jarki

Nawożenie pszenicy

1179 postów w tym temacie

Wiem, że nie dajesz ale u mnie plan był inny. Basfoliaru na pewno nie będę kupował, musi być dane to co jest w tej chwili zamrożone, poza tym pisałeś o problemach w za mocnym działaniu z grzybówką, dwa razy nie zamierzam latać. Pytanie pozostaje: czy jest sens teraz podać 3 dawkę azotu? Pszenica idzie miejscami na 8+ miejscami na 0, jak wyjdzie średnia 4 to będzie nieźle, przy czym da historycznie najniższy mój plon tego gatunku zboża.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Historyczne raczej histeryczne ;) Prognozy Ci rosną szybciej niż w GUS :)

Zostaw to wszystko na lepsze czasy po tych opadach co miałeś wystarczy 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ikcomas Idź spać jesteś pijany :P

Kilka dni temu usychałeś a dziś 3 dawkę ... Nie popada znów kilka dni woda zniknie i będzie dalej suszyć i palić dzięki trzeciej dawce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałem tylko się upewnić czy robię dobrze... Jestem jeszcze w szoku jak może się zregenerować pszenica więc nie myślę racjonalnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie też miejscami wygląda na 0 już. Plon sredni maksymalny nie przekroczy na pewno 6t ( pszenzyto, jeczmien, zyto). Ale u mnie aktualnie jest sucho i będzie dalej redukowalo plon z każdym dniem az pewnie ostatecznie uleci mniej niz u Ciebie. A u Ciebie najwieksza susza juz minela. Myślę że tylko chcemy się tym pocieszac ze te dobre miejsca nadgonia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@przem wspomniałeś że nie dajesz PK pod pszenicę która jest po rzepaku

Mam taką samą filozofię nawożenia i tu mam pytanie do Ciebie 

Czy nie masz wrażenia że po mokrym roku wystąpiły braki potasu 

Mnie to gryzie płytki rozleniwiony system korzeniowy i susza do tego 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja też już nie daje K po rzepaku ale uważam że P należy wrzucić. To akurat pasuje dac 100-150 kg Polidapu przedsiewnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@jarki raczej nie, u siebie aż tak mokrego roku jak na północy nie miałem że spadło ponad 1200L , u mnie było około 550 dokładnie nie pamiętam.large.5a749c1e6e719_sumaopadoww2017.png.cfbfa560d192a5964e2f12e47910b5bc.png

a że pszenice wyglądają jak wyglądają to wszystko przez brak opadów przez 2-3 miesiące, co z tego że jest zasobność w składniki jak rośliny nie mają jak ich pobrać.

@lokizom 100 kg Polidapu by wystarczyło, tylko jak ktoś wcześniej robił nawożenie rzepaku na 5 ton a skosił 3,5 to ten fosfor z gleby który jest najmniej ruchliwy pomimo 1200 L daleko się nie przemieścił a wręcz został tam gdzie był, mam info od rolników którzy w trakcie powodzi 2010 roku mieli pola zalane wodą a na następny rok robili badanie gleby i wyszły im praktycznie takie same wartości. Największe straty były wówczas Magnezu oraz Azotu mineralnego 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Uspokajasz mnie :) tu coś 600-700 było według mapy 

Dałem wiosną na rzepak trochę soli i mam wrażenie że lepiej to wygląda od sąsiadów

Pszenica po zimie budowała system korzeniowy od nowa po wierzchu 

Patrząc na objawy to potas=susza co wiemy nie od dziś 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

...w tym roku dałem 30g/ha boru razem z tytanem, krzemem, MgS i krist. ziel... w fazie 2 kolanka... gdzieś w farmerze było napisane żeby bor podawać w fazie strzelania w źdźbło lub przed kłoszeniem... może to lepiej rozbić na 2 dawki - 1 razem z pozostałymi mikro a 2 przed kłoszeniem z innymi odżywkami... znalazłem jeszcze w necie trochę wyników badań na ten temat ale one dotyczą raczej pszenicy jarej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie wychodzi średnio na rok w płodozmianie ponad 1kg po przeliczeniu czystego boru. Więc do oprysku pszenicy chyba sobie daruję. Myślę, że o miedź w pszenicy trzeba bardziej zadbać.

