jarki

Nawożenie pszenicy

1179 postów w tym temacie

@miwigos

A produkcja pradu i ciepla? Prad zawsze jest sprzedawany ale cieplo czesto jest wyrzucone do atmosfery a mogloby ogrzewac kilkanascie domow.

@jarki

Jest strata zawartosci 50% składników ale mamy pofermentu okolo 100% wiecej niz gnojowicy. Wiec ogolnie bilans skladnikow jest identyczny ale trzeba wywiezc dwa razy wiecej pofermentu niz byloby gnojowicy

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jaki sens ,postawienie i użytkowanie biogazowni kosztuje, mnie to nioe przekonuje , bo kikanascie lat temu powstała u nas biogazownia , było dofinasowanie , musiała 5 lat istnieć , dobrze gospadarujące gospodarstwo upadło , teraz stoi bezczynnie maja dużo mniej ziemi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sensem akurat tej jest wytwarzanie pradu tylko z gnojowicy, a nie jak w Waszych rejonach gdzie wsadem byly zapewne produkty zebrane z pola, a to wiadomo ze jest koszt. Tutaj wsadem jest tylko odpad czyli gnojowica (no dzis to nie jest odpad ale mamy go jakby za darmo) i wlasciwie nie ponosimy innych stalych kosztow w czasie eksploatacji bo nie musimy nic kupowac ani zbierac z pola aby byl wsad do niej. I to jest wlasnie ta roznica miedzy tymi typami biogazowni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wysiane ,niech sie nawóz przemieszcza w głąb , o ile coś popada, teraz są przymrozki w nocy ,w dzień puszcza to powoduje powolne wciaganie nawozu w głąb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W pszenicy preferuje dwie dawki pierwsza trochę późno poszła saletra druga początek strzelania w źdźbło rsm czyli (mocznik/saletra po 1/2)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pszenicy to ja też zwykle dwie dawki ale ze względu na susze 

Może być nawet tak że pierwsza dawka mniejsza od drugiej 

Ta druga bywało że w maju, ubiegłego roku 8 maja 

Edytowano przez jarki
Dawka :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

MgS i N1 w zboża jest, MgS i YaraComplex (i częściowo N) w truskawki i maliny jest. Teraz tylko pogody kilka dni to się pod owies zacznie szykować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tutaj roczny opad spadl od października 2023 do teraz już. Jest tak mokro że nie pamiętam aby kiedykolwiek tak było. Przymrozków nie ma i tym samym szans na wjechanie z MgS czy N też nie

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U nas dziś rano przymrozek był. Wcześniej kilka dni bez deszczu to jakoś dało radę rozrzucić. Teraz pada znowu, także już bym nie wjechał. Okno pogodowe mi się udało wykorzystać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@sapek2 to MF-em rozrzucasz.To najbardziej topny traktor że wszystkich... także szacun.

Na pszenicę to się nigdy nie spieszę.Tym bardziej,że Wlk.Tydzień ma być zimowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie salerosan podany we wszystkich uprawach, 2 ha  zostało , gdzie nie da sie wjechać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Pałuczanin1981 ja się miałem wstrzymać z nawozami, oprócz MgS, ale już zimy u mnie nie zapowiadają, a od piątku +12 przez tydzień. To by już rośliny zaczęły głodować trochę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To już czas na N w pszenicy? ja liczyłem, że zima jeszcze wróci żeby chociaż mróz złapał to z rana bym ciapkiem wjechał, teraz to chyba zostaje mi 60 bo mocniejsza i wygrzebie się szybciej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Raczej szybciej zakopie, tzw. duży i durny. Na wszystko jest już czas, na rzepak i późno siane pszenice to bardzo pilnie trzeba ale jeszcze mokro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli lepiej 330? Teraz to i tak muszę poczekać ze 3 dni żeby owiało trochę. A nie ma jakiegoś przepisu że azot można dopiero w marcu zapodawać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem tak, lżejszy. Jedno i drugie bez napędu. Jak 360 zakopiesz to po ramę a 330 stanie i nie pójdzie dalej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tam zawsze tą c330 z rozsiewaczem używam. Raz miałem sytuację, że prawie się zakopałem, ale to było w maju przy pryskaniu. Dwa dni wcześniej ulewa przeszła. @Łukasz klimat się zmienia. 25 lat temu to o tej porze na polach płynęły strumienie z rozpuszczającego się śniegu. Zawsze jako dzieciak chodziłem po polach i szukałem wodospadów, gdzie wyższa miedza. Teraz już na szczęście tego nie ma. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się