jarki

JĘCZMIEŃ jary

600 postów w tym temacie

Ja już myślałem że zakończyłem z zabiegami w jęczmieniu , ale niestety u nas robactwo nie zakończyło jeszcze jedzenia, w tym roku to jakaś plaga u nas , myślałem żeby jeszcze jęczmień przy okazji czymś odżywić ,ale się boję przy braku wody .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak jest to rok na jęczmień jary, starczyło mu wody zimowej na maj. Te burze go uratowały ale niestety pokazują się placę aktualnie. Obok mam pszenzyto ozime na najlepszym moim kawalku to powiem uczciwie ze jęczmień lepiej rokuje na a ta chwilę. Powiem dosadniej wygląda na najlepszy w karierze narazie ale musi być dzisiaj burza żeby taki został 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie ale wody mu trzeba na już koniecznie 

Powiem Wam że sąsiedzi mają też kiepskie jęczmiona 

Nie mówię tu o mokradłach gdzie po siewie popadało i woda stanęła 

Ogólnie po całości zepsuli strukturę gleby i jest beton 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie też tylko mój się trzyma, okolicznych jare najgorsze od dawien dawna. Ale tak to jest jak się zaora i zostawia glebe na 2-3 tygodnie a suszylo suszylo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie się zachciało poprawiać strukturę po kombajnie do buraków i głęboszem przesuszyłem-

efekt na fotce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie przypomnijcie dziadkowi jak to jest z wyłożeniem jęczmienia

Pamiętam że w kolanku się podnosi później poskręcany legnie na nowo 

Jaki to ma wpływ na plon jakość związek z terminem padnięcia itd itp 

Mój bardzo dobry śp. Sąsiad mawiał że musi leżeć żeby sypał 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mój najlepszy jęczmień nie leżał wcale, więc to powiedzenia to inna era odmian i brak regulatorów

Podniesie się na kolanku i może dostać żniw ale to bardzo mało prawdopodobne

Na pewno mtz niższe i problem z dojściem słomy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mój jęczmień raczej nie dostoi w całości do żniw już go zaczęło na porzeczkach kłaść , ale  tak jak  @barts pisze podniósł się na kolanku i na razie stoi. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale @mieto35 masz płodozmian!jęczmień po porzeczkach?

TU też większość czarnej powyrywali,bo brak opłacalności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie od kilku dni zaczyna nim wywijać jestem pewien że część padnie 

Trochę mnie to martwi ale było do przewidzenia po tej dawce N 

Jeszcze będzie problem ze słomą 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

sam bym poprawił no ale nawet nie zauważyłem błędu, no ale lepiej napisać posta niż zaraportować moderatorom pomyłkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co ma wpływ na gęstość ziarna w jęczmieniu jarym , bo od 62kg/hl  w górę tym wyższa cena za jęczmień, przynajmniej tak było w tamtym roku .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie za duże. Ozime maja robotę żeby załapać się na ta gęstość, mój miał koło 60, nie leżał i sypal. Z jarym nie powinno być problemu z taką gestoscia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mój jęczmień jary w tamtym roku miał 65 i załapał się w najniższym przedziale , jak dobrze pamiętam to najniższy przedział był od 62 - 65 , i były chyba trzy przedziały , ale nie pamiętam jakie były wartości , i zastanawiam się co można by zrobić żeby podnieść tą gęstość , teraz to już raczej za późno , ale tak na przyszłość .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zaraz, wpadłem na pewien pomysł. Przecież gęstość to masa w objętości. Jeśli na przykład masz źle wymłócony tj. z "ościakami"  (nie wiem jak u Was to nazywają) to ziarna będą się zawieszały w naczyniu więc wejdzie ich mniej i stąd też będzie niska masa czyli tzw. gęstość. Szczególnie to będzie widać w ozimym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@barts to chyba ta sama gorka co na Twoich fotach :D. Jary nie chce sie dać ozimemu i walczy. Jest w nim troche pszenzyta ozimego, pewnie dlatego ze uprawa uproszczona w  wilgotnej glebie. Tutaj sobie pszenzyto ozime dobrze poradzilo bo nie mialo konkurencji, jest pewnie 15-20 klosow na metrze ktore zawyza plon jeczmienia

da.jpg

da.jpg

fsf.jpg

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jęczmień jary rokuje bardzo dobrze jak na tą chwilę, trochę opadów i brak opałów aby spokojnie nabił ziarno i kto wie czy nie zaskoczy

Dla mnie zanieczyszczenie innym roślinami to zachwaszczenie każdy kłos pszenżyta to kilka mniej jęczmienia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiecie może co to za paskudztwo na kłosach , podobno jak sucho to nie ma presji chorób , w tamtym roku było mokro, a jęczmień był zdrowy od początku do końca. 

[34225455]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się