jarki

Antywylegacze

490 postów w tym temacie

Wiem, wiem, że byś zrobił dwa. Twoje zdanie znam od dawna. Tak, też widziałem na własne oczy efekt podobnej mieszanki. Tylko, że oba zabiegi mocno spóźnione - chyba lepiej Moddusem zrobić najpierw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobnie. Tyle ze do moddusa planuje protiokonazol. Dzis robie owies gluchy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

... no a ja  jestem gdzieś pomiędzy @Jacus09352 a @ansu i już u niektórych jęczmienie jare przylizane, pszenice ozime też zaczyna gdzieniegdzie zginać... u mnie póki co wszystko w pionie, teraz jest odpowiedź dlaczego tak zawsze naciskam na porządne skracanie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie pszenice na poprzeczniakach zaczyna troszkę giąć. Skracałem na pierwsze kolanko i miałem zamiar jechać jeszcze raz ale się suszy przestraszyłem. A trzeba było jechać w ciemno w tym roku. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zabiegi po tzw pierwszym kolanku to tylko biznes Może etefon dodatkowo coś  ale 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Jacus09352

Juz zaczyna ja giac? Smiem twierdzic ze jesli bys zrobil idealnie na pierwsze kolanko to nic by jej jeszcze nie bylo. Mysle ze czegos niedopilnowales, np.Moddusem i bylo za zimno. 

@ansu

No chyba nie dokonca. Robilem czesc zyta drugi raz w fazie liscia flagowego i jest nizsze o ok.10 cm od kontroli, po zabiegu przyszedl deszcz i byly dobre warunki do pojscia w gore

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

large.DSC_0313_copy_1036x1380.jpg.a590b653347d1a2b8d23060f91e4716b.jpg

na pierwsze kolanko dałem ccc. Tylko że tu jest z 800 kłosów.

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak to widzę to zaczynam poważnie obawiać się o moją grudniową. Coś jej odwaliło i zagina liść podflagowy (flagowy dopiero wychodzi) a w tej odmianie myślałem, że to niemożliwe. Na poletkach nigdzie nie widziałem takiej akcji. Skracana była punktowo przy okazji jak mi zostało Moddusa z jęczmienia jarego i to w niepełnej dawce. Tak, późno było ale wyglądała tak mizernie, że nie widziałem sensu. Dopiero jak skracałem jęczmień jary i przejeżdżałem obok niej to pomyślałem, że trochę jej dam bo oczami wyobraźni widziałem ją leżącą. Skubana przeskakuje fazy, dość wiotka jest dlatego. Jakby ktoś nie wiedział (a wiedzą 3 wioski mimo dobrego jej ukrycia przed wścibskimi oczami) to by pomyślał, że to jara. Dać jej etefon razem z grzybówką? Jest opóźniona o jakieś 2-3 tygodnie, dogania tą normalną powolutku ale idzie piekielnie mocno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pisanie że późne regulowanie nic nie daje to  rozpowszechnianie nieprawdy, wiadomo niskie odmiany solidnie trafione w punkt przy pierwszym zabiegu i przy niedoborach wody może się udać, natomiast przy mocnym zbożu i dobrych warunkach trzeba około flagowego coś zdziałać, 

w 2017 dołki doregulowane w flagowym, reszta nie to pszenica na "dołkach: stała a na reszcie leżało mniej lub bardziej

@Pałuczanin81 nie był w stanie udzwignać tego plonu :P

Edytowano przez barts

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@lokizom nieprecyzyjnie napisałem. W życie nie wiem jak jest. Uprawiam tylko pszenicę. Kiedyś owies to jakoś późno się pryskało retardantami. 
U mnie w pszenicy najlepszy efekt był: CCC w BBCH 30, potem modus BBCH 31 i etefon bezpośrednio przed pojawieniem liścia flagowego. W zależności od temperatury działało to rewelacyjnie lub słabo. Jak odpowiednia pogoda to 2l CCC super skróci, Modus działa na te same hormony, ale dłużej i lepiej  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

... ja tam bym nie powiedział że owies można późno skracać... z doświadczenia wychodzi że najlepiej trafić jak w pszenicy na pierwsze kolanko...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiele razy oglądałem takie jak mówicie wiotkie wyległe 

Tam trzeba spojrzeć na podstawę źdźbła 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Już się podszkoliłem-wyrywałem,łamałem,kroiłem..

i powyżej korzenia I NIC.Może za bardzo się rozkrzewił.

Choć siałem rzadko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

... zboże jak się przeciągnie ręką powinno odskakiwać jak ten dzyndzelek w kole fortuny... :) fungi jest też ważne ale pogrubienie i obniżenie środka ciężkości to podstawa ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie odskakiwac ale patrzy sie na to jak wraca w poprzednie(standardowe) polozenie po przeciagnieciu reki, tak mnie kiedys ktos z duzym autorytem nauczyl.

Ozime zboza zawsze robie w bbch 31 i nigdy mi nie wyleglo. Czasami robie druga regulacje w lisc flagowy-widoczne osci, jesli jest wilgotno, jak np. w tym roku.

W jarych(jeczmien) rzadko robie jakakolwiek regulacje, w tym roku oczywiscie tak.

Trzeba miec jakies swoje rozeznanie i wyczucie. Jakbym zje... regulacje to Ojciec by sie wq.... na kombajnie i jak mialbym wtedy zyc.... 

Ogolnie tak samo jak przy pracy z zwierzetami trzeba sie poprostu wczuc w te stworzenia(rosliny), tak jakby wejsc w ich skore a wtedy bedziemy wiedzieli co robic.

Kazdy rok jest inny i nie mozna leciec gotowcami. Gotowce sa uniwersalne ale nie idealne.

Pytanie czy chcemy zaryzykowac i zrobic idealnie albo nawet zle czy pojsc na latwizne i zrobic srednio.

Ja wybieram zwykle to pierwsze ale jak nie jestem az tak pewny to jade standardowo, mowimy tutaj nie tylko o skracaniu ale ogolnie o uprawie, ochronie, itd.

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się