airforce one

Stan kukurydzy

554 postów w tym temacie

@Pałuczanin81Dokładanie tak jak @jarki mówi robactwo potrafi zniszczyć 50% plonu.

Ja już po kukurydzy, a miałem czekać na listopad. ES Faraday FAO 270 koszony 24-26 października, (dokładnie równy tydzień po Fao 240) wilgotność 28,9 do 30,5% plon równy 10t/ha na polach gdzie w większości jest V klasa (najgorsze pola w gospodarstwie). 500 kg na ha zostało w polu przez dwa dni huraganowych wiatrów i omacnicę. 
 Średnia w gospodarstwie wyszła 12,63 t/ha

Pierwszy raz w życiu siałem tak późną odmianę o ziarnie w typie czystego denta. I jednak ale te odmiany trzeba siać później jak gleba się ogrzeje do odpowiedniej temperatury. Później przez zimny maj i brak za akumulowania odpowiedniej temperatury do momentu kwitnienia nie pokazała swojego potencjału. 
Różnica w plonach pomiędzy siewami z pierwszej dekady kwietnia (czyli u mnie) a tymi z okolic 25 kwietnia wyszła wręcz powiedzmy to samo ale wilgotność była o około 4 % wyższa. Takie same plony z wcześniejszych siewów były spowodowane u mnie brakiem obsady przez drutowce oraz brakiem tlenu w glebie przez dwie nawalne burze i zamulenie/zaskorupienie gleby podczas wschodów.  
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pokusi się ktoś podsumować sytuację w kukurydzy po ostatnim sezonie? 

Jak może wyglądać przyszłość tej uprawy na terenie Polski 

Mam mieszane odczucia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mój "wybawca"od dzierżawy miał na IVb niecałe 10ton/ha.Twierdzi,że przy wilgotności 28% dostał 700 zł/brutto.Koszta wyliczył na 3500zł+dzierżawne 2300zł+ podatek 300zł.Zostało tysiąc plus dopłata bezpośrednia.Bizona Rekorda(trupa)kupił i sieje na całości połapanych gruntów-zamiast pszenicy i rzepaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z Brzysko-rolu?Kup beczkę i lej za darmo.TU pod pszenicę 100tys.litrów lali i powschodziła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko trzeba samemu wywieźć,a beczka używana to 16-20tys.-przy tych cenach NPK warto?

Aha!ten mój "wybawca" w kukurydzy bazuje na 400kg Polifoski 6.Nawet nie pytałem,czy wszystko w podsiewacz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego mieszane uczucia ?? rozwiń myśl.....

Uważam że wręcz przeciwnie, dobijemy do 2 mln ha. Jest to roślina która zdecydowanie lepiej plonuje od pszenicy na gorszych stanowiskach - inaczej na V klasie masz większy zysk z ha przy kukurydzy a sami wiecie doskonale że dobrych ziem w Polsce jest jak na lekarstwo.
na dowód tego do dnia dzisiejszego trzeba czekać około 8 godzin w kolejce. to już 1,5 miesiąca kolejek a dzienne przyjmują około 1200 t

Edytowano przez przem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niby porosła jak las ale mimo to kolby wydawały się marne 

Bardzo duże straty po wiatrach czy ustała by bez tych wiatrów nie wiem 

Moim zdaniem robi się problem nadmiaru w okolicznym płodozmianie 

To już było na tym terenie jakieś 15 lat temu i zaczęła znikać z pół

Dziś mamy większą świadomość problemu resztek pożniwnych 

Na ogromnym plus pogoda w czasie zbioru ale czy cena też ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po tym sezonie 3/4 uprawiających kukurydzę we wsi,zasiało po niej pszenicę.Nie widzę pół zostawionych na następny sezon.Kusi cena pszenicy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego postawiłem na końcu znak zapytania 

Dziś wszystko WYDAJE się być drogie ale czy qq faktycznie ?!?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigos to Ty lubisz porównywać do innych upraw więc?

