jarki

Nawożenie pszenicy

1179 postów w tym temacie

Nawożenie na 8 ton i 14% białka :)

ja na pierwszą dałem 60 kg N a  druga poszła od 63 do 81 kg N, trzecia o ile będzie to max 40 kg N, cudów w tym roku nie oczekuję 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wysokie nawożenie N przyczynia się do chorób i wylegania co za tym idzie dodatkowa droższa ochrona. Jak mocno pada w żniwa to złamie się w połowie i =$&%€×. Więc się ograniczam daje o 100kgN mniej jak w mksymalej mojej dawce kiedyś. Chyba że będzie ładna i nie wytrzymam i dam na liść flagowy 50kgN

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.02.2019 o 22:04, jarki napisał:

Też zacząłem dziś pod wieczór siać saletrę prawie 70N/ha 

Przykro mi ale na tym się nawożenie azotowe do tej pory zakończyło

Nawet nie snuję planów na przyszłość 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I coś mi sie wydaje ze to będzie najlepsza decyzja, deszcz coraz bardziej wątpliwe. Ale nie dac N2 a podać T2 to też mijałoby się z celem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziś oglądałem żyto na siódmej klasie jedno gęste o wysokim nawożeniu azotowym

Drugie takie prowadzone na max 3 tony skromnie N i rzadkie od jesieni 

Oba wody tyle co u mnie i to mizerne dziś bije to wypasione 

Jest dokładnie jak @lokizom pisał tu chyba z dwa dni temu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigos tak, był taki plan, żeby jeszcze coś dać jak będzie czuć plon. Na razie wszelkie prace nad pszenicą wstrzymane do odwołania (czyt. deszczu). Tak, nawożenie na 8 ton a czemu by nie? Pewnie wyjdzie 4 ale nic nie poradzisz. NA razie trzyma się nieźle, zaczyna się zbierać dopiero, siana bezorkowo po rzepaku. Dostała tylko siarczan magnezu i taki miks mikro od lokalnego dystrybutora. Nie skracana, nie robione T1, tylko chwasty. Nic nie jest jeszcze przesądzone, długa droga przed nią. Wszystko się może wydarzyć, albo dobry plon albo jedna wielka czarna murzyńska d... Nic pośrednio, w te albo we w te :-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niedługo 3 kolanko, liść flagowy wychodzi po 3 czy po 4 kolanku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Żniwa to w czerwcu czy wrześniu?

 

Arkadia Sailor szybko rośnie tydzień do przodu.

Moja pszenica ozima Hondia w super zaawansowanej ochronie zdrowa. Po deszczu ładnie rośnie. Ciągle mnie kusi by sypnąć jeszcze 150kg saletry na flagowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oj u mnie bardzo skromnie N w tym roku 

Będzie na pięć ton i wątpię czy szósta urośnie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie N normalnie ale pewnie nawet piątej tony nie bedzie. Bynajmniej zaoszczedziles

