jarki

JĘCZMIEŃ jary

600 postów w tym temacie

... ja tam się wole wstrzymać z jęczmieniem... u mnie spokojnie go można siać w pierwszej dekadzie kwietnia i zazwyczaj tak siałem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pod warunkiem, że masz wodę. Ja w sobotę popatrzyłem na glinę, potem na siewnik, jeszcze raz na glinę, zaczepiłem siewnik i wyjechałem siać. Śnieżyca mnie złapała, że świata nie było widać. Pomyślałem, że jak wysieję to co w siewniku to zjeżdżam ale przestało, zasypałem cały, znowu śnieżyca i tak się złożyło do końca. Siałem - pada, nasypuję - świeci Słońce i rozpuszcza śnieg. Działka na mocnym widoku i pewnie dziwnie się patrzyli, jakiś gość rowerem przejeżdżał, rowerem!!!! Jak siałem pszenicę ozimą w grudniu to się też pukali w czoło, no i co? zielono! strzał w dziesiątkę. Przymrozek ma zniszczyć plantację? Jakoś samosiewy na mojej  sąsiedniej działce pszenicy mają się znakomicie, niebawem będą kłosić się/wiechować. Gdybyśmy tak drżeli o wymarznięcie jęczmienia jarego to dlaczego nie siejemy go w maju? Przecież zimne ogrodniki to połowa maja. Ręce do góry komu wymarzł jęczmień jary w maju? Widzę las rąk :-D Za tydzień ma być niby znowu trochę chłodniej ale jeszcze nie wyjdzie, pod ziemią jest bezpieczny bo nie skuje już gleby na amen tylko po wierzchu. Czy dobrze zrobiłem czas pokaże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ręce do góry!!4 maja 2011 minus 9*C-plon 1,8t/ha-siany 2.04.2011.

Też zamierzam siać po 25 marca wg eko-poradnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wg eko-poradnika zasiałem jęczmień Eunova(320szt.x 44g/98%)ok.140kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siałem jęczmień w śnieżycę pierwszy w okolicy, z owsem nie widziałem żeby ktoś wtedy ruszał (słyszałem jedynie że ktoś tam gdzieś siał...). Wschody idealne, wychodził 3 tygodnie, idzie drugi liść, przymrozki znosi dzielnie - żadnych uszkodzeń. Najgorsze za nim a co ciekawe jest wilgoć, na miesiąc wystarczy a co potem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widzisz w takich warunkach jakie mamy nawet jęczmień lepiej w błoto 

Susza w marcu coraz ciekawiej na tym świecie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

TU trudno było dostać siew "od chłopa"-wszyscy oziminy od dwóch sezonów.

Mnie się zachciało-po Bożemu na wiosnę siać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

... @ikcomas w tym roku zrobił pokerową zagrywkę z tym jęczmieniem, ale się opłaciło... u mnie siany 27/28 marca i gdzie glina tam ciężko mówić o jakichś rewelacyjnych wschodach, w pozostałych miejscach przyzwoicie jest...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakby wzeszedl wtedy kiedy u @ikcomas to u mnie by wymarzl pewnie. Moj tez niesmialo wschodzi a to juz 3 tygodnie ponad

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zmarzło by to co wyszło ,wypuścił by kolejne liście -nic by mu nie było ,raz tego doświadczyłem był w pierwszym liściu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pewnie to już pisałem też miałem takie doświadczenie w 2007 zasiałem jedno pole 11 marca

Resztę w primaaprilis tym pierwszym byłem mile zaskoczony do pierwszej porządniej suszy 

Przetrwał solidne przymrozki choć był w fazie mleczka no właściwie puścił kiełek 

Pole zabetonowało on jakoś sobie radził nawet żółty nie był o dziwo 

W żniwa różnicy nie zauważyłem choć to były inne pola to nawet cieplejsze 

Tak zakończyłem uprawę jęczmienia jarego (z wyboru) po dzisiejsze czasy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pamięć jest ulotna,ale w 2008 coś koło 2T/ha.

Więc sąsiad posiał ozimy i 2009 jary u mnie ponad 5t,jego ozimy niecałe 4t.

To wrócił do jarego i w 2010 obaj mieliśmy do du..y. :)

W tym sezonie posieje wszystko oziminami-pewnie to już będzie standard w obliczu wczesnowiosennej suszy?

Nawet po burakach warto próbować z pszenicą do "andrzejków".

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam buraki cukrowe-spróbuję międzyplon ozimy i siew w mulcz.We wsi siewnik 12 rzędowy-talerzowy jest.

Jeśli mnie ASF nie dogoni-to zostawię 2ha(10% powierzchni)

pod jary lub mięszankę z-s dla macior.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeczmien w fazie okolo 22-24 bbch. Czy to juz czas na druga dawke azotu w postaci RSM? Moze w poniedzialek popadac troche a nastepny deszcz pewnie pod koniec miesiaca.Pierwsza byla na pewno duza ale to byla polowa marca i tylko forma amonowa. Jeczmien jest w fazach rozwojowych troche do tylu przez te zimna ale to juz 10 maja kalendarzowo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak planujesz to na pewno czas przed deszczem dać, jak nie ociepli się to i tak  go niczym nie podgonisz 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza dawka TO przedsiewnie w połowie marca?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się