jarki

O czym chcecie czytać w FARMERZE

81 postów w tym temacie

osobiście wolałbym więcej merytorycznych tematów typu: 

- wpływ uprawy bez orkowej na plon buraka czy kukurydzy w porównaniu do tradycyjnej. 
- RSM "na kłos" w pszenicy zamiast saletry czy też co nie którzy praktykują mocznik (sam robiłem doświadczenia z mocznikiem przez 2 lata  wynik nie jednoznaczny) brak optymalnych warunków (susza) 
- różne bardziej szczegółowe badania dotyczące wpływu "tego czy tamtego: na plon.....Nie trzeba daleko szukać wystarczy przejechać się do  Uniwersytetów Przyrodniczych w całym kraju o AKTUALNE  badania które co roku robią studenci wraz z profesorami. 


a mniej tematów. "Trzeba dać 100 kg potasu aby uzyskać 3 tony itd", to wiemy jeśli ktoś nie odbuduję zasobności w glebie a następnie doprowadzi pH do uregulowanego odczynu może pomarzyć w ekstremalnych latach o przyzwoitych plonach 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

... no dokładnie, mało nowinek agrotechnicznych... co roku to samo wałkowanie że w pszenice późno siane wyższa 1 dawka N itd... z mocznikiem w tym roku eksperyment w owsie - 100kg/ha mocznika przedsiewnie i 100 w fazie strzelania w źdźbło... akurat trafiłem z tą 2 dawką moczniku na wilgotną glebą do tego kilka godzin później jeszcze trochę popadało... no i czego się nie wyczyta to samemu trzeba wykombinować... :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wpływ technologii uprawy na stabilny wynik finansowy. Rekordowe plony np buraka mamy po orce wiosennej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie w każdym roku sprawdza się technologia bezorkowa i często wyższe plony można osiągnąć z orką wiosenną.

Celem nie powinno być bicie rekordów tylko stabilność wyniku finansowego w dłuższym okresie oraz zachowanie lub zwiększenie potencjału plonowania.

No chyba że dzierżawa na może rok lub pięć i jak zacznie się rodzić to koniec.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@sapek 12+ pszenicy na dobrej ziemi nie jest niczym nadzwyczajnym.

Na jedynkach na wschód od Zamościa i gdzie lessy świętokrzyskie takie plony uzyskują przy dobrych wiatrach. Kiedyś był taki filmik na youtube ale nie mogę go znaleźć gdzie jak najechali na ekran komputera to chwilowe pokazywało 13,5 a wyglądała tak, że jeszcze dałoby się sporo podkręcić. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

również południe opolskie, okolice Głubczyc, Kietrz-Baborów osiągają w tej chwili średnie plony pszenicy powyżej 12 ton.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

... to 12+ to tak przez skromność napisałem :)... w to co na ekranie komputera to akurat nie wierzę... może i mają takie plony ale też nie oszukujmy się 300 kg saletry w dwóch dawkach to ta pszenica nie dostała tylko trochę więcej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sobie życzył co roku 8 ton pszenicy i 4,5 rzepaku,wystarczy 

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigos

A ja bym bym sobie życzył na słabych kawalkach 7t pszenzyta albo 8 zyta a na najlepszych chciałbym wkoncu zobaczyć wynik dwucyfrowy a średnia wieloletnia żeby wyszła 8+. No a rzepaku wystarczy mi 4t. Ale żeby osiągać takie wyniki to nie można prawie wogole popełniać błędów 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia zawiesiłeś poprzeczke bardzo wysoko,raczej niewykonalne przy tych anomaliach jakie nas czekają,aż taki pazerny nie jestem ,lepij niech tak nie sypie bo nasze produkty by wtedy napewno staniały i ziemia by wtedy napewno przekroczyła poziom 100 tyś,8 ton na dobrych ziemiach,na słabych 6 wystarczy,to tak by był LUKSUS

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Koncert życzeń :d 

Pany do tego mamy specjalny temat ;) 

 

Jak redakcja zacznie to czytać to już tylko sami rekordziści będą w PL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No bo rekordzistów jest tylko kilku ........ dzięki temu, że są na forum są rekordzistami.

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ansu dobrze tłumaczysz :d 

@miwigos byś się zdziwił ilu to czyta i KTO ;)

Już się parokrotnie przekonałem problem w tym że redakcja słabo to rozumie :(

Choć często mam wrażenie że to dobrze bo mamy święty spokój

Słowem olewają forum, ich sprawa 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za artykuł dotyczący "Boru w pszenicy" w najnowszym Farmerze :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

... za bor i za ochronę roślin w warunkach suszy... tematy ważne i warte rozwijania...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jestem przygarnięty przez Farmera z czasopismem Bez Pługa. Interesują mnie wszelkie niestandardowe modyfikacje uprawy, ochrony.

Np. Allelopatia - jak ją wykorzystać? Czy np poplony mogą ograniczyć rozwój patogenów, chwastów, jak dobrać gatunki pod roślinę uprawną. Żywe mulcze itd.

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak czytelnicy Bez Pługa ale redakcja to chyba ....

Słowem po przejęciu przez PTWP stali się częścią Farmera i Farmera.pl 

Dziś pewnie czują się jak ptaszek w klatce ale to przejdzie i będzie OK :)

Zaprosiłem Ich do dyskusji na forum 

CzekamY 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

...może w dziale "Ferma" coś w końcu o hodowli niosek... na świnkach i krówkach świat się nie kończy :) tym bardziej, że sporo osób się na kury przyrzuciło po upadku trzody chlewnej, przynajmniej w mojej okolicy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Duzo osob na wsi zaprzestalo hodowli dla swoich potrzeb jajek i przez to porobilo sie kilku,, wiekszych " hodowcow niosek, ktorzy wlasnie sprzedaja m.in. tym osobom. Tak bynajmniej w mojej okolicy sie zadzialo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

... w mojej jest tak samo, ale i ze względu na ASF tych "większych" hodowców też przybyło i warto by było coś czasem napisać chociażby o żywieniu niosek...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No Tobie też już dużo nie zostało jak w lesie po huraganie ;)

 

To jest bardzo dobra wiadomość wraca NASZ CZŁOWIEK

Jeszcze tylko JKA i zaczynam rolnictwo (w podeszłym wieku) od nowa 

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się