jarki

Nawożenie pszenicy

1179 postów w tym temacie

To masz UKRAINE,100 kg nasion i 100 N = 9 ton pszenicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miło ze ktoś podjął temat bronowania.  U mnie zabieg wykonywany był bronami 12mm ( no takim kluczem się przykręca zęby).  W sumie ojciec jak pamiętam pryskał jesienią  glean i wiosną zawsze bronował. Może tam jakieś chwasty i były ale mimo wszystko myślę że warto.

Dziś spadł 1mm wody

Nawet jeśli miałby być mokry rok to warto puścić trochę powietrza.  No i to ma podobne działanie do CCC ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza dawka podobna i przed ostatnim deszczem nawet na lepszej ziemi kapitulowała 

Teraz wygląda to lepiej ale to woda jeszcze nie azot z drugiej dawki 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

...co do bronowania to można spróbować, nawet kontrolę zostawić i porównać... pytanie w jakiej fazie powinna być pszenica? pobudzanie do krzewienia gęstej z 5 rozkrzewieniami raczej się mija z celem...czyli optimum by były 2-3 rozkrzewienia? może się sprawdzić, że ten zabieg zatrzyma więcej wody, bo płytkie ruszenie przerywa kapilary (chyba tak się te kanaliki w glebie nazywają) co zmniejsza parowanie wody z gleby... sam zacząłem w tym roku po każdym deszczu jeździć pielaczem w międzyrzędziach truskawek i jak na razie wilgoć jest...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

u mnie na lekkiej ziemi raczej widzę marny efekt, i jeszcze kamienie które pakerem powciskałem przy siewie to powyciągam bronowaniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na moim polu gdy zasieję pszenicę pod koniec listopada po buraku czasem bronowanie jest niezbędnie w celu "wpuszczenia powietrza" Jak nie bronowane rośliny żółkną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak siejesz w bardzo wilgotną ziemię to masz beton na wiosnę więc musowo. A co z chwastami u Ciebie?

Sapek.  wydaje mi się że najważniejsza jest wilgotność gleby w czasie zabiegu. Gdyby przyjąć że optymalną fazą było by np BBCH 31 to przy późnym siewie np po burakach brona by poszła w pole 2 tygonie za późno by skutecznie ograniczyć parowanie. Nie można też wjechać za wcześnie w za mokrą glebę bo znów będzie beton tylko że nie równy....

Maślak na niektórych polach może to być problem.  Ja mam gleby mieszane i widzę że na większości mogę w ten sposób zaoszczędzić sporo wilgoci i nie patrzeć jak potem wszystko staje w miejscu a potem....

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No N zbrakło na pewno tylko pierw brakło wody później N

karłowatość dorzuciła swoje i nie cieszy,  najlepiej nie zaglądać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dlatego wtedy idę na rzepak, później na jęczmień i humor jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja żałuje że nie dałem więcej antywylegacza bo nie wiem czy ustoi , co niektórzy nie dali w ogóle antywylegacza nie wiem czy mogą spać spokojnie

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy spokojnie spać może ktokolwiek ?

Sprawa ma się podobnie jak u Kolegi @barts 

Jest bardzo wyhamowana przez suszę azot 2 dawka na początku maja 

Deszczyk delikatny na saletrę popadał tyle by się rozpuściła ale już nie przemieściła

Dopiero te opady pszenica poczuła odnośnie nawożenia jestem dość spokojny 

Małe placyki mogą polec to fakt to co było zajebiste dostało miejscowo trineksapaku 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@jarki

U mnie to samo, miejscowi dałem trinespak ale tylko raz, zwykle daje jeszcze na doklosie, ale nie w tym roku. Mam dobre żyto i połowę pszenzyta, reszta ozimin cienizna. Nie wiem co myśleć o rzepaku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To bieda, rzeczywiście. U mnie podflagowy dopiero wychodzi. Planowane jest N4, mogłoby przestać wiać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie flagowy cały na wierzchu, kłos już czeka. Po deszczu pszenica zrobiła się ciemnozielona, aż niebieska. Azotu chyba jednak 150kg/ha wystarczy. Jednak opryskałem w ubiegłym tygodniu Dedal 0,5l + Afrodytya 0,6l i chyba dobrze bo ciepło i codziennie pada.

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

yyyyy rzeczywiście, nie widziałem jej parę dni i flaga wychodzi, udało się podać ostatnią dawkę azotu tuż pod deszcz. Niech nabiera mocy bo szału nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pszenica dostała kopa że aż milej spojrzeć 

Wczoraj nad wieczorem byłem i też flagowy 

Dobrze by było zasilić ją jakaś dobrą kroplówką 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Saletra dopiero teraz widać że działa 

Mnie chodzi o parametry masę ziaren 

Dostanie kroplówki 2 X po 6-7 litrów ale jeszcze spoko 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

... może rewelacji nie ma, ale tak jak miwigos pisze, pszenice w tym roku optymalnie... barts to swoją chyba za rzadko posiał :)5ce98b01e512f_large.Zdjcie-0009.jpg.a5541193843b577f40e64a2589e91391.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się