stronę wcześniej jest link do ciekawego artykułu o facelii

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja również, sieję łubin kilka lat w plonie głównym (raz siałem jako międzyplon ale raczej samosiewy zbóż i chwasty dominowały), kolega gorczycę (sieje też poplony) a chwastów po tym jest najwięcej. Chaber i przytulia idą łeb w łeb z rośliną uprawianą, ba mają się całkiem dobrze bo przecież czym opryskać, "babopielikiem" ;) ? Już na jednoliścienne zabierają rejestrację. Zachęcają do uprawiania czegoś innego niż zboża, rzepak, kuku, czy okopowe a utrudniają uprawę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zasiana 05 08 i spadło do tej pory 75 ml. a padało co kilka dni . jeszcze nie wszyscy skończyli żniwa. trafiła mi się chyba randapowana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem próbę na kiełkowanie , wyszło 10 szt. zaraz powtórzyłem dla pewności, wyszło 13 szt. czy taka jest zdolność kiełkowania faceli ? może ktoś wie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się