airforce one

Stan kukurydzy

554 postów w tym temacie

Tu qq jest czarna jak smoła częściowo dawno uschła i przyszły opady 

Pola są tak nierówne że określenie plonu na oko jest bez sensu 

Na kiszkę kosili praktycznie bez kolb 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Opłacalność jest!dziś za miedzą z 5 ha 12 tonową(dla pszenicy)przyczepę usypali.

Jaka różnica w wadze kuku i pszenicy,bo pojęcia nie mam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Chciałbym posiać trochę kukurydzy tylko nie wiem czym ją zaprawić. Proszę o pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A Ty co buraki zimowe będziesz kopał czy co że takie pytania zadajesz 

Na kiszkę to sieją różnie do bardzo późnego terminu ale to już kolby NIE ma 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. czy można stosować Adengo przez cały okres od siewu do fazy 2 liści. Czy zaraz po siewie i później  po wschodzie? Czekałem na odpowiednią pogodę a teraz ma już korzeń 2,5 cm i puszcza kieł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

myślę że w miarę przyzwoity plon będzie z tej kukurydzy sianej mniej więcej do 10 maja, kilka lat temu raz kosiłem taka co była z siewów z początku czerwca po grochu, bez żadnego nawożenia, jak powiedzmy plon z innych normalnych terminów siewu kręcił się w okolicach +/- 12 ton przy wilgotności +/- 26-28 % to tam było około 9 ton ale przy wilgotności  36%

u mnie są jeszcze tacy co nie skończyli z zasiewami, twierdza że kukurydza i tak nie urośnie i czekają na deszcz ta z siewów 6 kwietnia już dawno na wierzchu 

 

poczekaj aż choć trochę urośnie, każda roślina w fazie szpilki jest najbardziej wrażliwa na herbicydy a Adengo to trochę agresywny środek 

Edytowano przez przem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

large.DSC_4149.JPG.4ccae59bae09b2e1932c9693c6bb5c8a.JPGlarge.DSC_4147.JPG.280aa3950ab79cd15856a890dbfdfe44.JPGlarge.5ea87b88d307e_wpywterminusiewuQQnaplon.jpg.d3326f3bf07256b102d9ae38b67f3a2f.jpg

Kukurydza jest rośliną dnia krótkiego. Oznacza to, że w momencie gdy koduje plon dzień musi być krótki aby rośliny nie przyspieszały wegetacji. W sytuacji gdy był późny termin siewu i dzień jest już długi, roślina skupia się na rozwoju wegetatywnym a nie generatywnym. Oczywiście siew nie może być zbyt mocno przyśpieszony z uwagi na ryzyko wymarznięci. przy obecnym klimacie siewy kukurydzy w przeciągu 8 lat przesunęły się o 15-20 dni do przodu,  dzisiejsza kukurydza na zdjęciu  przetrwała tygodniowe mrozy do -5 w fazie szpilki i spokojnie sobie rośnie. 

Inne plantacje z zasiewów po świętach ledwo puściły kiełek a inne na przesuszonych polach pomimo wałowania nic, nawet nie skiełkowane.

 

Edytowano przez przem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O kurde wiem że o qq pojęcie mam marne ale zawsze myślałem że to roślina długiego dnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak na kiszonke to bez strat ,na ziarno straty i katorga młócenia ,idzie wolna zapycha się

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na kiszkę to już dawno w kopcach 

Jest bardzo mocno pokładziona myślałem że tylko brzegi pola 

Ale wczoraj trochę z traktora sobie obejrzałem, czy ona jeszcze klapnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

large.DSC_4388.JPG.c930a90194aa29f7b22d528fcccd0b3f.JPGlarge.DSC_4384.JPG.646ef0b688f45ca8f6cfa187fc532754.JPG
stan mszycy na dzień 11 października.
koszenie na pewno wolno będzie szło ale jeśli kolba nie spadła na ziemie to przystawka jest w stanie wciągnąć 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest tu jakaś podatność na wyleganie podobnie jak w zbożach?

Od czego to zależy połowa plantacji leży niektóre w 80-90%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jest ale tego nikt nie bada i nie ma żadnych danych. Od podatności odmiany na omacnice albo od tego jak duże nasilenie wystąpiło ze stonka kukurydziana ona się wgryza u nasady korzenia i przy większych wiatrach roślina traci stabilność 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trudno uwierzyć że to od uszkodzeń po robalach ale po polach sąsiadów łaził nie będę

Jeden znajomy ma totalną tragedię i tam qq nigdy wcześniej nie było 

Bym stawiał bardziej na podatną odmianę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kukurydzy może nie być na polu i 50 lat ale ważne co było/jest w sąsiedztwie.

 

 gdyby nie mulczery, to "zagłebie kukurydziane" które jest pod Wrocławiem (tam zaczęli najwcześniej siać i jest najcieplej w kraju) przestało by istnieć, mówię poważnie.
Tam jak się jedzie obecnie to każde ale to dosłownie każde pole po kukurydzy jest mulczowane i orane na głęboko. Raz nawet widziałem jak ściernisko było koszone zwykła kosiarką rotacyjną.  Doskonale wiedzą że gdyby nie ten system to robaki zniszczyły by im plony nie w 10 % ale powyżej 70%. W Niemczech od kilku lat jest obowiązek mulczowania każdego pola po kukurydzy również tej zbieranej na kiszonkę i tam presja omacnicy wg. badań zaczyna spadać. Przez ocieplenie można by powiedzieć że mam obecnie taka temperaturę jak oni dekadę temu i problem już występuje zwłaszcza że ludzie rezygnują z rzepaków i przenoszą się na kukurydze dokładnie tak jak oni wcześniej. Tam teraz sieja odmiany nawet po 280-300 FAO. 

 

http://podr.pl/wp-content/uploads/2018/10/Wpływ-zmian-klimatu-na-rolnictwo-Polsce.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@przem to co pod Wrocławiem sieją po kukurydzy?

Dokładnie jaki to powiat to ZAGŁĘBIE-mam wujka w Malczycach(ma 1,5ha oddane w dzierżawę).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 Kobierzyce/Żórawina oraz tamte okolice, pierwsze klasy ziemi. Wcześniej siana kukurydza była w monokulturze a teraz z racji przymusowej rotacji lub/i nie przekraczania procentowego udziału danej uprawy w dopłatach pojawił się burak i rzepak a tak to wcześniej "sama kukurydza" 

Ale to nie bez przyczyny tak się stało. Dobre próchniczne ziemie, najdłuższa wegetacja. W normalnym roku powyżej 18 ton. To wynik ekonomiczny przy qq wychodzi najlepszy. 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się