jarki

Nawożenie pszenicy

1179 postów w tym temacie

Tutaj akurat jest różnie ale w tym miejscu nie znam. Średnio ok. 5. W tym roku wapnowane ale jeszcze nie działa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Był bardzo silny wiatr i ciężko było złapać ostrość (dlatego przytrzymywałem rośliny ręką), ustawiłem makro a i tak było trudno. Tak wcześnie grzyby? Nie wydaje mi się, przecież ma dopiero dwa liście. Co by to mogło być w takim razie? Septorioza? Te rośliny są zdecydowanie słabsze od reszty; tam jest bardzo sypki piasek, niedobór wody raczej nie bo to w dołku. Właśnie ze względu na ten piasek i wygląd roślin (blaszki liści są węższe od innych) podejrzewam niedobór jakiegoś składnika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mi tez sie tak wydawało. Dlatego dałem wapno magnezowe. Na tym polu to jest ziemia klasy IVa i IVb ale w takich miejscach może byc troche niżej. Pytanie: co zrobic przed zima żeby poprawić kondycję roślin?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Już macie zaplanowane nawożenie, ile czystego składnika azotu zamierzacie wysypać na pole  , ceny nie kusza na zbytnia rozrzutność  :-\

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja zawsze sypie swoje  ???

puki mam nawóz tylko coś mi się zdaje że jak tak dalej będzie to mi kiedyś zabraknie kasy i to będzie koniec jarkiego  ???

teraz mam dylemat czy kupować polifoskę czy czekać gdzieś do czerwca  :-\ ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kupuj bo będzie tylko drożej, na wiosnę podejrzewam że ludzie nie kupią wieloskładnikowych i dopiero może czerwiec lipiec coś drgnie w dół o ile euro po 6zł nie będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja nie kupuje wcale:)..jaki sens tyle płacic ??..przeciez to profanacja!!....a jak pszenica bedzie po 50 zł??....czeka nas EKOLOGIA..I DRUGA RUMUNIA ..A NIE IRLANDIA:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nawoził już ktoś pszenicę? U mnie straszne błoto jeszcze. Jaką dawką zaczynacie? Ja myślałem o 70kgN/ha ale nie wiem czy to nie za mało :-\

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1. Stan zadowalający, dość dobrze przezimowała. Jestem zaskoczony jak oglądam zdjęcia pszenic z innych regionów kraju.

Ad. 2. Siana w terminie jak najbardziej (19-20.09 bodajże) ale na glinach nie wschodziła do listopada.

Ad. 3. Rozkrzewiła się pod śniegiem. Jak śnieg przysypał to była prawie goła ziemia a teraz jest zielono. Najmniejsze rośliny mają 3 liście, reszta ładnie się krzewi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciężko doradzać na odległość, ale jak liczysz na więcej niż 6 t to 70 kg będzie mało, chyba że dajesz azot w 3 dawkach. Zawyżanie pierwszej dawki może spowodować, że rozkrzewi się "za dobrze" i będą płone kłosy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli 250 kg saletry amonowej powinno być w sam raz ;)

Nie jestem przekonany do 3 dawki, jakoś nie wierzę w to, że bardzo podwyższy plon.

Tylko trzeba jeszcze na pole wjechać ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W najnowszym Farmerze piszą, że maksymalne wykorzystanie azotu gwarantuje nawożenie w dawkach 30-40 kg co 2 tygodnie (art. Nawożenie w ciemno- niewskazane, s. 62-66). To dopiero jest nabijanie liczby przejazdów :o Może i tak jest dla roślin najlepiej, ale czy zwyżka plonowania pokryje koszty tych przejazdów? Wątpię. Naukowcy sobie, a praktyka sobie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ciągnik jeździł na wodę to pewnie tak by się robiło ale nic z tego. Dlatego łączymy różne zabiegi w jeden w miarę możliwości żeby nie było tyle wyjazdów w pole.

A poza tym kto znajdzie na to czas? Na wiosnę i tak jest ciężko z terminami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się