m@ciej

Odmiany rzepaku

628 postów w tym temacie

Zasiałem Architekt F1 33szt co 45cm sporo nie dotrwało do dziś. Myślę, że jest mniej jak 20szt/m2. Kwitnie tak w połowie i ma już 1,5m wysokości  czy dużo jeszcze urośnie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1.5m to powinieneś się cieszyć nie widziałem takiego w tym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaleta waszego rzadkiego siewu. Siejecie po 30 roslin , 25 wam wzejdzie po zimie zostaje 15

i nie wmówicie mi ze z 15 roslin po 4 tony zbieracie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

15-25 roślin bardzo równo rozmieszczonych odpowiednio napakowanych

Przede wszystkim zdrowych i ochronnych przed robactwem to jest cel uprawy 

Taka plantacja da najwyższy plon ale łodyga musi być jak qtas murzyna 

Edytowano przez jarki
qtas :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czarna łodyga?

Tego w dzisiejszych czasach nie osiągniesz.

Wrócę do rzepaku,jak oswoję się z

trzy-czterokrotnym ???parskaniem na płatek.Będę siał populacyjne-gęsto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest to drugi rzepak jaki siałem w życiu Nie wiem jak na płatek opryskam jak jeszcze żaden nie opadł, a deszcz w końcu zoczą padać już mam ponad 30l/m -to chyba rośnie. No i technicznie jak wjechać, to będzie armagedon. Znajomy mówi, że straty muszą być, ale większe będą jak nie opryskać.  

Patrząc na badania i nieco upraszczając to im wyższa odmiana to większy potencjał, a końcowa obsada 10-30 jest optymalna. Powyżej 30 spadek plonu.

Większość sąsiadów sieje gęsto populacyjne odmiany karłowe to spokojnie sobie opryskają, a ja zawsze robię wszystko na odwrót, a potem nie wiem co dalej. 
 

Dlaczego 3-4 razy na płatek??

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ansu-żartuję sobie :)ale kto dwukrotnie pryskał w zeszłym sezonie-miał TU tonę więcej(3t/ha)

Jak nie siałeś to czas jakiś będzie plonował nawet rzadki-zresztą nie znam twoich pól.

Jak na danej działce posiejesz go dwa-trzy razy plon spadnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Pałuczanin81 może i tak będzie tylko to odległa przyszłość po rzepaku pszenica, potem burak, pszenica, może  soja, pszenica i dopiero rzepak. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak tak to raczej będzie plonował.

Ale to niech nasi forumowi EXPERCI ocenią.

@ansu-to kiedy masz terminy odbioru buraków-skoro pszenicę zawsze przewidujesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na 1 2 klasie może ten rzepak będzie miał łodygę jak kutas murzyna. Na 4 nie wierze w to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj Kolegę @lokizom ;)

Tak całkiem serio to się nie musi udać bo trzeba sprzyjających warunkach 

Prócz tego co wyżej, wszyscy wiemy jak skomplikowana jest to uprawa 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Pałuczanin81 napisał:

@ansu-żartuję sobie :)ale kto dwukrotnie pryskał w zeszłym sezonie-miał TU tonę więcej(3t/ha)

Jak nie siałeś to czas jakiś będzie plonował nawet rzadki-zresztą nie znam twoich pól.

Jak na danej działce posiejesz go dwa-trzy razy plon spadnie.

W zeszłym sezonie nie było sensu dwukrotnie i sypały wiele lepiej jak piszesz,nigdy nie pryskałem dwa razy na płatek 

@jarki dlaczego skomplikowana ,burak bardziej jesli ktoś ma zachwaszczenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zapraszam kolege @szymon87 do siebie na Kaszuby. Zasiałem 18 szt/m2. Ostatnio przedstawiciel z Inte.... robił jego zdjecia bo takiego jeszcze w tym roku nie widział, nawet na Żulawach. To sa rzepaki, które maja po 15-20 pedow bocznych i zazwyczaj jeszcze jedna-dwie odnogi jako tak jakby nowe rzepaki. Na takich rzepakach będzie czesto po 1000+ łuszczyn. One maja tyle miejsca, pieknie ida na boki. 

