ppp197

Buraki

711 postów w tym temacie

No to rzeczywiście,ledwo się w starym roku załapałeś. Trzeba mieć nerwy ze stali.

Odstawa 29.12.2010 przy metrowych zaspach i -19*C..jedyna użyteczna 180konna VALTRA we wsi przegrała z pogodą ,buraki wybierane NEPTUNAMI leżały od 27 października

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów!

Planuję zmienić siewnik do buraków z poczciwej starej i wysłużonej GAMMY na coś nowszego. Rozglądam się za czymś na 6-12 rzędów. Podoba mi się np Kleine Unicorn 2. Mam jednak pytanie. Posiada on (jak i kilka innych modeli innych firm) specyficzne koła dogniatające (?) w postaci dwóch palczastych gwiazd jak np na zdjęciu 1 a czasem ma koła z drutu jak stare gammy -zdjęcie 2. Czy może ktoś używa takiego siewnika i wyjaśni mi co dają takie gwiazdy? Jakie polecacie siewniki i sposób dogniatania? Dodam, że buraczki uprawiam na średnich glebach ze skłonnością do zamulania przy dużych opadach. Trafia mi się i taki i taki do kupma i nie wiem co wybrać. Co wogóle sądzicie i tych siewnikach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Buraki wykopane już nie zamarzną,zresztą zimy ma podobno nie być ,plon zaje.,isty,chyba rekord życia będzie,ale orka po burakach wygląda jak na poligonie ,w ostrą skibe tak jak zlecali nasi dziadkowie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przecież do Adwentu masz czas-po co się męczysz?jak na uprawę uproszczoną(po talerzówce,bez NPK,raz fungicyd)kopane bodaj 3.10-to też mogę tak rzec(64,78t/ha)

Edytowano przez Pałuczanin81

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie męcze się jutro na przymrozku skończe,pole tak ubite że orka obowiązkowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U nas plony w tym sezonie były przynajmniej tak wyglądało i tak mówią

Jak u Ciebie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Lepiej nie pisać bo powiedzą że się chwale i to nierealne,bo sam nie wierzyłem że może być taki plon w Polsce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigos-NO POPUŚĆ wodze fantazji-TU Teść Kuzyna Twojego Szwagra miał w październiku 120t/ha(II netto)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobre 103 tony przy polaryzacji 17,02 ,nadwyżka po 65 zł,jakieś 400 ton,limitowe około 125-130 zł,konraktowane pozalimitowe po 100 zł

 

Coś z tym szwagrem pomyliłeś

 

limitowe po137 zł,kontrakt pozalimitowy104 zł ,pozaklasowe 420 ton 60 zł ,odliczając kopanie i odbiór wyszło 10 tyś z hektara,więc najbardziej dochodowa roślina

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To ile teraz jest tych cen za buraki trzy ???

Nie ogarniam tego bo wieki buraków nie sieję

Ostatnio jakieś 10 lat temu były przymiarki

Teraz podobno wolą blisko cukrowni

 

A powiedzcie jakie zmiany się szykują w tym temacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

19 ojro tona a ponad limit nie wiem, ceny są 3 bo kontraktowane, ponadlimitowe i darmowe :) (część ponad limitowych idzie w lepszej cenie ale nie ogarniam czy to % czy jak). Dopłata 1900 do ha według umowy. Koszty u mnie to 4500-5000zł/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli nawet przy plonie jak u kolegi @miwigos

Niemal połowa to koszty oj trzeba mieć szeroką d.pe żeby się dać na buraki

Pięć tysiaków wkładu to nie są żarty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rekord 3 lata temu to 12 tys z hektara przy kosztach 4 tys i dodatkowo 2,5 tys dopłat do hektara 8)

 

Koszt nawet jakby 6 tys to jest małe ryzyko, burak praktycznie niezawodny, w rzepak tyle walisz a tu przymrozki, grad, deszcz, osypie się, albo w skupie łupią

 

Cała sztuka to podpisać umowę tak aby same zakontraktowane były a nic pozalimitowych -> ponad 70t/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie koszt beż amortyzacji 4100 zł,za buraki 11000 zł + wysłodki sprzedane 1250 zł =12250 - koszty 4100 zł=8150 zysku + dopłaty

Ja kontraktuje 70 ton z hektara,mam 700 ton limitu więc 10 ha w tym roku dodatkowo zakontraktowałem 100 ton po 100 zł,zapłacili 104 bo lepszy cukier

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kochani forumowicze-jak tam nowe warunki kontraktacji?ja ponoć "szczęśliwy"plantator KSC...ktoś walczy z Niemcem?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podobnież suedzucker "ZŁAMAŁ"rolników i podpisują niekorzystne umowy po 17 EUR-gdzie my mamy wynegocjowane 26 z ogonkiem i trzyletnią gwarancję

Jutro kontraktacja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się