airforce one

Stan kukurydzy

554 postów w tym temacie

@Pałuczanin81 to nie są żadne rekordy. Rekordy by było powyżej 18 ton. Pszenica - poplon -orka na zimę aby wiosną szybciej się gleba ogrzewała, ponieważ sieje kukurydzę bardzo szybko. 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego a nie jest tak że orząc wiosną właśnie ogrzewasz ziemię 

Wiem wiem powiesz że wysuszam oczywiście 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to też ale ziemia zdąży zmagazynować wodę przez zimę i ciężkie gliny na wiosnę uprawiają się bardzo lekko. Wystarczy wcześnie za włókować i ziemia też się szybciej będzie nagrzewać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że głupie pytania Ci zadaję ale jest grupa rolników co na wiosnę orzą 

Ja pamiętam te gatki w temacie ziemniaka a teraz obserwuję w kukurydzy 

Nawet Ardan coś tam PALNĄŁ swego czasu że się wiosną nie orze 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie ma sensu odkładać orki na wiosnę no chyba że ktoś ma dużo obornika bądź gnojowicy/gnojówki i musi na wiosnę wywieźć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak tak jeszcze kilkanaście lat temu myślałem że qq nie może odczuwać suszy

Kilka lat temu się przekonałem w jakim błędzie jestem qq po cycki 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to niech orają na wiosnę, powiem więcej niech każdy robi co chce na swojej własności. Tylko niech później żeby nie było lamentacji że dałem "tyle samo nawozu a sąsiad miał więcej" ja staram się poprawiać swoje błędy. W QQ je poprawiłem i wiem gdzie można je łatwo popełnić 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigos @jarkiwcześniej dawałem:
250 kg Polifoski 6 + 200 kg mocznika przed siewem i po około 7 dniach siew a na 3-4 liść + 100 kg mocznika wg książek rozłożenie azotu idealne ale praktyka swoją drogą. Dodatkowy wjazd: koszty oraz te kilka procent uszkodzeń od kół ciągnika w rzędach oraz najważniejsze problemy z wodą zawsze ale to zawsze były jakieś że miało padać mokra ziemia mocznik rozsiany i miał się przemieścić do korzeni a tak uciekł w powietrze. 
Od dwóch lat przeszedłem na system: 
100 lub ale to max max 150 kg Polidapu w rządek więcej nie ma sensu, chyba że macie skrajnie niską zasobność w fosfor to 100 kg w siewnik a 100 kg po całości pola tak też robią (nie radzę kupować tego taniego fosforu co z tego że ma niby duża ilość jak w ogóle nie działa) niektórzy dają i później zdziwienie.
300 kg KornKali lub 200kg soli potasowej - ja daje KornKali ponieważ mam niskie zasobności w magnez 
250 - max 300 kg mocznika. Wszystko przed uprawą. I siew, można od razu nic się nie dzieje, żadne uwalnianie amoniaku z mocznika nie uszkadza wschodów.

Ochrona herbicydowa: Wcześniej Lumax 3,5 L/Ha + na 6 liść coś na perz ale niestety wychodziło wg mnie za drogo około 300 zł/ha (człowiek zielony to robi tak jak podpowiadają doradcy) I teraz zmieniłem Na 3 liść można powiedzieć te same substancje z innych firm + ewentualne poprawka dodana razem z odżywką cynk + bor i zszedłem z kosztów o 100 zł.

Przy QQ ważne jest aby chwasty nie przeszkadzały we wzroście już od 4 liścia, ponieważ wtedy koduje się plon oraz ważne i w tym tkwi "mały" szczegół na 4 liść jak ona jest taka mała  podać bor + cynk a nie na 6 liść wtedy jest już za późno ponieważ zawiązuję się zalążek kolby ....( dużo by pisać)

Z racji że rok 2021 będzie ostatnim w dostępie do zwykłego mocznika będą u mnie zmiany jeszcze nie wiem jakie ale od 2022 tego "LEPSZEGO" mocznika nie będę (chyba) stosował. Wg badan po zastosowaniu całej dawki azotu w tej formie spada plon QQ ponieważ roślina gdy koduję plon przy 4-6 liściu nie ma tak dostępnego azotu z rozłożonego mocznika z ulepszaczami i buduję mniejszą kolbę - potwierdzone badaniami. W Eurokołchozie takich wyników nikt nie publikuję. I całość dawki będzie chyba szła w formie RSM - po okolicy niektórzy już stosują wyłącznie RSM w QQ
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@przemto jakieś kompendium najważniejszych błędów?

