airforce one

Stan kukurydzy

554 postów w tym temacie

Powiedzmy że połowa drogi do Strzelina,
cena była niższa w tym roku o około 40-50 zł niż u Ciebie w fabryce. Teraz cena mokrej jak się skończyły żniwa podskoczyła o 100 zł na tonie i wychodzi 750 netto 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Za 50zl chyba Ci się opłaci do fabryki.      Produkują też konsumpcyjna może jakieś nie ścisle dane. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@przem, po burakach bezorkowcem zrobione jesienia na 25 cm, teraz powłókowane ,przed siewem uprawić płytko talerzówką na 5 cm , czy bezorkowcem na 18 cm, co bedzie lepsza , ziemia dobra, cześciowo glinki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigosPrzy tej suszy co mamy za oknem to uprawa na 5 cm aby później było podsiąkanie. Nigdy na wiosnę nie uprawiałem głębiej jak 8-10 cm.
A jeśli chodzi o siew to u mnie najlepiej się sprawdza miedzy 3,5 a 4 cm głębokości 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zrób część pola tak i tak, będzie ciekawe porównanie i zobaczysz co u Ciebie się sprawdza najlepiej. Doradzam tylko z mojego doświadczenia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sasiad zatalerzowal obornik, normalnie bylem w szoku ze tak tym razem zrobil. Zwykle oral go i zostawial tak ta orke na 3 tygodnie i wtedy sial. No a wtedy to gleba byla przyschnieta. 

Powiem Wam ze w tym roku po tych burzach piaskowych to dokladnie widac ile wilgoci w glebie zostalo po orce a po sianiu bezposrednim. I jak gleba wyglada podrecznikowo, a po orce rozpylona, zniszczona struktura. To sie zemsci na plonie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jak lepiej przygotowac pod kukurydze. 

Sierpien/wrzesien poszedl gruber bez skrzydlek na 20 cm

koniec marca kurzak i talerzowka,

teraz poszedl npk i sol

I pytanie czy zrobic gruberem bez skrzydelek na 15- 20 cm, pozniej talerzowka/agregat uprawowy i siew, czy zrobic sama talerzowka i siew?

Nadmienie ze u mnie bylo 40-50 cm sniegu 2 tyg temu i narazie popaduje systematyczne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mowie poważnie, tu mlecze kwitną na całego a jeśli chodzi o czeremcha to kończy kwitnąć. Od wtorku zaczęły siać "PGR". To już 15 kwietnia. Ochłodzenie ma być tylko do poniedziałku później 1-2 dni pogody a dalej tydzień deszczu. 
Od 2019 roku gdy zobaczyłem doświadczenia i całą dokładna agrotechnikę ze szkolenia plus siew z podsiewaczem plony co roku się kręcą 14-15 t na mokro. Zobaczymy w tym roku czy to się sprawdzi. Teraz dwie odmiany Pandoras FAO 240 i Telias 250 
large.5ea87b88d307e_wpywterminusiewuQQnaplon.jpg.d3326f3bf07256b102d9ae38b67f3a2f.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie tez kusi sprobowac, ale FAO pewnie 200 i ponizej. Na ile tu mozna liczyc 10t mokrej? Tutaj na tym biegunie zimna jeszcze nikt na ziarno nie sieje ale 20-30 km juz sie zdarzaja. 

Kolejna sprawa to zwierzyna, byloby trzeba najpierw ogrodzic. Zrobilbym ja dosyc tanio bo wiadomo gnojowica. 

Lepiej zrobic ja na tym samym polu caly czas czy jednak wrzucic do plodozmianu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@barkas a nie doprawisz samym agregatem?? trochę dużo wjazdów w pole.
@lokizomZwierzyna nie problem, w trakcie siewu doprawić papryka a jeśli chodzi o później to dziki nie wszystkie odmiany preferują. 
Do 12 ton na mokro da radę. U Ciebie inny klimat i nie masz takie robactwa w 3 roku zaczynają być problemy ze stonka/ploniarką. Wydaję mi się że więcej byś zarobił niż na jęczmieniu jarym. Jak raz spróbujesz to z kukurydzy już nie zrezygnujesz. Zapytamy się za rok @miwigos czy potwierdzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@przem doprawie, ale pytanie czy zruszenie ziemi na 5-7 cm bedzie wystarczajace dla kukurydzy?

Jednak ciagnik i rozrzutnik raz przy razie jezdzil z obornikiem....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, przem napisał:

Na odstraszanie dzików, sprawdza się.

To znaczy zaprawiasz qq papryką i dziki nie ryją wyszukując ziarna ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Papryka do zaprawiania... 30icon_woot_gif.gif

Zamiast wody może do zaprawiarki dać ten słynny ostatnio denaturat. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigosdalej uważam że nie ma sensu uprawiać głębiej, nasionko wpada na twarda powierzchnie, jest podsiąkanie kapilarne i brak nadmiernego przesuszenia gleby na wiosnę. 
Absolutnie się zgadzam że kukurydza lubi pulchną/rozluźniona glebę ale takie rzeczy robi się w listopadzie czy grudniu aby ziemia miała czas na zmagazynowanie wody przez zimę.(Kiedyś pisałem że pierwszy raz pole pod kukurydzę zgłęboszowałem a później poplon zaorałem, na zdjęciu to fajnie widać. Jak będzie różnica we wzroście to dodam zdjęcia)
@barkas jak jest agregat typu "kompaktor" na gęsiostópkach że Ci podetnie cała powierzchnie gleby to zajeżdżone pasy na spokojnie uprawi 
@jarki są dużo mniejsze straty. A na pewno nie masz wyrytego rządka przez cała długość pola, tylko sporadyczne miejsca po 1-2 metry lub brak zniszczeń. Jestem trochę leniwy i właśnie nie zaprawiam na mokro. Po otwarciu worka wsypuje na oko paprykę poruszam worek góra, dół i wsypuje do siewnika. Tyle wiem że działa. 

 

large.625d7bb0d1d28_Polekukurydzyzgeboszowane.jpg.4dbc97824e22b49347167c5b58bda495.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się