jarki

Nawożenie pszenicy

1179 postów w tym temacie

Myślę że starczy obornik dawany jest co rok potem pogonie dwa razy saletra i powinno być ok nie ma co przesadzać z tymi nawozami powali się acz kolwiek będzie cza skrócić jeszcze 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gnój na rosnącą pszenicę?Jak dawany pod korzeń na jesieni to "grzyb" murowany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego od kiedy się daje gnój na rosnącą pszenicę chyba na ściernie a poza tym na grzyba to są opryski 

 

 

A po drugie to chyba masz mało co doświadczenia skoro tak sądzisz ja dopiero zaczynam z tym i cos mi się wydaje że już troszkę więcej wie oczywiście nie obrażając cię kolego a jeśli to zrobiłem to z góry przepraszam

Edytowano przez jarki
Połączenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakie plony wuj czy tesc zbieral? Jak myslisz ze to takie proste z tymi opryskami na grzyba ze opryskasz i bedzie spokoj to sie mylisz, to sa lata doswiadczen. Pewnie poprzednik ich nie mial, malo rolnikow wciaz jest swiadomych podejmowanych decyzji. 

Jak obsada tej pszenicy? Kiedy planujesz dac ta saletre?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Zibi pokory pokory wobec zachodu rolnika ;) 

Wierz mi długa droga jeszcze przed tobą musisz wsiąść wiele czynników pod uwagę 

Opisz sytuację na polach co tam było wczesniej jaka uprawa zasobność itp itd 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pic!Chłopy...gość(oby nie szczeniak)udaje laika,a my się tym przejmujemy.Trzy dni temu nie wiedział,jak sypać azot-teraz fungicydy i antywylegacze "w paluszku"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No kolego nie w paluszki bo wciąż się dowiaduje od kogoś coś innego rozmawiałem też z gościem co ma stacje doświadczalna i o oborniku to mówił że to podstawa jak oczywiście jest czemu bym miał was robić w wala  po prostu chce się dowiedzieć jak najwięcej o uprawie pszenicy ozimej 

 

,,lokizom,, właśnie po to tu jestem  żeby mi ktoś podpowiedział kiedy dać tą saletrę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To zależy jaka masz tą ziemie i w jakim stanie będzie pszenica. Tak czy siak przynajmniej polowa planowanej dawki w momencie ruszenia wegetacji powinna być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

... Mark Twain kiedyś powiedział " Ludzi łatwo oszukać, trudniej przekonać że zostali oszukani"... co do pszenicy jak jest dobra ziemia to obornik jak najbardziej szczególnie po przedplonie typu jęczmień, owies... tylko mało myślę tak 10t/ha wystarczy, ... chyba że ziemia słaba ale czy wtedy warto ryzykować z pszenicą? lepiej dać pszenżyto wtedy... co do N to warto obserwować pogodę ogólnie w lutym MgS, potem 1N w marcu w zależności od pogody tak jak @ansu pisze ok 50 % potem reszta, najlepiej chyba azotan amonu lub RSM to zależy kiedy była siana pszenica, jeśli we wrześniu i jest dobrze rozkrzewiona to może być RSM... a że tak zapytam to macie tyle pieniędzy żeby sypać tyle nawozu? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sypać i obserwować. 
Tylko ile da radę przyjąć przy danej zasobności gleby? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie na sezon ,tak jak co roku,żebym był taki mądry to by na 3 lata kupił, 

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

... tja jakby każdy chciał zrobić zapas wcześniej to saletra by już rok temu po 3 tys była.... kupiłem w grudniu niby przed podwyżkami bo ma być jeszcze droższa ile w tym prawdy nie wiem , ale na ozime przynajmniej te 350-400 kg trzeba dać żeby cokolwiek zebrać...

Edytowano przez sapek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tam azot od dawna kupuję przed żniwami max do końca sierpnia, dostawa przeważnie jesienią, a w tym roku to w pierwszej połowie sierpnia przywieźli i płać odrazu. 
Kiedyś to nawet 7q saletry sypałem, ale to było już chore. 

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie też pod te 240N się zdarzało ale te czasy minęły bezpowrotnie 

No bynajmniej w pszenicy  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy chyba zmniejszają zużycie nawozów azotowych 

Choć ogólna dawka zależy głównie od stanu uprawy i przedplonu 

Nie wspomnę o oczekiwanych rezultatach bo każdy ma swoje ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pewnie listopadowe Kilimandżaro będzie wymagało jebnięcia 100N?na pierwszą dawkę.Potem mocznik z inhibitorami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To już kolego wiem ale dalej nie wiem co z tą polifoska dawać czy nie bo z tego co  wiem to fosforowo potasowe nie dawane tam było sam saletrzak 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

NAPISZ CO O TYM POLU WIESZ 

Wieloskładniki można teoretycznie dawać zawsze to jedno 

Drugie to efekt ich podania, masz to wysyp ile zadziała nie będziesz wiedział 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

... pewnie jeśli pole ubogie w P i K to ta Poli 6 ma sens ale ja to bym jeszcze przed pierwszą dawką azotu z tym wjechał, nawet teraz podmarznięte jest to do wiosny Poli się rozpuści i przemieści do korzeni chociaż trochę... pytanie co na tym polu było wcześniej tzn przedplony, poplony i wcześniejsze nawożenie P i K... ja w tym roku nie dawałem nawozu pod korzeń a na wiosnę tylko saletra pójdzie w ozime... taka oszczędność niestety, a co wyjdzie z tego to jak zwykle żniwa zweryfikują... nie wiem czy to dobra strategia czy zła, każdy ma swoją filozofię ja to jestem zdania że najlepiej się uczyć na błędach (i swoich i cudzych) bo od słuchania innych to czasem tylko głowa boli... :)

Edytowano przez sapek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja bym musiał zrobić odwrotnie od Ciebie bo azotu NI MAM a PK dałem sporo 

@ansu nowy wynalazek się nie ulatnia tak mówią w Brukseli 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się