jarki

Susza

833 postów w tym temacie

U mnie dopiero teraz susza. W tym tygodniu w niedzelę jeszcze wyglądało jako tako. Dziś wtorek pszenice kłosy zbielały, liście zielone poskręcane w rurki, buraki leżą. Dobrze, że nie dawałem N na kłosa. Stonka atakuje jak nigdy wcześniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

sa wyniki za 5 okres. Ostatnio to trwało 4 dni na zrobienie raportu a dzisiaj zrobili w ciagu 8 godzin!!!! Oj jest manipulacja, gigantyczna. Mam w jednej gminie susze we wszystkim nawet w rzepaku, a w drugiej w niczym!!!!! A wszystko uschlo, calkiem uschlo, groch ziarna zrobily sie brazowe, on jest za tydzien-dwa do koszenia! Wartosc -160 w jednej gminie a w gminie obok gdzie pole jest po drugiej stronie asfaltu -139

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja mam minus 154 tez susza nawet w rzepaku a wszystko bedzie do koszenia za tydzien pszenica jeczmien jary nawet pszenżyto po wczoraju sie poddalo.w samochodzie pokazalo mi 38 stopni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest najgorzej poważnie,  jechałem przez Polskę w weekend i tutaj jest tragedia a raport tego nie oddaje. Nie widziałem czegos takiego żeby zeschlo wszystko tak szybko i na takiej powierzchni. A susza pogłębila sie tylko o ponad 20mm a spadł 1 mm deszczu a takie upały były

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej stronie ja widze raport za okres 4,do 20 -06,pokazują u mnie -110 do -119

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moja gmina i wszystkie ościenne gminy między 125 a 130 

Rok temu wszędzie sporo ponad -200 było 

Po tym piekle jest chyba nawet gorzej 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest dużo gorzej jak w zeszłym roku. Jeczmien jary przez 3 dni stracil swoj blask i zostalo zielonego moze 10% a do jego zniw powinno zostac w moim regionie ok. 6 tygodni.Mówiłem że jęczmień ozimy najgorsza uprawa a się okaże że będzie najlepszy. Dzisiaj miał 20% wilgotności a teraz kropi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Susza ma charakter wybitnie lokalny w tym roku. Podział na gminy nie ma sensu, bo różnice są w obrębie jednej miejscowości! Parę kilometrów ode mnie na zachód kukurydza idzie na rekord wszechczasów, wszystkie zboża żywo-zielone, jęczmień jary zwałowany w 100% tylko ścieżki zostały, pszenice ok. 60 % plackiem leżą, rzeźba będzie to kosić. U mnie kręci się w okolicy -145, najgorzej jest na pszenicy z wcześniejszego zdjęcia, tam to susza w jarych, ozimych, rzepaku i krzewach owocowych. Już tam nie jeżdżę żeby się nie denerwować. 2 kilometry dalej spłonęło wczoraj ok. 20 ha jęczmienia, pług 5-skibowy nie wchodził w ziemię jak chcieli oborać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pomoc de minimis prawie wykorzystana to ciekawe z czego wrzuca zeby dac, nawet nie maja zbytnio mozliwosci. Pewnie dlatego też wychodzi to tak w tym monitoringu. Jest tragedia, na gminie wq... ze bedzie trzeba znow powolywac komisje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No i co z tego, że teraz powołają komisje? Kiedy? Za tydzień? 2 tygodnie na składanie wniosków, na szacowanie strat znowu 2 tygodnie i robi się sierpień. Rzepak będzie już zebrany i większość zbóż też. Załapią się krowiarze (łąki, użytki zielone i kukurydza) oraz producenci porzeczek i aronii. Dla nas za późno, zresztą nie ma aż takiej biedy jak rok temu, 30% średniej nie będzie ale straty są, szczególnie w pszenicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ikcomasJest duzo gorzej niz w poprzednim roku. Nawet na 3 klasie pszenice sa biale.

Czosnek w ciagu 4 dni z 3/4 zielonych lisci usechl.

Rzepaki brazowe.

