radiosso

Agregaty uprawowo-siewne

219 postów w tym temacie

U mnie nic tam się nie obkleja a uwierz mi mam ciężkie ilaste gliny i strasznie kamienistą mozaikę (chyba tylko rędziny nie mam). Nie wyobrażam sobie innego wału bo dla mnie właśnie taki jest uniwersalny. Rurowy nie dałby rady rozbić grud a kamienie też gdzieś znikają ;)

Może skrobaki przydałoby się dobić albo wymienić na mocniejsze jeśli te się wyginają?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

u nas w okolicy jest kilka takich agregatów z tym wałem, i wszyscy mamy z tym problem. najgorzej jest gdy gleba na powierzchni jest przeschnięta, a pod spodem wilgotna. z początku też myślałem że to skrobaki, bo były zaokrąglone. założyłem nowe, ale to nie przyniosło efektu. idealnie jest gdy gleba przeschnięta, na głębokość pracy agregatu albo w całości wilgotna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie skrobaki wytrzymują na około 100ha używam granita ale teraz spróbuję z molbro zobaczę jak będą się sprawowały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

moje są takie same, dzisiaj mierzyłem. gdzie kupujesz skrobaki, bo u mnie żaden sprzedawca nie potrafi mi takich znaleźć, mają ale te szerokie, a mi wmawiają, że mam nietypową maszynę. to samo było z zębami do niej. u jednego sprzedawcy kupowałem prawe i twierdził że innych nie ma. do drugiego jechałem po lewe. teraz otworzyli sklep grene i u nich mogę kupić lewe i prawe, ale skrobaków też nie mogą znaleźć. tylko raz udało mi się je kupić. sprzedawca to nawet nie bardzo wiedział do czego to jest, bo nie były wpisane do kompa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie nic tam się nie obkleja a uwierz mi mam ciężkie ilaste gliny i strasznie kamienistą mozaikę (chyba tylko rędziny nie mam). Nie wyobrażam sobie innego wału bo dla mnie właśnie taki jest uniwersalny. Rurowy nie dałby rady rozbić grud a kamienie też gdzieś znikają ;)

Może skrobaki przydałoby się dobić albo wymienić na mocniejsze jeśli te się wyginają?

po Twoim poście zaczołem analizować co jest zmoim wałem nie tak. doszedłem do wniosku że zęby są z użyte i przy większym oporze nie pociągną. zregenerowałem , mają teraz 85mm. wysokości i14mm. szerokości. napiszę jak się teraz będzie sprawował, bo pracy było sporo --- 310 szt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie obcinałeś i spawałeś na nowo? Gratuluję cierpliwości. To może pomóc, ja mam te szerokie skrobaki i pewnie dlatego jest lepiej. Oczywiście przykleja się ziemia ale na tyle ile pozwolą skrobaki. Poza tym ja mam bierny i nie zapuszczam "po samą ramę" bo paker ma się toczyć po ziemi a nie topić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie obcinałem. nakładałem na nie odpowiednio przygięty i wyżłobiony pręt zbrojeniowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miałem napisać jak się będzie teraz sprawował z regenerowany wał, ale nie było jeszcze, ekstremalnych warunków glebowych, o których pisałem wcześniej. może będą , przy sianiu pszenicy ozi. po kuku. ale wątpię w to, znowu pada jest już 20mm. i nie przestaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie odnośnie agregatu przedsiewnego. jaka konfiguracja agregatu byłaby najbardziej uniwersalna, tak żeby uprawić za jednym przejazdem. jakie są wasze uwagi , spostrzeżenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja przed uprawowo siewnym(jeśli oto Ci chodzi?)

Jadę płytko agregatem na wąskich łapkach z podwójnymi wałkami

w celu jak największego ubicia i wyrównania pola

Wszystko zależy od ziemi im cięższa tym agregat cięższy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zgadza się Jarki przed uprawowo siewnym. ale strunowe na moje gleby to za mało, trzeba czegoś więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@jarki. gdyby tak porównać tego maxa z atlasem. który z tych agregatów byłby bardziej uniwersalny.

bo nie da się, dowolnie skonfigurować ich. w atlasie nie ma opcji czterorzędowej belki z łapami.

za to ma większe średnice wałów. może te wały będą zaletą na lżejszej ziemi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jest jeszcze cięższy ale faktycznie te wały powinny go utrzymywać

wszystko zależy oczywiście od gleby tylko kto ma jednolitą

chcesz to łączyć z siewnikiem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

z siewnikiem nie będę łączył, sprzęg można odmówić . tylko do uprawy.

miałem w jesieni na próbę , z innej firmy coś jak atlas , ale pojedynczy croskil z tyłu.

było za mokro, zaklejał się przedni strunowy, a że agregat jest zaczepiony na TUZ uniosłem go ,

 

tak żeby wał strunowy lekko dociskał skibę . coś tam się uprawiło.

pojedynczy croskil uważam , że nie sprawdza się , toczy się po grudzie jak wał pełny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No tak jeśli z przodu strunowy się zakleja to jeszcze nie tragedia

Ale z tyłu to już co innego a podwójny crosskil będzie zawsze czysty

Musisz mieć konkretną ziemię :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się