airforce one

Stan kukurydzy

554 postów w tym temacie

nie wiem czy to już pisałem ale w Niemczech około 4 lata temu weszła moda na siew kukurydzy po frezarkach/glebogryzarkach. 

Siew poplonu w sierpniu i zostawienie go przez zimę aby wymarzł. W lutym/marcu przejechanie właśnie tą frezarką na 5cm, aby wymieszać i jednocześnie przykryć ziemię poplonem. Przed siewem rozlanie gnojowicy od krów, uprawa i  siew kukurydzy na kiszonkę ale w ekologii kwiecień/maj. Wadą takie systemu uprawy było że pola ponownie zarastały chwastami do momentu siewu i trzeba było ponownie wjeżdżać z uprawą na 10-15 cm aby wymieszać zielsko które wyciągło wodę, uprawa przesuszyła a duże koła z beczek zagęściły podglebie. Na takich polach rośliny nie chciały w ogóle rosnąć od razu było widać kto jaki system zastosował.
Dodatkowo po wykoszeniu kukurydzy na kiszonkę na tych polach w tym systemie szło więcej paliwa na pług/grubera. W tym roku 6 metrowe maszyny warte po 40-60 tyś Euro stały nie używane
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale różnica w wegetacji . U mnie pierwszy zakwitnięty mlecz/mniszek zauważyłem 30 marca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak to pokazuje różnicę między rejonami i gdzie qq ma lepsze warunki 

Tu po deszczu sieją na okrąg i ciepłej wreszcie dla kukurydzy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy dłuższe  dni mają wpływ na wegetację .

Im dalej na północ , dzień w Polsce jest dłuższy 

Edytowano przez ikcomas
ort. ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.04.2022 o 09:37, barkas napisał:

Pytanie jak lepiej przygotowac pod kukurydze. 

Sierpien/wrzesien poszedl gruber bez skrzydlek na 20 cm

koniec marca kurzak i talerzowka,

teraz poszedl npk i sol

I pytanie czy zrobic gruberem bez skrzydelek na 15- 20 cm, pozniej talerzowka/agregat uprawowy i siew, czy zrobic sama talerzowka i siew?

Nadmienie ze u mnie bylo 40-50 cm sniegu 2 tyg temu i narazie popaduje systematyczne

 

Dnia 16.04.2022 o 15:32, przem napisał:

@barkas a nie doprawisz samym agregatem?? trochę dużo wjazdów w pole.

Jednak lipa wyszla, trzeba bylo po ztalerzowanym koncem marca kurzaku przejechac gruber plus talerzowka na sredniej klasie gleby.

Przejechalem sama talerzowka. Siew 26.04 okol 78-80 tys na ha, p8834

Gdzies 60% ma 1/2 i pcozatek 3 liscia, 10-20% dopiero wychodzi i 10-20 % wypuscilo kielek i nie rosnie, czesc w ogole kielka nie wypuscilo....

Moze to byc spowodowane slabo wymieszanym kurzakiem (tylko talerzowka) ? Czy przy takiej obsadzie mozna spodziewac sie zadowalajacego plonu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na nie których działkach sieje 78tyś .10t  da rady uzyskać

. 2015r ekstremalna susza, jedna działka 8t.

Ten kurzak to na słomie , czy bez ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na slomie

A ile standardowo siejesz?

I przy 60-65tys duzo mniejszy plon bedzie? ziemia zasobna

Dodam ze na lekkich ziemiach wschody praktycznie 100% przy podobnej uprawie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

odmiana Telias, najciekawsze jest to że to odmiana pośrednia flint/dent a ma jeden liść więcej od czystego flinta. Siew 14 kwietnia w obsadzie 85 tyś. Przed świętami a w święta były 3 dni mrozu i śnieg. 
@barkas to że Ci nie powschodziło i są nie równe wschody mogą to być objawy żerowania drutowców. Jak masz pasy słabych wschodów <gdzie, nie gdzie> o długości około jednego metra to to jest ewidentna wina robaków. U siebie mam to samo. Przy nasionku powinna być malutka czarna kropka. To jest uszkodzenie. Lekko nadgryzł i poszedł do kolejnego nasionka itd. Nasionko straciło pełną zdolność kiełkowania. Teraz przyszło ciepło i resztkami sił kiełkuje ponownie.
large.DSC_6543.JPG.2cc8d35293ab4f47a6fbc90f161378c7.JPG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na zasobnej ziemi sieje 90tyś słabszej 85tyś i najsłabsza 78tyś.

Posiałeś na zasobnej ziemi 65tyś?

Przem te listki teraz liczyłeś.To ciekawe policze u siebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@suzin posialem kolo 78-80, ile srednio % qq wschodzi? i czy jak wzejdzie 60-65 tys, to plon moze byc zadowoalajacy?

pierwszy raz dopiero uprawiam kukurydze

@przem sa pasy i po kilka metrow... ale w rzadku obok wschody ok..