pamietam jak kiedys wrzucałem tutaj zdjecie takiej rosliny(ta to naprawde był okaz). Łodyge miał taka jak drzewo, rosl sam na metrze kwadratowym i miał szacunkowo ponad 5000 łuszczyn i to łuszczyn z prawdziwego zdarzenia a nie małych łuszczynek. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Takie okazy mam tam gdzie dziki zryły, z daleka nie widać, że jest tam kilka szt / m2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigos-nie wiem,jak sypały rzepaki-pozostali czerwienili się na pysku

i cedzili przez zęby,że 3t/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Piszemy tu o rzepaku i chyba @miwigos nie chcesz powiedzieć że to prosta uprawa 

Ale co tam są tacy którym się wszystko udaje u nas mawiają że byk się ocieli 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co w niej takie skomplikowane,wszyscy wszystko o tej uprawie wiedzą ,gorzej soja bo tego się uczą 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rzepaku też się uczę. Soja -znam gościa który uprawia z powodzeniem w sposób nieco inny jak ogólnie przyjęte zasady. Problemem nie jest skomplikowaność tylko w pewnych uprawach nie ma miejsca na błędy. 
Im trudniej tym ciekawiej 

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, miwigos napisał:

A co w niej takie skomplikowane,wszyscy wszystko o tej uprawie wiedzą ,gorzej soja bo tego się uczą 

Ludzie się dzielą na tych którzy wszystko wiedzą i tych którzy ciągle się uczą 

 

@ansu też lubię wyzwania i byłem jednym z pierwszych w rzepaku na okolicę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, lokizom napisał:

zapraszam kolege @szymon87 do siebie na Kaszuby. Zasiałem 18 szt/m2. Ostatnio przedstawiciel z Inte.... robił jego zdjecia bo takiego jeszcze w tym roku nie widział, nawet na Żulawach. To sa rzepaki, które maja po 15-20 pedow bocznych i zazwyczaj jeszcze jedna-dwie odnogi jako tak jakby nowe rzepaki. Na takich rzepakach będzie czesto po 1000+ łuszczyn. One maja tyle miejsca, pieknie ida na boki. 

pamietam jak kiedys wrzucałem tutaj zdjecie takiej rosliny(ta to naprawde był okaz). Łodyge miał taka jak drzewo, rosl sam na metrze kwadratowym i miał szacunkowo ponad 5000 łuszczyn i to łuszczyn z prawdziwego zdarzenia a nie małych łuszczynek. 

Jaka klasa ziemi? Rejon Żuławy?

 

Już wiem ze Kaszuby. Nie zauważyłem . Jakie klasy gleby tam macie? 

 

I mógłbyś pokazać te rzepaki

Edytowano przez jarki
Połączenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rzepak jest tak chimeryczna roslina ze ten co mowi ze zjadl na niej zeby stoi w kolejce do apteki po klej do protez.

Co do szt na metrze.to osobiscie wole gesciej niz za rzadko.te 15-25 szt/m super wygladaja a plonuja.....roznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

byl wamarzniety, zostało 8 szt/m a dało 3,5+. Moim zdaniem 15-25 szt/m to jest optymalna obsada w żniwa. 

@szymon87 gleby od IV-VI. III klasy nie mam ani jednego ara. Jakieś zdjecia wrzucałem tutaj ostatnio w innym temacie rzepakowym, jak bede robil grzybowke to moze wrzuce jakies fotki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja ogólnie jestem za rzadkim siewem w terminie optymalnym. Czy rzepak czy pszenica. Łatwiej prowadzi się taki łan, a według badań ma większy potencjał planowania. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale 15-20 roslin zasiać to ryzykownwe dzialanie,ja wole 30-40,mam tak w tym roku i rzepak po12-15 rozgałezień

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się