jarki

HERBICYDY w rzepaku

724 postów w tym temacie

@jarki

Bardzo późno, to już był październik, rzepak aż przymulilo. Z wielkimi tasznikami sobie słabo poradziła ale krzywoszyje bardzo okazale ładnie wzięła co bardzo mnie zaskoczyło.

W tym roku robię 0,1-0,12 l chlomazonu+1 l metazachloru przedwschodowo. Ewentualnie poprawię navigatorem

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@maslak88

To grupa chloroacetoanilidów jak metazachlor czyli działanie bardzo podobne choć nie wiem bo znajomy bardzo sobie chwali teridox

 

Jakby dać we wczesnej fazie salse plus COŚ wcześniej właśnie z grupy chloroacetoanidów ?

 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Opryskaliście te rzepaki co przed deszczem siane ?

Ja dziś miałem plana ale te przelotne opady i jeszcze trochę mokro szpury będą 

Metazachlor ma jeszcze czas tak mi się wydaje bynajmniej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tym roku pierwszy raz  Devrinol Top 2 L ( chlomazon 30g/l , napropamid 345g/l) + Metax 1L (metazachlor 500 g/l) oraz Adiuwant cena 166 brutto ha

wcześniej pryskałem chlomazon 0,2+ metazachlor 2L i potrafiło przepuścić komosę na jesień która rosła po kolana 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To rozwiązanie miałem w moim pierwszym rzepaku. Było dosc czysto ale miejscami poprzepuscilo troche chwastów , chabra też. Za ta cene bylo ok. Nauczyło mnie tego że to na moich glebach maksymalna dawka chlomazonu. A u Ciebie skoro dawałes 0,2, to nie będzie za mało? Nie mają takiego wariantu w Mogilnie z Navigatorem 0,1?

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tym roku miałem kilka opcji:

- tak jak wcześniej opisałem stare i nowe rozwiązanie 

- Devrinol 2 L + Metax 1 L a powschodowo Navigator 0,25

oraz chlomazon+metax+ navigator 0,15  i ewentualna poprawka Navigatorem 0,25 

Raz tylko pryskałem powschodowo Metax 1,5 L + 0,3 Navigator w 2015 jak była susza ale cena wtedy okolo 200 pare zł na ha ://

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@jarki aż taką presję masz, że chwasty niskiego piętra zabijają Ci rzepak? Ja też mam tobołki, gwiazdnice, fiołki ale mi to nie przeszkadza, dobry rzepak załatwia sprawę i giną z braku światła. Ściernisko czyste i o to chodzi. Wkurzam się co prawda na rzodkiew świrzepę, która jesienią potrafi zakwitnąć a nawet wydać nasiona ale to jednoroczna i w dodatku krzyżowa więc chyba tylko motykol. Nie mam przekonania do mordowania rzepaku herbicydami, z działania navigatora jestem zadowolony a jak przeszkadza Ci malutki krzywoszyj tudzież gwiazdnica to odwróć starannie glebę i daj znowu chlomazon. Wtedy będzie czysto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie będzie odwracania dopóki mam taki płodozmian

Po dwa chlomazon wystarczy raz na trzy lata 

 

Nauczony ubiegłym rokiem się przejmuje każdym zielskiem w tym roku bardzo czysto bo tak jak mówisz zadusił ale Ty masz jeszcze zbyt krótko rzepak żeby się przejmować jeszcze kilka lat temu też tak mówiłem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1 litr metazenexu i 0,3 l navigatora ,dla mnie najlepsze rozwiązanie same plusy,inna opcja nie wchodzi w gre

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tasznik z takiej mieszanki metazachloru z navigatorem to się śmieje i go tylko rozjuszy, nawet dawka 0,12 comandu 480 czyści go doszczętnie

Tasznik nie wymarznie i rzepak go nie zagłuszy bo i tka będzie gdzieś w łanie sobie wegetował i będzie pożywką dla chorób i szkodników

Edytowano przez barts

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z chwastami kapustowatymi jest problem to fakt ale akurat w rzepaku pod warunkiem że jest to RZEPAK problem jest naj mniejszy

Gorzej jak mamy te chwasty w kolejnych uprawach gdzie przydały by się rośliny fitosanitarne 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie dużo samosiewow zbóż wzeszlo przed rzepakiem. Kiedy je wykończyć? W liscieniach Agilem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Agila na samosiewy zbóż to bardzo dobry pomysł 

Jeśli duża ilość to właśnie dawka dzielona ja już na 17 dzień dawałem 0,3

Po pięciu dniach kolejne 0,3 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest bezpieczna dawka metazanexu  + navigator  po wschodach rzepaku  1,6 + 0,3 mogę dać czy lepiej zmniejszyć ilość metazanexu .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Daj osobno i możesz w pełnej dawce metazachlor walnąć 

Ja dawałem na 17 dzień po siewie dłużej nie mogłem czekać 

Pole było bezorkowo po jęczmieniu i robiła się łąka 

Druga strona w tym temacie 

 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zbytnio bym się nie przejmował samosiewami łubinu w rzepaku 

Jest nawet taka opcja którą stosują bezorkowcy rzepak z grochem/ łubinem 

Ja od czterech lat po grochu idzie metazachlor doglebowo następnie navigator 

Robiłem też łącznie nalistnie ale wydaje mi się że osobno jest jednak lepiej 

Działa to różnie ale strączkowe to nie jest problem a reszta wymarznie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że zasiałem rzepak bezorkowo po łubinie, który był dzień wcześniej skoszony, a częsciowo tylko zmulczowany bo nie było możliwości zbioru. Mam teraz obawy że w tym miejscu, gdzie był mulczowany może go sporo wyjść i może trochę przytłumić rzepak. Dlatego chcąc dmuchać na zimne, próbuje się dowiedzieć czy ktoś coś stosował w walce z tym łubinem. Po siewie nie miałem możliwości opryskać herbicydem ze względu na bardzo intensywne opady deszczu. Teraz planuje jak najwcześniej zastosować metazachlor+ chinomerak, a w fazie 4 liści w razie konieczności navi. Tylko nie wiem czy to cokolwiek zrobi łubinowi. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pryskałem kiedyś butisan star naj lepiej na 5-6 dzień trafiamy wtedy w kiełkujące chwasty nawet dawkę można było obniżyć 

Czy to będzie skuteczne też jestem ciekawy wiem tylko że sam metaz słabo bierze groch 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się