jarki

HERBICYDY w rzepaku

724 postów w tym temacie

Navigator w późniejszej fazie rozwojowej rzepaku jest niebezpieczny dla niego. Powiedzmy na 5 liść?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Parę lat temu spotkałem się z pomarszczonym rzepakiem w takie łyżeczki 

Było to u znajomego najpierw przy skrajach gdzie podwójnie mówił że po navigatorze 

Ja myślę że COŚ dołożył 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przypomniało mi się że w tamtym roku też miałem takie objawy może trochę mniej ,  sprwdziłem w notatkach i wychodzi na to że też po navigatorze , ale w tamtym roku był mniejszy jak pryskałem , wtedy sądziłem że to niedobór molibdenu bo było też świeżo wapnowane , ale poszły odżywki potem już to zniknęło .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Im bardziej znikają samosiewy zbóż tym lepiej widać ten obraz nędzy i rozpaczy. Po tych ponad 100 mm od siewu rzepaku na piaskach jeszcze to chlomazon trzyma chociaż  i tak dawałem bardzo malo. Stoi na tym pierwszym- drugim lisciu i ani drgnie. Już wolę jak jest sucho 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak źle jak wygląda, mam porównanie do rzepaku sianego 3-4 września dwa lata wstecz i obecnie mimo że nie urywa to nawet w słabych miejscach jest lepiej o tej porze, 

Kluczowy będzie szybkość rozwoju jesiennego danej odmiany, ja mam jedną z turbo odmian więc nie martwię się zbytnio, jak ktoś ma ślimaka to może się pocić

Tam gdzie puściła doglebówka rzepak prawie już do regulacji pewnie po niedzieli nadejdzie jego czas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@lokizom dlaczego dajesz chlomazon na piaskach przecież to zabójstwo dla rzepaku 

U nas na słabszych glebach króluje chaber i fiołek dla tasznika i tobołka nie warto męczyć rzepaku 

 

@barts w jakiej masz fazie rzepak ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ten na piaseczku to takie dobre dwa listki właściwe w wzwyż, ten dzik co już ruszył do soboty osiągnie dobre  4, obecnie ma 3 idzie 4, na przyszły tydzień poważne manewry w rzepaku, teraz  z oporem  wody nie wiadomo jak się będzie zachowywał, masa składników została po "nieudanej"  pszenicy ;)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie to chyba nie po chlomazonie tak cierpi bo po tym takie chatakterystyczne zolkniecia są a tego nie ma. Wątpię żeby mu ten Agil zaszkodził bo pół dawki. 1/4 pola taka mizerna jest. Nie wiem co go tak trzyma. Będę miał czas to wrzucę zdjecia

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jest jakaś różnica w ziemi na tej 1/4 pola 

U mnie 1/6 to spory dołek i tam woda spłynęła w czasie ulewy

Rzepak jest w tym miejscu niebiesko fioletowy i cierpi 

Na innym polu tego niema choć później siany to równiejszy 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest, na najwiekszych piachach taki jest ale w dolkach piachowych idzie dobrze i to jest zastanawiające. Chlomazonu  maks 55g. To nie od tego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To najbardziej prawdopodobne. To moje najslabsze pole(mniej więcej po równo IV,V i VI klasy) ale odziwo wciąż z rekordem rzepaku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko  przypuszczam że u Ciebie jest multum próchnicy po oborniku 

Czyli teoretycznie nie powinno się tak dziać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiciel  z Dow Agro twierdzi że Navigator nawet na 8 liść byle nie było przymrozkow. Co więcej można zmieszać z Agilem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gadanie przy 8 liściu to jakie będą chwasty 

Nigdy nie czekam jak było sucho to podzieliłem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakieś doświadczenia w mieszaniu graninicydów z borem ? Czy znając właściwości boru jednak osobno ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem w zapisach i mieszałem to a dokładnie: pantera elegant labrador

Czyli możesz mieszać 

Intermag pisze: "niektóre parametry są na granicy dopuszczalności, 

należy zachować szczególną ostrożność podczas 
stosowania mieszaniny"

Edytowano przez jarki
Intermag
1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ty i te Twoje zapisy - super . Dzięki za konkrety . 

Edytowano przez witch5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pojedyncze samosiewy to rzepak zadusi ,nie mają szas wydać kłos ,ja pryskam na drugi liść tylko poprzecze,gdzie pług miesza ziemie dwa razy i rzepak na przyczepie czysty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tyle że ja mam po strip-tilu miejscami było tak gęsto że porostu nie wszystko pokryło i doszło trochę nowych . Tydzień przerwy w sekwencji zabiegów to najwyraźniej za krótko . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po takim siewie to będą jeszcze wschoszić na wiosne,siałem tak w zeszłym roku ,pierwszy i ostatni raz ,żeby było czysto dwa zabiegi na jesień i poprawka na wiosne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.09.2017 o 19:36, ikcomas napisał:

Noż kur... Ile czasu wchłaniają się targopodobne? Na etykiecie 3 godziny ale jak jest w praktyce? I po ilu dniach ewentualna poprawka agilem? Tydzień? I co z rzepakiem jeśli zdążył przyjąć graminicyd a będę jechał drugi raz?

Nie minął miesiąc i w tych warunkach wyraźnie widać, że samosiewy padły. To tak na przyszłość dla wszystkich, że godzina od zabiegu do deszczu spokojnie wystarczy przy dawce 1,2l/ha, 3 godziny to mocno na wyrost producent podał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigos toś mnie pocieszył . A gdyby tak pierwszy zabieg zrobić glifosatem przed siewem lub przed wschodami a drugi połączyć z navigatorem ? Wiosną może by się obyło . 

@ikcomas na perenalu stoi że wystarczy godzina przed deszczem . W tym roku tak się złożyło że jeden kawałek kończyłem już w czasie rzęsistej mżawki i też wciągło . Tylko że wyszły następne . 

Edytowano przez witch5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szedł glifosat przed siewem, później agil, na wiosnę nic nie dałem ,tam gdzie był gęsty było OK , ale gdzie obsada 10-15 szt, troszkę wyszło pszenicy, ale ja talerzowałem po zbiorze pszenicy, jak siane w ściernisko to jeszcze gorzej, bo zboże leży na wierzchu i kiełkuje na raty, w tym roku będzie lepiej bo wilgoci dużo

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się