TU zaczęli siać na kiszonkę po burakach.W tym roku zaorane na zimę,czyli się sprawdziło.

Jeśli siałeś po QQ pszenice to ile wyciągłeś plonu najwięcej po odmianach ziarnowych.

 

Normalnie PISZESZ>MASZ :)

Jakieś saletry,saletrzaki nie wchodzą w rachubę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Pałuczanin81 napisał:

Jeśli siałeś po QQ pszenice to ile wyciągłeś plonu najwięcej po odmianach ziarnowych.

jeśli dobrze rozumie pytanie i chodzi o plon pszenicy po QQ to odpowiem tak. Był jeden rok że pszenica po QQ sypała więcej o 1,5t niż po rzepakach

 

w tym było gorzej ale to wina suchej wiosny i braku zimy. Resztki z QQ zabrały całą wodę do mineralizacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za obszerną wypowiedź ,jak dobrze pójdzie to zasieje za rok po burakach ,ten RSM dają cały przed siewem ,a mocznik 300 kg można dać dzień przed siewem,sól dajesz na wiosne czy jesienią przed orką

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przem o tym  czy  orka  zimowa  czy  wiosenna czy  bezorka  decydują warunki  glebowe, uprawiam  kukurydze   już  naście lat mam  pola  od  IV do VI sieję  kuku prawie na  wszystkich  . Część pól   tych  słabszych uprawiam  bez  orki tylko  talerzówka, część pól  nawożę   obornikiem (  na  ile  wystarczy)     wiosną przed  orką.W siewnik   sypię   na  ogół  ok 200- 300 kg wieloskładnika przed  siewem  idzie  150 soli ( tylko na  polach  bez  obornika) i ok 200 kg  mocznika druga  dawka 150 kg mocznika  idzie  w  ostatnim   momencie  gdy   mogę   wjechać   w  kukurydzę.Ochrona herbicydowa ( nikosulfuron + bromoksynil + terbutylazyna ) w najszybszym   możliwym   momencie gdy  pozwalają  warunki  pogodowe i chwasty   zdążą  wzejść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"warunki  glebowe" to zbyt mocno złożona sprawa żeby można podjąć decyzję jesienią

Bardziej bym się skłonił ku własnym obserwacjom i wnioskom z poprzednich lat

Grzegorz Ty uprawiasz nawet na szóstej klasie co bez obornika było by trudn 

Dlatego wiosną jak widzisz że są ku temu warunki zahaczasz pług ?

Siałeś qq na oborniku bez orki? Raczej nie orka w marcu może być dobrym pomysłem

Tu znów się kłaniają przepisy choć ostatnio obornik można było chyba wcześniej 

@przem znając Ciebie dotarłeś do danych o wpływie cudownego mocznika 

Czyli plantatorzy qq mają najlepszy sypki azot z głowy a saletra nie wchodzi w grę?

Zbyt szybko działa żeby utrzymać zasobność do jesieni 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigosRSM dają całość przed siewem, mocznik dzień przed siewem również można podać i z kukurydzą nic się nie dzieje, nie wiem jakby się zachowywała roślina na piaszczystych ziemiach ale to wtedy poczekać z siewem około 7 dni. Potas na wiosnę przed włókowaniem, jeden kolega daje w styczniu na orkę na zamarzniętą glebę a drugi od razu przed siewem. 
@grzegorzsoł u mnie na okolicy stosowanie NPK w podsiewacz było praktykowane około 5 lat temu i taki system już odszedł do przeszłości, widocznie coś było nie tak że się ten system nie sprawdzał skoro większość przeszło na sam fosfor, nikt praktycznie go już nie stosuję. A jak stosują to te osoby które szukają oszczędności. 
"druga  dawka 150 kg mocznika  idzie  w  ostatnim   momencie  gdy   mogę   wjechać   w  kukurydzę"      przecież powyżej 6 liścia kukurydza tworzy lejek i każde wpadnięcie granuli N powoduje przypalenie liści, kukurydza odbije, ale mimo wszystko dodatkowy stres. Nie miałeś z tym problemu. ???? Kukurydza ma już wtedy pewnie z 60-70 cm.
bromoksynil  wycofany od przyszłego roku a terbutylazyna planowana do wycofania - tanie dobre s.cz.
@jarki z saletrą nigdy nie słyszałem żeby ktoś ją dał na QQ

 

 

