m@ciej

RSM

169 postów w tym temacie

Dodatek RSM do wody przy ŚOR

Redukuję parowanie kropli która znajduję się na roślinie.

Dodatek RSM utrzymuję dłużej mokra kroplę na liściach tzw Punkt wysychania kropli. Czyli od jakiej wilgotności zaczyna wysychać kropla oprysku

Siarczan magnezu 90% wilgotności powietrza

Mocznik 89% wilgotności powietrza

RSM 16% wilgotności powietrza

Uwaga!!! RSM tylko 28% ponieważ ma inne pH wynoszące 5,5 od tego 32% i nie ma aż takich właściwości parzących

Dodatek RSM 28 – 5%-10% objętości dawki na ha

 

https://nawozy.eu/nawozy/azotowe/mocznik-pl.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@KrzysiekŻ dobrze napisałem, odnosiłem się do Twojej wypowiedzi "zamiast mocznika". Zresztą problem rozwiązany a kolega @przem świetnie wszystko wyjaśnił

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No ok.
Przem to RSM 28 nie jest rozcieńczonym wodą rsm32?

Dobrze rozumie że jak sobie rozcieńczę 32 do 28 to nie bedzie to samo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dokładnie tak, "dolewamy wody do 32 i powstaje rsm 28"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No tak, stężenie będzie jak w 28 ale czy dodając wody do tego 32 ustawimy pH na 5,5? Czy tylko oryginalny RSM 28 ma taki odczyn? No i jaki odczyn ma RSM 32 a jaki ma RSMS 26?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie to chyba wynika z gęstości, gęstsza ciecz łatwiej spływa. Pewnie gdyby się dało to by zrobili i RSM 50. Myślę, że to wynika z właściwości fizykochemicznych mocznika, podczas rozpuszczania obniża temperaturę, a że 32 zamarza już przy 0 oC to pewnie jest graniczne stężenie ale to jest tylko taki mój wymysł nie poparty niczym. Kolega @przem podjął ciekawy temat z pH. Dlaczego RSM 28 ma pH 5,5 skoro mocznik i saletra to pochodne kwasów? Właśnie dlatego oba te nawozy (szczególnie mocznik) mają właściwości zakwaszające. Jak ten 28 ma taki odczyn to tylko minimalnie by zakwaszał glebę, ba na większości gleb w naszym kraju to by odkwaszał xD

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba jestem za tępy...

Dnia 15.05.2019 o 21:56, przem napisał:

dokładnie tak, "dolewamy wody do 32 i powstaje rsm 28"

Nie do końca dla mnie wszystko jasne. Dlaczego piszesz że tylko RSM 28, skoro piszesz potem że ten 28 to rozcięczona wodą wersja 32.

Jak kupuję 32 to mogę go dodać w stężeniu proporcjonalnie mniejszym od 28% tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś dawno jak bałem się krystalizacji nalałem do beczek wody i dolałem RSM32 i uzyskałem RSM28.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Teraz mieszam patykiem 32% i jest lepiej jak 28%. Tylko trzeba napełniać opryskiwacz z włączonym mieszadłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja ponawiam pytanie odnośnie pH RSM 28, ktoś coś?

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy wygooglować ;-) No to wszystkie mają ten sam pH, RSMS też mimo dodatku siarczanu amonu. A więc to kolejna zaleta RSM-u bo chemicznie jest kwasem ale ma odczyn obojętny (pewnie muszą coś dodawać do niego). Jeśli ma pH 7 to i nie zakwasza gleby jak granule. Dobrze mój mały rozumek myśli?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1/2 to mocznik

Azot amidowy (mocznikowy) N-NH2

Jest najpopularniejszym i najszybszym azotowym nawozem dolistnym ale stosowany doglebowo, żeby został pobrany przez korzenie roślin musi przejść w glebie przemiany do formy amonowej (hydroliza mocznika) a następnie proces nitryfikacji. Przemiany mocznika w glebie są bardzo uzależnione od sprawności biologicznej gleby, temperatury oraz wilgotności i mogą trwać 7-28 dni. Ponadto w procesie hydrolizy dochodzi do silnego zakwaszenia gleby. Zastosowanie mocznika na powierzchnie gleby obojętnej lub zasadowej prowadzi do dużych strat azotu, nawet do 50% w wyniku ulatniania amoniaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale sam mocznik jest kwasem, posiada współczynnik pKa 0,1 gdzie przykładowo woda ma 15,74, ocet 4,76 a dopiero kwas solny jest silniejszy bo ma -7. Z kolei roztwór mocznika ma już odczyn obojętny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

potrzebuje rady, które wg Was są lepsze końcówki do RSM 

http://www.albuz.pl/rsm/esi/

http://www.albuz.pl/rsm/exa/

http://www.mmat.pl/produkty/kr5-koncowki-rozlewowe-do-plynnego-nawozenia

jest jeszcze opcja https://ekotronic.pl/rozpylacze-wielootworowe-fl/  lub dysz typu TeeJet SJ-7 https://www.teejet.com/CMSImages/TEEJET_PL/documents/catalogs/fertilizer_nozzles-pl.pdf#page=2
ale niestety bym musiał wtedy dokupić jakieś węże przedłużające lub adapter przedłużający

wcześniej miałem 7 otworowe podobne do TeeJet SJ-7 i nigdy nie miałem z nimi problemu.
 


PS. co myślicie o 3 dawce N w pszenicy za pomocą węży RSM 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam 7 otworowe w tył, podobno te co sikają w dół mniej przypalają, a wachlarzowe to kicha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@przem mam te ESI z Albuza, sa ok ale czasami jest efekt zebry jak za wysoko lance, np. na pagorkach.

Co do wezy, nie polecam, bynajmniej u mnie sie nie sprawdzily, zbyt nierowny teren i jedne sie ciagna a inne w powietrzu. Te ciagnace czasami nawet sie odkrecaly i wtedy ich szukalem na polu, najczesciej na poprzeczniakach. Jakbys chcial zakupic chetnie sprzedam swoje prawie nic nie uzywane, cena bylaby naprawde okazjonalna

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

u mnie również góry i zbocza i nie pomyślałbym że te np. ESI z Albuza taką niespodziankę robią nie wspominając już o wężach,
to teraz mam mały zgryz.

To inne pytanie. Teraz jakbyście dostali nowe końcówki "za darmo" to jakie byście wybrali ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiosną kupiłem 7-otworowe skierowane w dół. Stosowałem na kilku różnych wydatkach nawozu, nie było zebry, ani fal. Nie należały do droższych. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W RSM to kryzy decydują o wydajności i nawet jak zużyte, ale równo to wszystko ok. Jakoś nie widzę sensu przepłacać, lepiej zainwestować więcej w końcówki do oprysku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@przem

Nie mowie ze sa zle ale trzeba pilnowac wysokosci jak we wszystkich prawie zeby otwory sasiadujacych na pewnych wysokosciach nie nachodzily na siebie.

O tych wezach pamietaj jakby co

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@przem tak naprawdę żadne mi nie pasują. Jak musiałbym wybierać spośród tych to brałbym Lechlera dla wymiennych kryz, jeśli nie ma to dla Ciebie znaczenia TeeJet

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się