jarki

HERBICYDY w rzepaku

724 postów w tym temacie

Bardzo bogato mi się wydaje. Ja mam plan na 0,25 navi + 1,1 meta.

@barkas jestem w takiej samej czarnej dupie jak Ty. Rzepak siany w okresie 22-26.08 i od 2 do 5 liści. Nie robiłem chwastów wcale jeszcze bo też czekałem na ten deszcz, rzepak więdnie. Daj znać czy działa i czy nie pali rzepaku. Na dniach muszę wyruszyć zaczynając od tych najwcześniej sianych ale najpierw chyba zrobię samosiewy bo mi tak pasuje mieszanina.

@lokizom u nas jest jest zimny wschód, @barkas wcale nie za wcześnie posiał. Ja staram się posiać do 26 sierpnia. Termin krytyczny ustaliłem sobie na 6 września. Wszystkie rzepaki posiane po 25 sierpnia u nas idą bardzo powoli. Ten rok jest wyjątkowy bo lato we wrześniu a miało być zimno.

Edytowano przez ikcomas
poprawka daty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No bogato dlatego pytam ale chwastu są i jest ich sporo nieco osłonięte

Jedno jest pewne navigator zostaje w dawce 0.34-0.35/ha już tak robiłem

Aby był skuteczny trzeba się trzymać starych norm 

Natomiast metazanex chyba też nie zaszkodzi

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Metazachlor przy działaniu doglebowym jest fitotoksyczny dla wschodzących roślin rzepaku tak jak chlomazon ale bez przebarwienień. Ja staram się ograniczać do niezbędnego minimum. Raz, że pozostałości w glebie, dwa to fitotoksyczność, kto wie czy nie działa nalistnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Pałuczanin1981 pytanie NIE tu ;) 

Rośliny rzepaku dawno powschodziły zielsko tym bardziej więc trzeba działać 

Zostawiłem sobie nieco gotowej mieszaniny zbiornikowej 

Mam zamiar poprawić przy granicy 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ikcomas na polu kolo domu komose ktora iala 20 cm scielo, rzepak nie widac, zeby cos odczul. ale to mokra 4b

na pozostale pola nie chce jezdzic...

i kutwa chyba po naszym deszczu, mialo byc 8-10 mm juz prognozuja 1-2, i wycofuja sie z opadow weekendowych, moze w pazdzierniku popada

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pomału robię jednoliścienne przy okazji skracania/grzybówki i niepokoi mnie fakt braku chwastów na niektórych działkach. Rzepak już zakrywa glebę, tylko na poprzeczkach coś tam jest a tak praktycznie zero. Zawsze już było aż gęsto do tej pory a teraz praktycznie nic. Boję się że coś wyjdzie po ewentualnym większym deszczu jeśli taki kiedykolwiek spadnie. Czekać z opryskiem na chwasty bardzo nie mogę bo całkiem już zakryje a jak jeszcze położy liście to kaplica.

Piszecie, że macie taką presję chwastów a u mnie jest odwrotny problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cudownie, powtarzając substancje czynne. Korvetto już poprawiałem bo omijaka na klinie miałem a koledze zostało to na próbę zrobiłem. Pokręciło chwasty ale odbiły i miały się całkiem dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy są , czy nie to pryskam jak ma 3 liście , wychodzi 4, są 4 wychodzi 5 idzie regulacja po 3-4 dniach jednoliścienne , w 10 do 14 dni trzy zabiegi

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.09.2023 o 15:31, ikcomas napisał:

Cudownie, powtarzając substancje czynne. Korvetto już poprawiałem bo omijaka na klinie miałem a koledze zostało to na próbę zrobiłem. Pokręciło chwasty ale odbiły i miały się całkiem dobrze.

Ja nie wiem czy dobrze zrobilem, bo niby krecilo komose ale duza byla i przy okazji oprysku innych dzialek ,zrobilem 2 raz oprysk navi+meta ale wieksza predkosc i mniejsze cisnienie...

