Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
skoczek

Początki w rolnictwie

131 postów w tym temacie

Mysle ze prawie kazdy kto kupowal ziemie po 2000 roku opieral sie na kredycie. 

Takich co ostro ryzukuja to tez mi nie zal, rozumiem zrownowazony rozwoj ale jak ktos ma np. 50 ha a dokupuje 100 i wtedy jest klapa to jest sam sobie winny. Ale czasami mpzna byc ostroznym a przez akcje z ASF-em stracic wszystko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigos-sam do tego z pewnością nie doszedłeś?Gierek pomógł jeszcze!

choć TU po gierkowskich potęgach już śladu nie ma,co innego w Doch...e

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O czym Ty mówisz ,w czym gierek pomógł mojemu ojcu,w tamtych czasach było 15,5 ha tak jak u innych,na koniec jaego rządów było 27 ha,rozwój gospodarstwa od1995 roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To też rok upadku mojego gospodarstwa(7,9ha)

Edytowano przez Pałuczanin81

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie podobnie. Ojciec dostal od ojca okolo 15ha uprawnej z lakami w 1986. Od 1988 budowal dom. Kilka lat przed 2000 wzial 33ha w dzierzawe, to bylo sporo jak na tamten sprzet. W latach 90 chlewnia . Pozniej w 2002 nowoczesna chlewnia na 150 loch, to byly zle czasy wtedy dla blondynek po wejsciu do UE. Od 2004 sprzet i wiecej ziemi stopniowo pod produkcje zwierzat. Na dzisiaj goapodarstwo wielkosci w sam raz aby mogly pracowac dwa pokolenia, moze czasami lekko za duzo i dlatego zatrudnia 1 pracownika jeszcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie po przejęciu zachciało się dzierżawy z gminy(umowy na 1 rok były)

i budowy tuczarni-to był "gwóźdź do trumny" na 14ha-które mam tylko do dziś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, miwigos napisał:

rozwój gospodarstwa od1995 roku

Rozumiem że w tym roku Ty przejąłeś ster?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dwa lata wcześniej,akurat były to dobre czasy na kupowanie ,a przedewszystkim byli sprzedający ,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bajtel byłem,ale wtedy z 18 gospodarstw 12 zniknęło-

na mojej ulicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. Tym tematem chciałem przywitać się na forum. 

Mam pytanie odnośnie tego co wolno robić sprzedawać, zanim uzyska się status rolnika indywidualnego. Jestem od wielu lat posiadaczem 1.5h ziemi którą się nie zajmowałem, była oddana w użycie innej os. Jest to grunt głównie 4,5klasy trochę 3. Rosło tam głównie zboże, mieszanki i kukurydza. Nie ma hektara przel. Ja nie mam statusu rolnika ind. Ziemie dostałem w spadku. 

Chcialem się dowiedzieć, czy mogę zacząć sam uprawiać taką ziemię. Czy mogę sprzedawać to co na niej urośnie, oraz czy mogę ten produkt przetworzyć i sprzedać.? Jakich formalności należało by dokonać. Jakie zgłoszenia są wymagane prawem?

Chciałem zdobyć status r.indyw. by po 5 latach rozkręcić mały rolniczy handel detaliczny. 

Proszę o uwagi i porady oraz odp.na pytania. Dziękuję 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ziemia oddana była pewnie bezumownie? Ktoś pobierał dopłaty? Bo jeśli niezgłoszona do dopłat to są delikatne schody. Pierwsze co musisz zrobić to udać się do powiatowej ARiMR właściwej dla lokalizacji ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja żadnej umowy na dzierżawę nie podpisywałem, ale byłem wtedy niepełnoletni-nic z tego nie mam. Ziemia jest używana a dopłaty są cały czas pobierane z ARiMR-ja nie dostaję z agencji żadnych dokumentów. Jedynie podatek z gminy przychodzi na mnie.

Pod moim adresem jest zarejestrowane już gospodarstwo i pod nie jest zapewne podpięta ta ziemia w agencji. Nie wiem jaki ma to wpływ na moje plany. 