Pojęcia nie mam jaka jest opłacalność tej uprawy bo nigdy nie miałem

Przede wszystkim qq to nie jest jakieś przełamanie płodozmianu 

Jeśli mowa o opłacalności to dla kogoś kto nie ma parku maszyn!?

Jest cała grupa rolników którzy twierdzą że ich kombajn tego nie zobaczy 

Dochodzi kolejna usługa niszczenie resztek bo szkodniki mocno atakują 

Siew wydaje się najprostszy do załatwienia ale już nasiona to sporo $$$

Brak zwykłego mocznika to kolejny wielki problem nie tylko cenowy 

W dobie wycofywania substancji czekają nas późne zabiegi insektycydowe 

Tu konwencjonalne opryskiwacze raczej się nie sprawdzą 

Jeśli po takim roku brak zachwytów to kiedy ?

 

@przem to fakt że potrafi pokazać na słabszej ziemi ale oszukać też się nie da

Znam sporo bydlarzy oni na piachu potrafią ale ile tam jest obornika 

Lecz większość tych co na ziarno uprawiają zapomnieli jak to śmierdzi 

Tu stał się modny kurzak co wydaje się mądrym nawożeniem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@jarki to może w końcu się przełamać ?! a nie zamknięte schematy :) ;)
To może i nie jest rewelacja w płodozmianie ale popatrz inaczej. Pobiera masę składników z ziemi, innych składników niż zboża i rzepak (chodzi mi o to że wiadomo fosfor i potas itd ale jednak inaczej), jako kosisz to na ziarno to zostawia owe składniki dla roślin następczych a to jest czasami i 20 ton resztek czyli pełna dawka obornika.
A taka opłacalność że jakoś wszyscy sieją, nie posiadając niczego. Nawet swojego siewnika. I siać będą dalej.
Niszczenie szkodników masz dwie opcje albo mulczer albo brona talerzowa. I na końcu najważniejsze głęboka orka. Tylko co z tego jak Ty zrobisz wszystko jak ma być a sąsiad 5 km dalej zostawi nie ruszoną ściernie do wiosny.  Natężenie szkodników zależy od pogody.
Brakiem mocznika można sobie poradzić na kilka sposobów: Rozsianie ulepszonego mocznika dużo wcześniej, mocznik + rsm przed siewem, sam rsm lub mocznik i saletra aby było więcej łatwo dostępnego azotu dla roślin przy 4-6 liściu.
Ale jak masz do wyboru 4-5 ton pszenicy na piachach a 10 kukurydzy. Przy normalnym roku przychodu z pszenicy masz 4250 a kukurydzy 4500. A jakie koszty już zrobisz to każdego indywidualna sprawa.

 

już mam propozycje kontraktów na zbiory 2022 roku po 700 netto za 30 % wilgotności 

Edytowano przez przem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na dobrym stanowisko dała w tym roku 10 ton sucha, ja zaczynam się w to bawić od wiosny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak pszenica wymarznie i Expert- Met pozwoli to się pod mojego "wybawcę" podkleję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie!On ma siać i młócić,a ja mam pryskać.Ale to tylko spóła w kukurydzy-jeśli się zdecyduję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Opcja z qq i usługami jest dla leniwych emerytów lub chloporobotników 

Dopóki we mnie krew płynie bym nie mógł patrzeć jak ktoś mi w polu partaczy 

Poważnie to boję się że zostanie mi właśnie te 20 ton badyli na polu jako zysk 

Najgorsze jest to że co roku wracają myśli z qq człowiek by sobie wypoczał 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przecież przy jakimkolwiek zbożu BEZ OPRYSKU też wypoczniesz.

W takiej QQ to byś zaraz z Ciapka ciągnik szczudłowy robił,by ją podlać miksturą na zasobność.Więc se daruję,bo efekt odwrotny. :D

A mnie się dobrze gospodarzy z sektorem usług-już tylko nawóz i opryskanie mi zostają resztę wynajmuje.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Żeby chociaż suszarnię mieć dla świętego spokoju 

Lubię być niezależny od innych 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się