Jakos tez nie widze dobrych rezultatow ze stosowania wiosennego w rzepaku.

btw rzepak jeszcze bez skracania 9-10 lisc idzie, caryx 1 l i tebu 1l dac? rzepak po czosnku, zero nawoazeni min, jedynie troche pieczarek, brak oznak niedoborow

dzisiaj spadlo kilka litrow

Edytowano przez barkas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.10.2023 o 23:53, lokizom napisał:

Tylko że nigdy nie miałeś takiego rzepaku jak na pierwszym zdjęciu, ja raz mialem i dzieki temu zebralem 3,5 tony/ha z 8 roslin/m2 na 45 ha polu. Gdybym miał go wtedy lepiej wyregulowane na jesieni to byłaby tona więcej bo nie byloby tylu pustych miejsc.

W tym roku właśnie obsada ma najwiekszy wpływ na pokrój rzepaku w moim regionie. Był ciepły i deszczowy wrzesień i konkurencja roslin sprawiła że ciężko Wam sobie wyobrazic jak tutaj wygladaja rzepaki. Na 20% pola gdzie przydusiłem trochę rzepak robiąc Agilem dwa dni później zwalczanie samosiewow zboz niż na reszcie pola to rzepak jest wielkościowo idealny jak na tą porę, na pozostałej części jest za duzy. A dostał łącznie 1,5l Caryxu i 1,1l tebu. 

Nic nie ujmując sąsiadom ale 90% plantacji na północy to są kapusty a nie rzepaki, rolnicy spóźnili i zrobili zbyt slaba regulacje jak na te warunki które były. Zima zweryfikuje

Agil dusi rzepak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czytaj całe zdanie.

Zabieg wykonany Agilem dwa dni pozniej spowodował zbyt duże przyduszenie przez samosiewy zboz.

Każdy wie o co chodzi, nie możemy tak się czepiać za trochę może niepoprawny układ zdania bo piszemy tutaj w innym celu, nie zwracając aż takiej uwagi na gramatykę,  często na szybko chcemy coś przekazać. A Ty widzę nie odpuszczasz mi dalej, ciężki sasiad pewnie jesteś?

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Agil to bardzo dobry pomysł kiedy mamy poważny problem 

Jak każdy herbicyd ma specyfikę działania i trzeba ją zrozumieć 

To zupełnie inne działanie od tych które znamy z zwykłych graminicydów 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, lokizom napisał:

Czytaj całe zdanie.

Zabieg wykonany Agilem dwa dni pozniej spowodował zbyt duże przyduszenie przez samosiewy zboz.

Każdy wie o co chodzi, nie możemy tak się czepiać za trochę może niepoprawny układ zdania bo piszemy tutaj w innym celu, nie zwracając aż takiej uwagi na gramatykę,  często na szybko chcemy coś przekazać. A Ty widzę nie odpuszczasz mi dalej, ciężki sasiad pewnie jesteś?

Pytam bo myślałem ze chodzi ci o to ze hamuje rzepak bo mam inne zdanie na ten temat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślę nawet że dawka 0,3 na pierwszy lisc rzepaku byłaby też bezpieczna, ale to tylko moje przypuszczenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany) · Zgłoś post

Ile czasu zalega w glebie mezotrion zastosowany w up[rawie kukurydzy.

Bo mam daki dylemat, w ubieglym roku mialem kukurydze, opryskana mezotrion+nik w ok czerwca na qq, zebrane w pazdzierniku.

Uprawa talerzowka oraz w marcu bedzie gruber i talerzowka, siew jeczmienia (nie powinno byc przeciwskazan),

ale w sierpniu planuje posiac rzepak, takze gruber i talerzowka i pytanie czy nie bedzie on zle reagowal na pozostalosci po mezotrionie? minie okolo 14 miesiecy od zastosowania.

taka  sama mam watpliwosc z czosnkiem, tylko on bezie sadzony dopiero w pazdzierniku......

Dla przykladu w ubiegym roku, taka sama uprawa, tylko na poczatku kwietnia posialem po qq straczkowe. Od samego poczatku zolky,oraz nic nie zebralem

Edytowano przez barkas
dopisek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Następstwo roślin po tej substancji dość skomplikowane 

Jednak wydaje się że czas i opady na Twoją korzyść  

Oni zalecają w takich sytuacjach głęboką orkę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

60g mezotrionu siew bezpośrednio po kukurydzy orka 30cm rosły bez problemów 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się