jarki

Nawożenie pszenicy

1179 postów w tym temacie

Moim zdaniem z drugą dawką należy zaczekać do końca krzewienia 

Jeśli będzie naprawdę sucho to zbyt mocno rozkrzewiona dużo zredukuje 

 

Edytowano przez jarki
Zredukuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

... ja już zbaraniałem jak was czytam... w każdym razie na te w siewu 15 września planuję zasilić ok. 60 N z przewagą formy amidowej - nauczony doświadczeniem, że zapas azotu na być może suche kwiecień i maj trzeba zrobić... na te siane 19, 21 września które mają ok 3 rozkrzewienia to sama saletra... co do drugiej dawki to czas pokaże...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też jestem zwolennikiem małej pierwszej dawki w tym roku. Druga około początku strzelania, co roku trzeba wyczuć ten termin przed nieraz ostatnim deszczem przez dlugi czas. Oczywiście na drugiej musi być petarda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

... no u mnie rok temu akurat początek strzelania  przypadł na czas kiedy od dłuższego czasu nie padało i się nie zapowiadało na opady w najbliższym czasie... liczenie na deszcz w tym czasie mocno życzeniowe... saletra i tak poszła co uciekło to uciekło, ale mimo wszystko plon był... w tym roku wolę liczyć na zapas z pierwszej dawki niż na opady na początku strzelania...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, jarki napisał:

zbyt mocno rozkrzewiona dużo zredukuje

@sapek dobrze rozumiesz tylko musiałem poprawić

Te cholerne smartfony ukradł mi literkę e na końcu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale siane przed 20 wrześna to już się rozkrzewiły jesienią zjadając cały azot i od połowy lutego głodne. No chyba, że ktoś zasiał ponad 500szt/m i ma teraz ponad 2000szt/m to gruberem co drugą łapę w poprzek pola.

Ja tam, pierwsza dawka w RSM poniżej 80kgN/ha nie schodzę.

Pierwsza dawka największa minimum połowa całego azotu.

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W pszenicy pierwsza dawka musi być uzależniona od stanu plantacji

To chyba jest jasne i każdy wie co oznacza nadmiar azotu na starcie 

Daleko nie będę sięgał bo w ubiegłym roku miałem cieniznę byłem bez wyjścia

Decyzja była tylko jedna kop z saletry iiii zrobiło się cacy się zagotowała 

Przyszła ta cholerna susza i po co mi było tyle rozkrzewień ???

Nagle zaczęła wszystko redukować miejscami nawet do jednego kłosa 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przyspieszacie N-2 w pszenicy idealnie by było za dobry tydzień ,ale czy póżniej będą opady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym roku w gorącej wodzie Cię kąpali ;) :) 

Pszenica nadal się krzewi i nie zamierzam jej prowokować dodatkowo 

Po niedzieli owszem jak będą warunki dostanie odżywki 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja przed opadami ruszę, nawet jeśli będzie w kolano, obecnie nie ma sensu wysiew

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Brawo, tak samo myślę, zawsze N2 szło do 5 kwietnia ale w tym roku no nie wiem czy tak bedzie. Dzisiaj ładnie kolorów zboża nabrały. No i nawet mojemu jeczmieniowi się poprawia, dostał w tych słabych miejscach kopa z saletry i to musi mu wystarczyć  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

drugą dawkę (RSM) opryskałem w środę a w czwartek przyszedł deszcz całe 5mm 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To chyba tylko Ty dałeś drugą dawkę, może się okazać że byla to idealna decyzja. Patrząc na długoterminowe to przez minimum dwa tygodnie nie będzie padało a to by znaczyło że ja i reszta osób zaspala

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dlatego na tych normlanych nie za gęstych wysiałem ,rozpusci sie,nie będzie strat bo jest jeszcze wilgoć jak,nie będzie padało to za kilka dni by były straty ,a zacznie działać jak popada czyli za dwa tygodnie ,u mnie pierwsza dawka była skromna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do strzelania jeszcze trochę, to nie rzepak, najlepszy plon zboża ozimego maiłem jak druga dawka szła jak zboże było za kolano

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zależy ile dałeś N na pierwszą ,niektóre pszenice kolanko już 3-5 mm,po kolana to 3 kolanko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy plon pszenicy miałem jak nie by£o deficytu wody. Ostatni azot RSM daję w fazie początku strzelania w źdźbło. Najlepiej to się sprawdza na mojej ziemi w ostatnie suche wiosny. W tym sezonie 100kgN mniej na hektar. Zamiast 230kg 130kg. Ale jeśli będą warunki to pewnie nie wytrzymam i sypnę około 150kg saletry 34% na liść flagowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Lekki deficyt wody w odpowiednim momencie jest nawet wskazany dla wysokiego plonu, jak za wczasu zredukuje źdźbła do optymalnego poziomu wtedy już woda nie jest marnowana na redukcje źdźbeł przed kłoszeniem

 

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie ma jednej złotej zasady ,co rok to inaczej,jesli pogoda się sprawdzi to było wszystko wysiać ,czas pokaże

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigos

Wracając do Twojej wypowiedzi. Jak to nie będzie strat? Posiałeś saletre, nie spadł deszcz i nie spadnie jeszcze bardzo dlugo to jak nie bedzie strat? Nawet saletra to nie perpetum mobile, straty będą i to bardzo duże. Lepiej było poczekać i posiac tuż przed deszczem, nie zaklinaj rzeczywistosci ze u Ciebie to ona sie przemieści bez deszczu żadnego 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się