Edytowano przez LeaLea

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego móje pytania zostały dołączone do czyjegoś tematu? Dlaczego nie mogę mieć własnego tematu? Nie znalazłem na forum odpowiedzi na moje pytania i raczej nikt mi tu szczegółowo nie odpowie bo nie znajdzie tego wątku? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak ci się nie podoba to pytaj gdzie indziej 

Chłopcze ledwo tu wszedłeś a już chcesz pyskować 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wydawało mi się, można uzyskać tu potrzebną pomoc, nawet jeśli jest się swiezakiem. Czy moje pytania są nieodpowiednie? Nie wydaje mi się bym kogoś obrażał. Chciałbym się dowiedzieć dlaczego nie mogę mieć własnego otagowanego tematu, takiego który znajdzie większa liczba osób które mogą wnieść coś w tym temacie. Na razie nie mam odpowiedzi za wiele. Tylko o agencji. To dla mnie za mało informacji i boję się że tu nikt nie znajdzie mojego wątku oprócz admina. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zakładasz nowy temat ok przyjmuję do wiadomości jesteś nowy 

Gdyby każdy nowy zakładał swój temat bo ma przecież najważniejsze pytanie :D 

Tu nie koncert życzeń porządek musi KROPKA 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czy rolnik otrzymuje status rolnika inwidualnego , masz  ziemie ,sprzedajesz płody na fakture RR ,jak jesteś  vatowcem to faktura VAT, musisz zarejestrować się w weterynari ,nadzadzą ci numer paszowy, oraz w Powiatowym Inspektoracie Sanitarnym, to co piszesz to ARIMR już jesteś zarejestrowny,no i w Krusie chyba musisz , jesli jesteś w Zusie to być może nie musisz, musisz prowadzić rejestr oprysków , mali chyba rejestru nawozowego nie muszą , 

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wnerwiają mnie tacy przypadkowi "rolnicy" 

Gdzie oni byli jak OJCIEC dzień i noc tyrał jak wół 

Usłyszy taki w tv ile to można dopłat nakosić i już rolnik 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba źle się zrozumieliśmy i źle zaczęliśmy. Zawsze interesowałem się rolnictwem i zawsze chciałem kiedyś się tym zająć choć w minimalnym stopniu. Nie znasz mojej histori, nie wiesz dlaczego do tej pory nie mogłem zająć się ziemią. Z góry zakładasz, że przyszedłem po dotacje(przez x lat nie widziałem ani jednej dotacji czy innego zysku z tej ziemi). Gdzie byłem jak mój ojciec pracował na roli? W przedszkolu. Czy możemy już zamknąć personalne wycieczki? Czy będę tu traktowany jako intruz? Nie rozumiem za bardzo gdzie popełniłem błąd, że nie mogę uzyskać tu pomocy i potrzebnych informacji.  ??? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigos Potrzebował bym takich jasnych odpowiedzi jak dla półgłówka :D

Ja w ARiMR nie jestem zarejestrowany, dotacje na tą ziemię bierze ten który teraz ja uprawia. 

Start jest taki-mam ziemię-nie mam maszyn i powierzchni magazynowych. Chciałbym przez 5 lat coś na tej ziemi uprawiać by mieć ststus rol. ind. i ruszyć później z rhd skoro od razu nie mogę prowadzić tego typu działań. COŚ co można najlepiej sprzedać od razu z pola, nie muszę mieć z tego zysku ważne by wyjść na zero. Może eko trawa bez oprysku by uniknąć tego rejestru. Nie wiem bo nikt mi takiej wiedzy nie przekazał.

Krus wiem, że mam dobrowoly z takim areałem.

Nr wet. Bez zwierząt jest mi potrzebny?

Czy pod tym samym adresem może być zarejestowanych dwóch rolników?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na sprzedaz zboża też rejestrujesz się w weterynari  i inspekci sanitarnej, moga być dwa pod jednym adresem , bo ja mam i syn, czyli w ARIMR też musisz się zarejestrować , musisz mieć konto w banku na siebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0