Edytowano przez przem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 Jarki mam  pola  które  pługa   nie  widziały  kilka  lat jesienią  idzie  obornik   talerzówka wiosną rozsiewacz  talerzówka   i   najpóźniej   następnego  dnia   siewnik

 pola które   orzę   wiosną idą   w  podobnej  technologi tj    obornik(  nie  starcza na  cały  areał   przeznaczony  pod   kuku)  orka   nawożenie i   uprawa   możliwie   jak   najkrócej  przed   siewem.W przyszłym  roku  pewnie   skorzystam   z  tegorocznego doświadczenia   a   mianowicie  obornik  nawożenie  mineralne  pod   pług   uprawa  i  siew. Saletra zastosowana pogłównie( jest  gostek  który  tak  nawozi) zrobi   z  części   liści  tabakę. Przem  badałeś   zasobność  gleby  pod   względem zawartości   fosforu?  problemem   jest   nie   zawartość   ale   mała   dostępność tego  pierwiastka  w  niskich temperaturach. stosując   zimową   orkę zaleca  się   stosować nawozy  o  wysokiej   zawartości ze  względu  na dostępność tego  składnika w  strefie przykorzennej. Moje   doświadczenia przekonały  mnie  do tego  że  stosuję  taka   a  nie  inną  technologię, miałem  kilka  razy  przykład  jak  przez  granicę moją  kukurydz   na  wiosennej  orce rosła  w  porównaniu z  kukurydzami  sąsiadów  na   zimowej   orce.Jeżeli  chcesz  to   zrób  sam  doświadczenie   na   jednej  działce   przeorz  pasek dzień   przed   siewem   zobaczysz różnicę. co  do  stosowani  mocznika w   wyższej  kukurydzy są  uszkodzone  liście   ale  głównie   na  ścieżkach  gdzie  jadę z  rozsiewaczem po  tygodniu  od  zastosowania nie  widać   różnicy, różnicę    dostrzeże   w  momencie  zbioru  bowiem   będzie   o   około 5-7 dni  później. Ostatnie  lata  z  względu   na  przebranżowienie z hodowli  blondynek   na   opasy ograniczyłem    się   do   produkcji  kiszonki, w tym  roku  miałem   zostawioną  część  na  ziarno   ale   niestety  wichura  położyła i  musiałem  dokosić  na  kiszonkę.

 Kolega  miał  poletka  doświadczalne z różnymi  sposobami   nawożenia  niebieski  mocznik   wypadł   zdecydowanie najgorzej, postaram  się wydębić  wyniki  przy  okazji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trza będzie nocą w kominarce podjechać pod Orlen AdBlue rozwiąże problem azotu ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podobno jak fosfor leci z boku to korzenie idą w tym kierunku 

Wygląda to jak kwiat na oknie kieruje się do słońca a ona do P 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2020 o 20:01, przem napisał:

@miwigosRSM dają całość przed siewem, mocznik dzień przed siewem również można podać i z kukurydzą nic się nie dzieje, nie wiem jakby się zachowywała roślina na piaszczystych ziemiach ale to wtedy poczekać z siewem około 7 dni. Potas na wiosnę przed włókowaniem, jeden kolega daje w styczniu na orkę na zamarzniętą glebę a drugi od razu przed siewem. 
@grzegorzsoł u mnie na okolicy stosowanie NPK w podsiewacz było praktykowane około 5 lat temu i taki system już odszedł do przeszłości, widocznie coś było nie tak że się ten system nie sprawdzał skoro większość przeszło na sam fosfor, nikt praktycznie go już nie stosuję. A jak stosują to te osoby które szukają oszczędności. 
"druga  dawka 150 kg mocznika  idzie  w  ostatnim   momencie  gdy   mogę   wjechać   w  kukurydzę"      przecież powyżej 6 liścia kukurydza tworzy lejek i każde wpadnięcie granuli N powoduje przypalenie liści, kukurydza odbije, ale mimo wszystko dodatkowy stres. Nie miałeś z tym problemu. ???? Kukurydza ma już wtedy pewnie z 60-70 cm.
bromoksynil  wycofany od przyszłego roku a terbutylazyna planowana do wycofania - tanie dobre s.cz.
@jarki z saletrą nigdy nie słyszałem żeby ktoś ją dał na QQ

 

 

Mocznik to nawoz organiczny wiec nie ma mozliwosci zeby palił.Rok temu dałem pod qq 450kg canwilu przed siewem 300kornkali 150dap i 13.5tony bylo.zdecydowanie wiecej zalezy od fao i przebiegu pogody niz zastosowanego nawozu o zasobnosci stanowiska nie wspomne.

Co do chwastow 2.2lumaxu i litr niko zsecydowanie najlepsze rozwiazanie w relacji cena-efekt

Robilem tez mocarz/biathlon+niko i tez bylo ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się