ikcomas

Pomidory

91 postów w tym temacie

3 godziny temu, jarki napisał:

A uprawa pomidorów dla dopłat coś ucichła 

Pomidory to ciężki temat, jeśli ktoś nie ma sprzętu i know-how to cięzko mu wgl załozyc plantację na parę krzaczków a co dopiero hektar pomidora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigos, zależy jeszcze, czy ktoś chce mieć dużo tego kompostu i zbiera na jego produkcję, co tylko się da, czy też robi kompost bardziej z konieczności, bo coś z tym dziadostwem spod kosiarki trzeba zrobić. Ja mam tą pierwszą opcję, bo uważam kompost za bardzo cenny nawóz. Zeszłorocznej materii teraz wiosną już po przerobieniu miałem ok 4m3. Tego do warzyw oczywiście. A jeśli chodzi o trawę... Kompostuję ją razem ze słomą. Niewiele pracy to wymaga, a w efekcie nie mając hodowli i obornika mam inną materię organiczną do wzbogacania moich piachów i nie mniej, niż miałem wcześniej obornika. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To słome zbierasz w kostke potem warstwami rozwalasz i na to trawa i tak przemiennie,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym rodzaju, ale tak łatwo nie jest, bo ich zbiór jest w różnych terminach. Robię baloty, nie klocki. Poza tym świeżą słomę trudno się kompostuje, dlatego leży rok pod niebem, żeby była krucha. Potem mieszam bez przesadnej dokładności ze świeżą trawą, przed następnym pokosem mieszam i daję trawę na górę potem znowu mieszam. Kilka razy w ciągu roku to przerzucam i na wiosnę jest już gotowe. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Proszę o harmonogram pomidorów

Od kiedy co i jak dla uprawy przydomowej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

-Siew rozsady w komunistyczny Dzień Kobiet 8 marca.

(tylko nie wcześniej,bo Ci wybujają".)

Rozsada do puszek po jogurcie koło Wielkanocy.Przed sadzeniem hartuje w tunelu.

-Wysadzanie "pod folię" w Dzień Pabiedy 9 maja... tylko żeby nie było przymrozków.Daje kurzaka pod korzeń.

Wziązanie sznurkiem-pętla"na wisielca",jak się ukorzenią koło 25.05.

Podlewam co dwa dni i raz w tygodniu Florovit.

-Pierwsze zbiory 22 lipca.

Kto żył w tamtym czasie ZAPAMIĘTA! :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie znajomy mówił że 3X15 

15 marzec siew 15 kwiecień pikowanie i 15 maj do gruntu 

Może to i łatwe do zapamiętania ale czy rzeczywiście dobre daty ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@jarki tak sądzimy od 1997.Tylko w maju zwracamy uwagę na przymrozki i czasem wysadzenie jest po 20 maja.

Pewnie @Marecki mógłby wszystkim wykład zrobić?

@sapek2 zaskoczę Cię-to technologia lubelska.

Znajoma ciotki ją tu rozpropagowała.Pierwszy zabieg fungi ,jak w pyrach-miedzian około nocy świętojańskiej.Potem jeszcze ze dwa.Chyba,że rok przekropny.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie lubelska technologia. Ja też 3 zabiegi rok temu... Tylko już nie pamiętam dokładnie jakie środki. Wiem, że Signum na pewno było. I oczywiście Optysil przy każdej grzybówce i odżywkach (podobnie w truskawkach robię). Tylko że u mnie pomidor w polu bez osłon. Coś tam pojedliśmy, trochę się sprzedało. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To na polu podpierasz kołkami.

Wuj też sadzi teraz w gruncie i pryska bez końca.Kiedyś jak pojechał do Rzymu to kuzyn tunel po tygodniu otworzył :). szybko dojrzały!

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kołki już mam prawie wszystkie na ten sezon, bo ostatnio kilka leszczyn wyciąłem. To ze 130 już zaciosałem. Kurde zrobiliście smaku w tym temacie. Zjadłbym taką jajecznicę z młodą cebulką i swoimi pomidorami. Jeszcze kilka miesięcy trzeba poczekać niestety.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

My też tylko w gruncie od ubiegłego roku 

Trafiłem w markecie takie doniczki z małymi pomidorami 

Bezmyślnie kupiłem bo były tanie powiem Wam to był strzał w dziesiątkę 

Bardzo plenna bezproblemowa przemysłowa odmiana bobcat 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Marecki gdzie się zapodzieś ? 

Papryka rośnie mam taką nadzieję

Termin dobry czy za późno bo podobno dług wschodzi 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na Podlasiu byłem, jakoś czasu brakło... 

Na pierwszy rzut nie sieję już swoich warzyw, tylko kupuję od znajomego ogrodnika. Po parę krzaków mi wystarcza. Na przerób sieję w tunelu, bezpośrednio w docelowych miejscach po dwie, trzy sztuki i potem wybieram najsilniejszą roślinę. Siew ok połowy kwietnia. W razie zimnej Zośki wstawiam do tunelu piecyk gazowy.     Pod chmurką tylko cebula, czosnek, marchew, pietruszka, buraczki, fasola, groch i kapustne. Pomidory, ogórki i papryka tylko w tunelu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W połowie kwietnia siejesz , to kiedy te pomidory dojrzewają , na koniec sezonu we wrześniu, krótko i mało owoców

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To chyba o papryki chodzi.

@Marecki a porę można wysiać pod koniec kwietnia bezpośrednio do gruntu.Co roku morduje się ze styczniową rozsadą.Potem kupuję.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Papryka by nie zdążyła dojrzeć do jesieni

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szok @Marecki się rozleniwił Ten co wszystkiego w dziesiątki sztuk liczył !!!??? 

Nie pewnie czasu nie ma biznes robi ;) 

 

Panowie to jak z tą moją papryką od 3-4 dni rośnie ?? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, robiłem dziesiątki sztuk, pomidorów zawsze było ok 140 roślin. Ale w polu. Teraz mam tylko 40, tylko w tunelu. Na codzienne potrzeby mam te od ogrodnika. A te siane w kwietniu zaczynają plonować jesz w lipcu - nie rozumiem, skąd ten wrzesień. Ogórki dużo wcześniej. Papryka w sierpniu. A wcześniej mi nie są potrzebne, bo na przerób wolę konkretne zbiory i w późniejszym terminie. Sierpniowe plony są smaczniejsze, bo rośliny już tak nie pędzą. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Żona  3 dni temu siała papryke

Jak siejesz prosto do tunelu to kiedy, bo my z rozsady i też dopiero w lipcu dojrzewają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sieję pomidory i ogórki. Papryka od ogrodnika dwa lub trzy kolory po 4 sztuki. Dlatego nie sieję, bo za mało tego. Więcej nie potrzebuję, bo nie mam z tym co robić. Z krzaka można 3 kg zebrać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @miwigos my pierwszy raz swoje rozsady dlatego głupie pytania :( 

Papryki to nam wystarcza około 5 sztuk moja Szefowa też 3 dni temu

Teraz myślimy o pomidorach chyba przełom luty/marzec będzie OK ? 

Jeszcze będą ogórki ale te to mają czas bo szybko rosną 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego zaraz głupie pytanie?

Pokolenie "Z" jest naszą przyszłością.Podobno lubią DIY i chętnie dziubią w ogrodzie albo szydełkują

@Marecki to jak jest z tą porą?Zostały paczki siewu i szkoda wyrzucić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U nas to z 30 papryk , lubimy je z pomidorem , ja to moge kilogram pomidorów dziennie zjeść i dużo do lecza na zime papryki potrzebne

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się