jarki

Susza

833 postów w tym temacie

4 godziny temu, miwigos napisał:

Bez urazy ale na słabej ziemi to powinien las rosnąć ,jak bym miał takie ziemie to bym nie był rolnikiem

Jak nastała ta zasrana unia to były obiecanki cacanki do lasów

Znam dokładnie temat wierz mi ludziska myśleli że się posadzi i kasa poleci 

Co się okazało nawet ubyło bo samosiejki wykarczowane i rośnie zytko 

Cały system jest zły nie promuje lasów bo dopłaty są co roku i plusy 

Dawno temu sadzono sporo lasów bo zwyczajnie się to opłacało 

Powodem był brak klas bonitacyjnych i piaski nasi dziadkowie zalesiali 

W latach 80 był szkodnik brudnica mniszka wycięto mnóstwo sosny 

Ale komuchy kazali sadzić las tylko już mieszany 

 

@lokizom mnie w domu zakazano wyjazdu na pola do deszczu

Pytanie czy do żniw !!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na pocieszenie u mnie też pole kolorowe się robi, ale jeszcze nie zwiją się zboże w rurke

@miwigos za duzo nie am co cwaniakować bo są rejony co roku gdzie wszystkie deszcze omijają, zawsze można trafić na takie przeciwieństwo 6 w lotka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dlatego warto znaleźć sobie takie hobby aby całkiem się oderwać i zapomnieć o polu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, lokizom napisał:

Blondynki ? Haha

Uważaj bo Cię podkabluje 

Moje hobby ostatnio to drzewa i drewno 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak byłem w hurtowni ŚOR po ostatnie płyny na rzepak to powiedziałem do sprzedawcy: "No to byłoby na tyle, koniec sezonu jak nie popada. Cześć!" Mina bezcenna i od razu rzucił: "Nawet mi tak nie mów!".

P.S. Wiem z pewnego źródła, że kasa na suszowe jest zagwarantowana więc głowa do góry, robić swoje :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Burak cukrowy nie został obięty suszą przez ministerstwo. Wiec przynajmniej buraki urosną? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Chociaż tu istnieje ryzyko nawałnicy i pozamiatane. Czyli nawet las to poniekąd ślepa droga. Może kopalnię kruszyw otworzyć... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ojojoj pozamiatane tylko współczuć niestety za słabe podglebie 

@barts gdyby w Polsce każdemu burakowi dawali tysiąc+ jak myślisz ile % by się załapało :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nieciekawie to wygląda, na pocieszenie powiem że nie jesteś sam u mnie  jak nie zacznie padać w ciągu tygodnia i będą tak wysokie temp. jak wczoraj 28 stopni to na powierzchni 10% pszenicy zacznie się to samo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

LOKIZOM a jak wygląda u sąsiadów ,bo twoje pola dobrze nawożone,na pocieszenie lepiej że teraz niż za dwa miesiące ,bo dalej  nie robisz nakłady,to pszenżyto chyba było pryskane na grzyba jak pisałeś,nie chce mi sie wierzyć że w dwa tyg, uschło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przed Starogardem, niedaleko wioski z chipowanym bydłem, widziałem dziś podobne żyto i pszenżyto. Pod Tczewem taka sama pszenica, a tam mają lepszą ziemię. Brak wody wszędzie wyłazi. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@miwigos

Na IVa i IVb jakoś się jeszcze trzyma, V już jest na granicy usychania ale najgorzej jak podglebie jest piaskowe to wtedy te 30 cm dobrej górnej warstwy gleby bez opadów też nic nie da. Sąsiadów zboża są jasno zielone i tak nie usycha bo nie ma takiego zapotrzebowania na wodę jak dobrze prowadzona plantacja.

Mam sąsiada który pierwszy azot dawał koło 10 kwietnia na żyto. Z tego jego żyta nie da 1t, stoją teraz pojedyncze blade zdzbla, ale nie uschło bo wody starczyło dla tego jednego zdzbla, ale zabrakło mu azotu. U mnie nie zabrakło azotu, a zabrakło wody, ot taki paradoks

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba czas aby IUNG się obudził i zmienił okresy raportowania bo pierwszy to 21.III - 20.V. Dwa miesiące to nie za długo? Na razie u mnie nie przekroczyło 20 litrów w tym czasie ale są regiony, że praktycznie nic nie spadło. Zostało jeszcze ponad 20 dni do pierwszego raportu, w tym czasie może jeszcze dużo się zdarzyć i się okaże, że suszy nie ma. Wystarczy, że przyjdzie ulewa która nic już nie zmieni w wielu regionach ale średnia opadów wyjdzie dobra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No 60 dni to dużo za dużo jak na jeden raport. Ostatniego dnia będzie lało i suszy nie ma a wszystko uschniete by było 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kto wie, może po części o to chodzi. Ogłoszenie suszy niesie ze sobą kosztowne konsekwencje. A tu ostatni dzień okresu może "załatwić" brak suszy i polityka ma nas w nosie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie na to chciałem zwrócić uwagę. Niby coś tam obiecują zmienić żeby się nie opierać tylko na raportach ale zobaczymy. Dopóki JKA jest ministrem jestem spokojny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się