Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
tereska

dopłaty do łąk

13 postów w tym temacie

Witam

Mam dwa hektary łąki a nie mam żadnych zwierząt ,

łąka jest wydzierżawiona bratu bo jest za daleko ale chciałabym otrzymać jak największą dopłatę :o

mam tam też kilka ha użytków rolnych wszystko znajduje się na ONW

i moje pytanie brzmi z jakiego programu skorzystać  :o

tereska, jeżeli masz łaki... i łakami one pozostana to doplata będzie standardowa - bo naleza one do JPO i TUZ wiec z tych dwoch grup dostaniesz doplate. Jesli chodzi o pozostałe użytki to w zeszłym roku najkorzystniej było zasiac cos ze strączkowych lub motylkowatych: seradele, lucerne, koniczyne, groch. Jest to specjana platność obszarowa do roślin strączkowych i motylkowatych z programu  - i  w tym roku też obowiązuje. Jezeli na Twoim polu znajda sie te rośliny to dostaniesz zarówno dopłatę do JPO, UPO i ST - czyli potrójną do tej samej ziemi, wiec to sie chyba oplaca :o!a minimalna wielkość działki to 0,1 ha

Słyszałam że są jakieś większe dopłaty do łąk ale trzeba spełnić jakieś warunki typu koszenie od środka i w jakichś terminach ,

poza tym podobno są programy ochrony ptaków o jeszcze większej dopłacie ,

o strączkowych wiedziałam i mam je posiane :o

To w programie rolnosrodowiskowym łąki ekstensywne....nie wiem czy jeszcze jest ten program...ale jak masz onw to dopłaty sa niezłe :o

Doradźcie z czego skorzystać bo łąka jest daleko od mojego gospodarstwa i nie warto w nią inwestować a siano bym sprzedała okolicznym rolnikom lub weźmie brat ale większa dopłata by się też przydała bo mamy dzierżawę "na gębę"

u mnie takich łąk jest w pip, jeszcze jak sieją konieczyne na polach to jest ok,

ale lakowe i dotego koszone od sierpnia to się nadaje do scielenia, chociaż krowy chętnie spod siebie ja podgryzaja.

z programmi ci nie pomogę.

wiem ze sąsiedzi mają różnie, jeden kosic może w czerwcu, drugi w lipcu a reszta od sierpnia. plus coś zostawiają niekoszone.

u nas rzadko kto sypie coś na łąki. od lat. więc siłą rzeczy są eko. :).

ja skosilem sąsiadom, dużo, nawet zaduzo. lepsze zostawiłem dla muciek, resztę, trzciny, badyle itp sprzedaje tę trawę sierpniowa na pelet, 165 zł/ t plus vat i wilgotność 15% . balot 150x120 wychodzi ok 40 zł. najlepiej cenowo wychodzi przy wilg 20% wtedy 46 zł za szt. koszty zwrócę, a czy zarobie?

Jestem nowy z góry przepraszam jeżeli zły dział proszę o przeniesienie.

Słuchajcie chłopy sprawa jest taka, że na mapce rolnośrodowiskowej, zaznaczyłem inny obszar nie koszenia (te 5-10 % powieszchni nie koszonej ) a nie wykosiłem innego natomiast tamten wykosiłem po prostu, źle naniosłem na mapę i poszło? Cóż ja mam teraz zrobić?

Dzięki za odpowiedź. Młody Rolnik :)

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0