Jednak na slabszych ziemiach tez srednio te wschody wygladaja z bliska...

obejrze jeszcze dzisiaj te nasionka

 

Czym teraz najlepiej opryskac?, w nocy ze 2 litry spadlo od siewu, nie bylo mozliwosci wjechac doblegowka bo sucha wierzchnia wartwa gleby.

kukurydza od fazy wschodow do 3/4 lisci

Edytowano przez barkas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gęsto siejecie moja siana 28 kwietnia,79 tyś, ma 3 liście , za dobry tydzień do oprysku będzie gotowa , chwast gdzie niegdzie pojedyncze komosy i rzepaki, mam elumis i dylemat pryskac gołą ziemie, 

W kukurydzy pierwszy liść sie liczy czy to liścień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@barkas to zależy jaki masz typ kolby flex czy fix. Przy niższej obsadzie kolba flex potrafi nadrobić zaległości w obsadzie. Ważne aby padało w momencie kwitnienia.
To tak będzie że nie będzie wschodów przez metr, dwa a obok kukurydza będzie rosła normalnie. Drutowiec jak poczuje że nasiona są obok siebie to idzie jak po sznurku. Jak nie znajdziesz czarnych plamek to porobię zdjęcia u siebie i wtedy sobie porównasz.
Nie patrz na rośliny które dopiero teraz wschodzą, jak masz kukurydzę z 3/4 liśćmi to to są za duże rozbieżności we wzroście. Za kilkanaście dni ta większa będzie mieć 6 liści a ta mniejsza 2. Większa roślina zacznie bardzo szybko rosnąc "zagłuszu" mniejsza i ta mniejsza w dłuższej perspektywie wyda bardzo mała kolbę. We wrześniu pochodź sobie po polu i zobaczysz różnicę. Wybrałbym środki które mają długie okno rejestracji od 2 do 8 liścia kukurydzy aby nic nie uszkodzić: nikosulfuron, rimsulfuron, mezotrion, terbutylazyna. Odradzam pryskać tanimi środkami jak 2,4D- regulatory wzrostu jak trafią na fazę 3/4 liści uszkadzają zalążek kolby. To uszkodzenie widać dopiero w sierpniu.
@men2face ja liczę wszystkie. np. te co widać na zdjęciu to to jest początek 5 liścia
@miwigos sieje wg zaleceń.  nie czekaj z odchwaszczeniem. Najlepszy termin to właśnie 3-4 liście 





Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Twoja już opryskana,czym pryskasz

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Swoją pryskałem we wtorek/środę miała wtedy 3/4 liście. 1L C***MAX + 50 gram Rimel + 50 gram Nixon. Gdybym tego nie miał, to bym wybrał 2,5l Lumax + nikosulfuron lub właśnie 1,5 L Elumis. Elumis to chyba jeden z najbezpieczniejszych środków w kukurydzy jakie w życiu widziałem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U Ciebie też chwastów mało, jedynie komosy sie trafiają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak jest mało chwastów , a optymalny termin mija . wydaje się że pryskasz czyste pole.

Tylko że są już pojedyncze chwasty i jak będzie się czekało żeby więcej powschodziło.

Te pierwsze przerosną i będzie z nimi problem. pryskałem nieraz czyste pole , bo opryskiwacz napełniony 

ale problemu z chwastami nie było. Gorzej było jak opóźniałem czekając żeby więcej chwastów wyszło.

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Opryskalem sasiadowi jeden rzadek slonecznika elumisem w dawce 1,6 litra,

Zbielal... bedzie cos z tego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij, przeczytaj etykietę tam na końcu o roślinach następczych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

large.DSC_6576.JPG.b848daf41c513923c83c98fbf5b41a50.JPGlarge.DSC_6571.JPG.08b73a25cd8299a5cf60d91e8dd3c5b9.JPG
kukurydza sąsiada>

Bardzo dziwna sytuacja,  wapnowane po żniwach rok wcześniej, odchwaszczenie doglebowe, jedna odmiana, brak nawożenia zlokalizowanego ale przed siewem została rozsiana polifoska i rsm  To jest ewidentne objawy braku możliwości pobierania fosforu ale jaka przyczyna ???? Na pewno nie temperatura ponieważ maj cały czas był ciepło,
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zablokowany fosfor czyli kiepskiej jakości lub coś z pH 

Ale zgadzam się fosforan by dał radę zwłaszcza ruski lub drogi 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Maj ciepły,u nas zimne noce , kuku to nie sprzyja , teraz ruszyła

@przem ile razy dajesz i  jakie mikro ,

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się