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie wiedzę że doskwiera wam susza. Pszenica wiadomo już rekordowa nie będzie. Pisałem na innym forum ale nie było chętnych do dyskusji.  Wodę trzeba szanować tu nie ma  dyskusji.  I chodz mi po głowie powrót do starej praktyki. Wiosną na swoich polach widzę że w uprawach ozimych przez długi czas gleba ma ciemny " wilgotny" kolor.  Wiąże się to z podsiąkiem który  w glebie nie ruszanej od pół roku jest intensywny.  Tym czasem w uprawach jarych podciąg po uprawie i siewie kończy się kilka cm pod powierzchnią.  Zastanawiam się czy nie warto wrócić do wiosennego bronowania pszenicy.  Ostatni raz robiłem to z 25-30 lat temu.  Może czas wyremontować brony zrobić je z 6-9m szerokie i ruszyć glebe w ukos pola? Na AF ktoś tylko przebąknął o tym że pobudzę do wschodów kolejne chwasty. Przez wiele lat robiłem zabieg na chwasty wiosną i chyba do niego wrócę mieściłem się zawsze w 100zł i było ok.   Zapraszam do dyskusji.  I pamiętajcie że najważniejsza jest woda....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może metoda na kilka ha,nie wszystko co stare to dobre,bez sensu jak dla mnie ,niech się inni wypowiedzą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chodzi Ci o to żeby przerwać parowanie wody? Ten zabieg kiedyś miał inne znaczenie. Pobudzić do krzewienia pszenicę i usunąć kiełkujące chwasty. Często to wystarczało bo kto tam słyszał o miotle zbożowej, nie było też nasion chwastów w glebie bo kombajn nie rozsiewał i głównym chwastem był ostrożeń polny. Dodatkowo jeśli wystąpiła pleśń śniegowa to miało na celu napowietrzenie łanu. Sam to robiłem nie tak dawno bo jakieś 10 lat temu jak zaprawiłem kiepską zaprawą i miałem masakrę po zimie. Bronowanie pszenicy na wiosnę kiedyś było wręcz podstawowym zabiegiem ale to zazwyczaj było wykonywane lekkimi konnymi bronami w poprzek pola. Do ciągnika lepiej by się chyba nadawała tzw. brona chwastownik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to muszę się przyznać, że w tym roku założyłem bliźniaki do starego MF275 i pobronowałem pszenicę. Pomimo że była pryskana na jesieni Expert+DFF po bronowaniu nie widzę nowych chwastów. 

Bardzej podoba mi się brona chwastownik lub taki sprzęt

 

https://youtu.be/VfKRULG0pCQ

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

bardzo dobra dedukcja kolego @KrzysiekŻ 
świeże spostrzeżenie z tego sezonu. Niemcy, północna Bawaria gospodarstwo ekologiczne i posiana pszenica. Gleby ciężkie oraz z duża zawartością tzw łupka/piasku - czerwona ziemia. Nie padało u nich na wiosnę tak samo jak u Nas. Co roku rolnik na wiosnę musi przejechać brona chwastownik aby pobudzić pszenicę do krzewienia i zniszczyć trochę chwastów.
Jednego pola nie zrobił prawdopodobnie z braku czasu i a później jak lał na to pole gnojówę zauważył spękaną glinę że można by było rękę wsadzić a na tych polach gdzie było robione chwastownikiem takiego czegoś nie zaobserwował.

Gospodarstwo 200 ha,  130 krów oraz 800 kW biogazu

 

wczoraj skończyłem nawożenie poszło 40 kg N i koniec w tym roku. Pokazuję się już flagówka 

Edytowano przez jarki
Połączenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Łooo to z fungicydem zaraz trzeba będzi lecieć.

Azotu już nie dam jednak 150N styknie. Miałem nic nie dawać z fungi, ale chyba azoksystrobina + Dedal poleci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tym linku od ruska to raczej coś jak  aerator 

Taka maszyna to na ciężkie gleby piaski raczej brona 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@jarki to nie Rosja, ukraińskie czarnoziemy po horyzont. Maszyna do zupełnie innego celu jak słusznie zauważyłeś służy napowietrzeniu gleby. Ale gość z filmu całkiem z innego powodu to robi. Pszenica po słoneczniku, słabo przykryte resztki i pleśnieją. Pewnie jakieś grzyby, które atakują uprawę pszenicy przy okazji. Jak zboże będzie większe to sobie poradzi, ale trzeba pomóc na początku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wątpię żeby pleśnie z słonecznika tu miały wpływ na pszenicę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moją biedna pszenica na 200 kg saletry sianej początkiem marca i na wjazd też się nie zanosi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pierdzielisz nie wierzę

Myślę jeszcze w czerwcu azotową odżywką 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, barts napisał:

Moją biedna pszenica na 200 kg saletry sianej początkiem marca i na wjazd też się nie zanosi

Nie uwierze ,ja myśle o dawce na kłos w sobote jeśli sie nie wycofają z opadów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza dawką na krzewienie, druga na plon pominięta, teraz jak by deszcz się sprawdził to "trzecia" na parametry

Najlepsze że nie wygląda na takie skromne nawożenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się