m@ciej

Odmiany rzepaku

628 postów w tym temacie

przez kilka lat najlepiej sprawdzał się kalifornium w tym zamieniłem go właśnie na chagala :-\

wygląda gorzej od Twojego ale jest we wcześniejszej fazie ,najważniejsze że w ogóle jest  :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czym kierujecie się w doborze odmian? Wynikami z doświadczeń COBORU, własnym doświadczeniem, z polecenia sąsiada/znajomego/przedstawiciela handlowego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja za bardzo nie mam z kim porozmawiać 

I pozostają mi gazety ,fora internetowe i własne obserwacje(nie sieje jednej odmiany )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wyniki doświadczeń są bardzo ważne pokazały to ostatnie lata odmiany które się sprawdzają na zachodzie niekoniecznie sprawdzą się w naszych warunkach

obserwuję też pola sąsiadów i podpytuję

ale głównie to czytam wszystko i Dni Pola w Grubnie oraz  Minikowo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wyniki doświadczeń są bardzo ważne pokazały to ostatnie lata odmiany które się sprawdzają na zachodzie niekoniecznie sprawdzą się w naszych warunkach

obserwuję też pola sąsiadów i podpytuję

ale głównie to czytam wszystko i Dni Pola w Grubnie oraz  Minikowo

 

pełny wywiad :o A jak z rozbieżnością plonów uzyskiwanych w COBORU i na polu produkcyjnym? Duża jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ten rok jest wyjątkowo trudny dla rzepaku, odmiany mogą znacznie odbiegać od wzorca, nie wiem jak u was, ale głośno mówi się błędach agrotechnicznych, jak żadnego roku, termin siewu został bardzo poważnie zweryfikowany, tzn. późny siew w ub. ze względu na pogodę nie wyszedł na dobre, pewnie nie odkrywam ameryki, ale warto czasami zastanowić się nad podstawą, wrócić do korzeni,  >:o

jechałem przez wielkopolskę i widać, że sprawa jest poważna, na niektórych polach jest spore zachwaszczenie, chyba rolnicy wychodzą z założenia, że nie ma co dokładać pieniędzy, jak i tak zbiorą z 8, a może 9 kwintali z ha :'( :'( :'(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jak mu dajesz wszystko a on nie podejmuje współpracy >:o

to w końcu zaczynasz się zastanawiać poco to robisz  :o :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ładnie gazetki badania coboru itd. ale własna praktyka jest najważniejsza ,dodam wyczucie do tego umiejętny dobór danej odmiany do warunków siedliskowych a także nawożenia

Odnośnie badan na ile są one rzetelne  :o :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

w moim rejonie podglądać jest kogo {4t to standard dobijamy do 5}tylko wszystko jest objęte tajemnicą :o

w tym i poprzednim roku  plony były kiepskie  :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak wszystko jest możliwe tylko ciekawe na ile opłacalne ,jak dla mnie liczy się kasa w końcu nie na darmo się truje  i z założenia dążę do jak najwyższych plonów przy jak najmniejszym nakładzie w sumie plony mam nie najgorsze w stosunku do nakładów  :o

Dodam jeszcze ze najważniejsze to dobrze zacząć  czyli odpowiednie zagęszczenie  siew nawożenie reszta to według mnie drobna kosmetyka  .Trzeba pamiętać ze każdy wyjazd ciągnika kosztuje i to nie małe pieniądze

 

Chociaż w tym roku warto było doinwestować w rzepak  5 t x 2 kola  :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o odmianach hybrydowych rzepaku, ostatnio słyszałam, że np. firma BASF chce nawiązać współprace z firmami nasiennymi właśnie w ramach odmian hybrydowych, bo uważają że one są przyszłością (są wysokowydajne i mają wyższy potencjał plonowania):o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakie odmiany rzepaku zamierzacie siać w tym sezonie?U mnie pójdzie najprawdopodobniej visby i tassilo albo populacyjny sherlock

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakie odmiany rzepaku zamierzacie siać w tym sezonie?U mnie pójdzie najprawdopodobniej visby i tassilo albo populacyjny sherlock

 

mój chagel jak na ten rok jest "powiedzmy" ładny myślę że go posieję jeszcze raz żeby dać szansę na sprawdzenie w normalnych warunkach o ile można na takie jeszcze liczyć 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pozostawione rzepaki wyglądają okropnie większość wypuściła nowe wyrosty i robaki je zjadły

są też takie które nie miały wcale łuszczyn a teraz jeśli były chronione to z tych odrostów coś będzie :-\

natomiast niedaleko mnie są trzy plantacje dwie californium i jedna kadore były oszczędnie nawożone

ale teraz wyglądają najlepiej, szkoda że pozmieniali wklejanie zdjęć bo bym pokazał różnicę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/rosliny-oleiste/wywiad-rynek-rzepaku-w-polsce-8211-perspektywy-rozwoju,37448.html

 

te odmiany polecane przez Euralis, z tych trzech wymienionych przez Pana Błażeja, czyli: odmiany mieszańcowe: ES Mercure i ES Domino, i populacyjna ES Astrid, tylko Mercure był oceniany przez COBORU, jego zimotrwałość nie jest rewelacyjna, choć oczywiście były gorsze odmiany pod tym względem, Tej zimy Mercure miał 32 procent martwych roślin, w ubiegłym 8 procent, jak wspomniałem - Astrid i Domino nie oceniano w Polsce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jak Wasze rzepaki wyglądają ?

widzę w galerii ze Macieja jest taki jak mój ;)

nie zadurzy nie za mały w sam raz, daje nadzieję na przetrwanie :)

 

ps.my moderatorzy nie mamy dostępu do galerii

pewnie i dobrze bo chociaż tam mnie niema ;D ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pewnie mocno wyrósł a teraz zimno i zaczynają się problemy z fosforem

dobrze niech się hartują, ja nie dałem nic azotu może to mu ułatwi przezimowanie :-\

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się