m@ciej

Zniekształcone rzepaki

138 postów w tym temacie

Panowie i Panie jak rozróżnić przyczyny pęknięć łodyg w rzepaku  ?

Chowacz , niedobór boru ,przymrozki  :-\

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To tez może być  przyczyna pęknięć łodyg  ,ale jak tu znaleźć przyczynę  ,o nawóz to się nie przejmuje bo rzepak dostal 150 czystego n

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że odpowiedź "trochę nie w porę", ale może przyda się w następnym sezonie :o

 

Znalazłam w czeluściach Internetu atlas, są tam informacje co powoduje pękanie łodyg i zdjęcia (s. 18-19), które pozwolą zidentyfikować przyczynę. Linek:

http://www.syngenta.com/country/pl/pl/uprawy/rzepak/Documents/rzepak_atlas_szkodnikow.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

moze to fitoplazmy?

 

Ciocia Wikipedia powiedziała: "U roślin powodują choroby zwane żółtaczkami, których objawami są ogólna chloroza, zastój wzrostu, pogrubienie organów lub ich karłowatość, wytwarzanie licznych pędów bocznych (tzw. czarcie miotły), sterylność kwiatów"

 

Nie wiem, czy te objawy mogą występować niezależnie od siebie :o Bo chloroz na roślinie nie było.. Mój pierwszy podejrzany to cylindrosporioza, ale też ma głównie chlorotyczne plamy w objawach.

 

A te fitoplazmy to skąd mogły przyjść? Myślicie, że z mszycami, jak wirusy  :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

też tak mam ale tylko na 10 m2. Podejrzewam, że albo środek się nie rozmieszał albo dużo za duża dawka skracająca, conajmniej 2- krotna, bo na nakładkach u mnie był niższy ale te 10 cm. Toprex?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To napewno wina nasion trzeba złożyć reklamacje producentowi í ½í±

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@jarki widzisz tam

(...)żółte zabarwieniem liści i pędów(...)

albo

(...)Kwiaty są źle wybarwione i zdeformowane. Niejednokrotnie przyjmują postać tworów liściastych. Są przy tym sterylne i nie wytwarzają nasion.(...)

Bo ja nie bardzo, liście są ciemno-granatowe, kwiaty są ładnie wybarwione a łuszczyn jest od groma i mają mnóstwo nasion tylko skupione w jednym miejscu.

@lokizom bardziej bym się skłaniał ku Twojej teorii. Na jesieni był niezadowalający jak dla mnie, wolno rósł i było sucho. Poszedł Toprex w pełnej dawce na 4-5 liść i potem mocno się rozrósł (zdjęcia w galerii). Na wiosnę mimo, że było zimno zaczynał mi bardzo szybko uciekać, jak tylko temperatura doszła do 10 stopni poszedł Caryx 0,7 i jakieś tebu 0,5

@suzin ja rzepak sieję pierwszy raz więc można powiedzieć, że tak pierwszy raz to mam, a masz jakieś koncepcje?

@m@ciej to nie wina nasion, bynajmniej u mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem, że mnie to nie dotyczy. Masz jakiś pomysł dlaczego tak się stało? Najwięcej takich roślin jest w ścieżkach. Ciekawe jak to się przekształci na plon. Można by było wyrwać roślinę "jeża" i normalną, policzyć łuszczyny i losowo ilość ziaren w łuszczynach (ma ktoś namiary na małego chińczyka? Dam pracę). Jest jeszcze kwestia zbioru...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Ikcomas przyjrzałem się dokładniej na twoje zdjęcia . masz tego bardzo dużo .

u nas są tylko pojedyncze "jeże". przestaliśmy już na to zwracać uwagę

zaczynają się u nas dni rzepaku, spróbuję odświeżyć temat.

jak się czegoś dowiem napiszę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@m@ciej To dlaczego pobliski rzepak nie ma takich objawów? Różni się zapewne agrotechniką i jest wygłodzony ale teraz wygląda nieźle jednak da się przez niego przejść.

Mówisz skalpel, ale czego mam szukać?

@suzin dzięki za zainteresowanie, wiem że teraz już nic nie zrobię ale dobrze będzie wiedzieć na przyszłość o co chodzi bo to moja pierwsza przygoda z tą rośliną. Ogólnie rzepak jest zaj...ty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie będą to zaburzenia genetyczne, występują na mieszańcach

sprawdzałem u siebie , na zwykłych odmianach nie znalazłem ani jednej takiej rośliny

na mieszańcach są. O tych zaburzeniach podpowiedział mi jeden z przedstawicieli firmy nasiennej.

Ile procentowo masz takich roślin ?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja sieje tylko mieszańce i ani jednego takiego cuda nie zauważyłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@suzin trudno powiedzieć nie mam jak wejść w niego, dopiero z kabiny kombajnu będę widział. Szacuję, że ok 10-30 procent.

Co jak co ale typuję wiosenny Caryx

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się