jarki

Nawożenie pszenicy

1179 postów w tym temacie

...akurat 100 N w dwóch dawkach to ja się staram nie przekraczać... gdybym sypał 160 jak niektórzy to bym 3 razy musiał skracać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pszenice też mam rzadkie bo wirusy bałaganu narobiły 

Później zimno i brak wody ale po dzisiejszej lustracji lepiej to widzę 

Dziś dostała kroplówkę od ADOBa w piekielnej dawce się będzie działo 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o pomyśle który podslyszalem na filmiku tego bardowskiego. Mianowicie 3 dawka pszenicy podzielona na dwie, jedna na liść flagowy a kolejna na kłos. Mysle ze nie jest to głupie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest daję azot pod buraki w połowie marca i koniec i buraki zielone do listopada, a w pszenicy co tydzień chcecie sypać. Obecnie nawożenie po ukazaniu się liścia flagowego to raczej tylko na białko ma wpływ jeśli wcześniej było mało N.

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nawożenie na liść flagowy wpływa bodajże na ilość ziarniaków , na kłos na białko i mtn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dostępność składników w początku strzelania w źdźbło to chyba ma kluczowe znaczenie, reszta to kosmetyka. Choć dynamika pobierania N wskazuje inaczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostatnimi laty trzeciej dawki azotu nie sypię wcale bo więcej szkody z tego jak pożytku

Będzie deszcz będę myślał nad azotem tak jedynie ostrożnie dolistnie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś dawałem saletrę 5x i z 5x pryskałem mocznikiem. Teraz 2x RSM luty/marzec plus początek strzelania no czasem mocznikiem chapnę jak słaba z wiosny. Plony jakby lepsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki mam taki dylemat. Po kukurydzy na ziarno będzie siana pszenica, czy nawożenie zroibić pod pług czy po orce? Tak sobie dumam, że jak pod pług, to cały npk zostanie przykryty masą ściętej kukurydzy i czy pszenica się dokopie do tego nawozu? ;) Pod rzepak i pszenicę po rzepaku rzuciłem npk pod pług, orka pod pszenicę 15-18cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dawaj pod pług lepiej się jeździ po nieoranym. Jak zaorzesz to wyorzesz to co zaorałeś rok wcześniej, a to co dałeś teraz pójdzie głębiej i wyorzesz za rok.

No chyba, że masz piach .... to ja nie wiem jak to się robi 

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W części tak. Tu raczej chodzi o budowanie zasobności. Robisz badanie, a mało tego i tego to dajesz i najlepiej jak to jest w całej warstwie. Gdzie jest najwięcej korzeni i gdzie jest wilgoć podczas suszy -głębiej. Rośliny nie pobierają z granulek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja bym dał 500 kg kredy  wtedy bez żadnego NPK, tak w tym roku będę robił 

Edytowano przez przem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak patrząc jaki poplon potrafił w tym roku wyróść to zapas jest z dwóch lat 

@ansu też słusznie pisze o zasobności co jest powiązane z ostatnimi PLONAMI 

Dajemy tyle ile PK pobrała roślina poprzednia, wcześniej powinniśmy zbudować zasobność 

Ta z kolei jest bardzo różne bo różne oczekiwania różne rośliny z kolei na różnych gleby itd...

500 kg kredy to dawka na porządny plon ale tu Kolega raczej myśli o czym innym jeszcze  ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przez ostatnie lata budowałem zasobność w makro składniki (cel został osiągnięty oprócz magnezu którego ciężko utrzymać na wysokim poziomie)  regularne wapnowanie/odpowiedni poziom pH. A teraz przy mniejszym nawożeniu NPK staram się zbudować jak największa zasobność próchnicy, bo co z tego że makro jest wysokie jak poziom próchnicy niski. 
Słoma kukurydziana w połączeniu z kredą daje niesamowite efekty jeśli chodzi o budowę próchnicy. 
https://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/azot-czy-wapno-na-slome,66861.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale azot podnosi plon,czyli nie dajesz N tylko wapno na slome pszenną,jeśli tak to jakie granulowane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest u nas jeden taki bardzo dobry rolnik który kredę granulowaną na tiry co roku 

Nie wiem ile na hektar ale myślę że ponad 300 pod wszystkie uprawy rok w rok 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigosAzot buduje plon wszyscy to wiedzą ale nie buduje próchnicy. Na ściernie daje "zwykłe" wapno węglanowe luzem w dawce 2-3t o zawartości około 40% CaO lub wapno z cukrowni w dawce około 5 ton/ha a na ściernie kukurydzianą wapno KREDA musi być, około 500 kg/ha. Na ściernie nigdy nie dałem azotu. Przez regularne dawki wapna co roku nie daje żadnego NPK pod pszenicę, mówię poważnie. Nawet był artykuł w TA 7/2019 na temat wapnowania z moich okolic strona 82.

http://naturgal.pl/assets/site/racjonalnie-ze-sloma.pdf  -- przeczytajcie dwa razy :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

JAK dajesz co roku takie dawki wapna to jakie masz PH ?

 

A co jest ważniejsze plon ,czy próchnica ,ja kuku nie sieje,mam pola gdzie PH jest 6,6-7,1 i co mam je wapnować,wapnuje jak PH spada do poniżej 6,5

W tym artykule pisze że wapnowal co roku ,ale miał gleby kawaśne i zawartość P i K na średnim  poziomie to zawartość P i K sie podniosła ,tam gdzie byly niskie to wapno nie podnioslo wartosci P i K

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Owszem, dlatego wcześniej trzeba podnieść zawartość P i K  w glebie. Przy takiej zasobności mam co roku ładować po 300 kg Polifoski 6 ?? 

 

Nie co roku raczej co 2-3 lata. 

 Działka  A

Rok

Rodzaj gleby

Kwasowość
pH                Odczyn

Potrzeby wapnowania

Zawartość składników pokarmowych

Fosfor                           Potas                                            Magnez

2015

Średnia

6,9

Obojętny

Zbędne

24,10    Bardzo wysoka

24,50 Wysoka

3,50 Niska

2016

Średnia

7,4

Zasadowy

Zbędne

23,00 Bardzo wysoka

24,90 Wysoka

5,30 Średnia

2018

Średnia

7,2

Obojętny

zbędne

28,70 Bardzo wysoka

27,00 Bardzo wysoka

3,80 Niska

Działka B

Rok

Rodzaj gleby

Kwasowość
pH                Odczyn

Potrzeby wapnowania

Zawartość składników pokarmowych

Fosfor                           Potas                                            Magnez

2016

średnia

7,6

Zasadowy

Zbędne

22,40 Bardzo wysoka

16,60 Średnia

6,00 Średnia

2018

Ciężka

7,1

Obojętny

Zbędne

24,50 Bardzo wysoka 

22,50 średnia

6,80 Średnia

Działka C

Rok

Rodzaj gleby

Kwasowość
pH                Odczyn

Potrzeby wapnowania

Zawartość składników pokarmowych

Fosfor                           Potas                                            Magnez

2016

średnia

7,4

Zasadowy

Zbędne

17,40 wysoka

21,50 wysoka

8,30 wysoka

2017

 

 

 

 

 

 

 

Dół

Średnia

5,8

Lekko kwaśny

Wskazane

15,20 wysoka

24,30 wysoka

9,30 bardzo wysoka

góra

Średnia

6,4

Lekko kwaśny

Ograniczone

18,70 wysoka

26,30 bardzo wysoka

5,80 średnia

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się