Pod koniec tygodnia pewnie zyto bede kosil.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Biała pszenica owszem jest ale obsada inna jak w tamtym roku. U mnie w tamtym roku poredukowała pędy masakrycznie. Samą pszenicą nie zrobię 30%, szkoda zachodu. Dla tych co rokuje na średnią 30% składajcie wnioski mimo braku powołania komisji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

moja z gminy jest na urlopie do 8 lipca, zanim powalaja komisje, dzisiaj zlozylem pismo to beda zniwa. No u mnie jest duzo gorzej jak w zeszlym roku, moze tylko w rzepaku jest lepiej chociaz kto wie czy to nie bedzie mak bo szybko zrobil sie brazowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 2.07.2019 o 04:22, barkas napisał:

Jest duzo gorzej niz w poprzednim roku.

Noż qrwa masz rację, z wyglądu wszystko jest ok. Wydaje się nawet ładne. Z tym, że pszenica jest cała sucha ale nie chce pochylać kłosów. Co jest w mordę? ja biorę jeden, drugi, trzeci taki piękny kłos a tam... nie ma ziarna!!!! Z planowanych 8 ton zrobiła się JEDNA!!!! W miesiąc!!!! Rzepak też niezły się wydaje ale w łuszczynach mak, toż to wyleci za kombajnem. Składam suszowe na 70%+ i koszę normalnie tylko zostawię paski kontrolne. Jakie mam wyjście? Nigdy nie widziałem czegoś takiego, nawet jęczmień ozimy, który zapowiadał się naprawdę nieźle daje mieszane uczucia. Pisaliście, że zapowiada się na dwie cyfry. Tak, mieliście rację, to było bardzo prawdopodobne, ale plewa nie ma wagi a sprzedajemy masę a nie objętość. Normalnie to byłby jeszcze za trzy tygodnie do koszenia, po rzepaku by schodził. Generalnie wydaje mi się, że ten deszcz w maju zrobił więcej szkody jak pożytku, ugotowało się wszystko na amen. Tu nie chodzi o bilans wodny, bo w tym roku nie jest źle tak naprawdę, tu chodzi o ten upał w czerwcu, to wykończyło wszystko. To nie wygląda beznadziejnie czy tragicznie, jest DUŻO GORZEJ! W polskim słowniku brakuje mi określenia na powstałą sytuację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze sprawdz na jakich glebach.ja jak byłem w gminie to mi powiedzieli ze tylko na najbardziej podatnych glebach a  mam podatne i u mnie suszy nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam te i te gleby akurat w tej gminie gdzie susza i obawiam sie ze sie przyczepia ze tylko na I kategorii i jak jeszcze dojdzie ta gmina gdzie nie ma suszy to wyjdzie za mały procent żeby cos dostac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale cwaniaczki, jak wpiszecie wszędzie 69,99% to suma strat jest 69,99% a jak wpiszecie 70 to suma strat wychodzi mniej. Przy stratach 70% odliczają koszty nieponiesione w związku z wystąpieniem szkód. Sprytnie, sprytnie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To jest na pewno, w zeszlym roku mi o tym Pani na gminie mówiła. Ale za 70% był tysiąc więc lepiej było wpisać 70 chociaż strata była mniejsza

 

Od koloru do wyboru. Te zielone to 10% pola

vg.jpg

W grochu suszy nie ma. A to mój najlepszy kawałek pola

gg.jpg

gg.jpg

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powoluja komisje. Ale szacowanie bedzie masakrycznie. Mają mapy pola z zaznaczeniem na kategorie glebowe i jak na II nie ma suszy to wpisza wtedy 0. Mam trochę szczęścia bo była susza w raporcie 13 z 2018  nawet na II kategorii glebowej w rzepaku i uznają mi to jak im o tym dzisiaj powiedziałem. Ogólnie 8 rolników u mnie w gminie, resztę zniechecili tym gadaniem o kategoriach glebowych. W piątek powinni powinni być u mnie na jęczmieniu ozimym, a tam błoto i same połamane klosy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie masakryczne to są kolejki, dużo osób które nie składało w tamtym roku przyszło teraz bo "dajom". Jakieś 50 procent ludzi ma wypełnione i tylko zdać ale swoje trzeba odstać. Zresztą co gmina to inne zasady. W jednej można po prostu położyć na sekretariacie i lecimy dalej a w innej stać do uświerknięcia bo tylko do pokoju nr ileś tam. Cymbał jeden z drugim nie umie wypełnić prostego wniosku i czekasz na takich. Też straszą, że tylko na I kategorii, że tylko jare ale nikt nie wnika, wszyscy co się zdecydowali piszą na wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się