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie. Robiłem badania z lisci w pszenzycie. Wszystko było ok tylko boru wyszła za mała ilość i to sporo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ile dajesz czystego boru średno na ha przez ostatnie 20 lat? U mnie wyszło ponad 20kg/20 lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale podawałes pewnie tylko dolistnie więc nie spodziewaj się ze zbudowałes tym jakas dużą zasobnosc (większość boru jest wynoszona z nasionami)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko dolistnie, ale głównie. Z racji nieorania i dużej ilości poplonów myśle, że pozostaje sporo związanego w glebie i dla pszenicy wystarczy. Zastrzegam sobie, że są to moje wymysły nie poparte żadnymi badaniami. Czasem jesienią jak mi zostanie to daję na pszenicę, ale chyba za dużo bo około 100g/ha

 

Boru potrzebują również organizmy glebowe. 

Moje podejście do nawożenia w uproszczeniu: Nawożę glebę budując zasobność nie rośliny. Ale patrząc na tą tabelę  zacznę dodawać do fungicydów. Tylko co z pH?

Edytowano przez jarki
Połączenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No Panowie chyba macie rację i czas mocno zmienić nastawienie

Stara szkoła bagatelizowała a nawet ostrzegała przed nadmiarem boru

Ja coś tam próbuję raczej chaotycznie bez planu wykorzystując resztki 

Czas na program odżywiania pszenicy borem bo w ziemi pustka 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

... przem czyli tak jak moje domysły że na wiosnę 2 dawki a do tego ta jesienna... w truskawce czy malinie to daję bor w trakcie kwitnienia bo to ponoć poprawia lotność pyłku czyli zapylenie a co za tym idzie wpływa pozytywnie na ilość owoców... i generalnie działa na rozwój elementów generatywnych więc ta ostatnia dawka boru w pszenicy to nawet na początku kłoszenia by mogła być, chyba że się mylę... tyle że pewnie wydajniej wychodzi razem z grzybówką... nic jest materiał do eksperymentowania...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

w trakcie kwitnienia hmmmmmmmm?
, nie jestem naukowcem ale wiem że jest duże ryzyko że może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Pamiętajmy że każda substancja w trakcie oprysków w pszenicy w czasie kwitnienia może zaburzać pylniki które później nie będą zawiązane. tak jak nie daje się dolistnie mocznika w trakcie kwitnienia inna sytuacja jest grzybówkami które można stosować.

 

Kolejny pomysł na artykuł w farmerze:
Bardzo obszerny i rozbudowany artykuł dotyczący Boru w pszenicy. - Jeśli było coś kiedyś takiego to proszę o Redakcję o podanie numeru miesięcznika.
http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/zboza/czy-zboza-powinno-sie-dokarmiac-borem,68815.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tabelka nie wiarygodna obsada kłosów w takim badaniu powinna być taka sama. Co dzięki borowi wyrosło więcej? Wszystkich mikro zaczyna brakować z dwóch przyczyn 

1 wzrost plonów

2 spadek nawożenia organicznego.

Na swoim przykładzie wiem, że ostra aplikacja mikro w wartościach jakie niby rośliny potrzebują przynosiła wręcz odwrotne skutki. Plon się nie zwiększał a młóciłem ostatni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

...w owocach bor jak najbardziej wskazany w trakcie kwitnienia tak samo jak zabieg fungicydem przeciwko szarej pleśni w tej fazie... w pszenicy czytałem że zabiegi w trakcie kwitnienia zaburzają zapylanie dlatego tu raczej bor tak jak pisałem bezpośrednio przed kwitnieniem bym dał np. w początku kłoszenia właśnie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak. Jak sobie czytam ze dajesz 1 kg boru w plodozmianie to się zastanawiam pod co tyle wrzucasz 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się