jarki

Susza

833 postów w tym temacie

Jak w ciągu najbliższych dni jakaś burza przypadkiem nie zabłądzi, to będzie kiepsko. Wszystko schnie z dnia na dzień. Dziś lub jutro kończę peluszkę. Miałem ją przypalić tydzień temu, właściwie to parę chwastów i perz na dołkach, ale brak deszczu załatwił je szybciej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Robiłem ten protokół suszowy w aplikacji. Była u mnie susza w grochu ale nic nie da, tak jak myślałem. 

Kilka informacji dla Was na przyszłość. Podaje tam się procentowo zniszczenia upraw wg rolnika, ja wpisałem tam 75%. I byłem zdziwiony jak dostałem oszacowanie na straty na 12ha na poziomie 6000 zł. Zadzwoniłem na te numery do ministerstwa i powiedziała mi mila Pani, że system IUNG sam liczy straty, w tym roku było to najwyżej 35%. To się zapytałem po co wtedy rolnik deklaruje ile było tej straty. No i powiedziała że po to że jak system wyliczylby np.50 % a rolnik 40% to wtedy bierze się ten wynik rolnika do liczenia bo jest mniejszy. Natomiast jak rolnik poda więcej niż system to wtedy bierze sie wynik systemu. No i rolnik dodatkowo może być sadzony za zawyzenie swojego wyniku ale nikt w to nie będzie się bawił. 

A i musi wyjść 30% strat w gospodarstwie a nie uprawie żeby coś dostać a to bardzo ciężko bo jeśli jedna z czterech upraw ma 35% straty to jak ma wyjść ponad 30% razem. A nawet jak wyjdzie 30% to w tym roku tylko dopłata do odsetek kredytu.

Pogadaliśmy sobie i ona też widzi że to rolnictwo zmierza w złym kierunku, nie ma żadnej godnej reprezentacji rolników w tych wszystkich organizacjach. Politycy się nie boją rolników bo oni nie są jednością. To mówię że najbardziej teraz brakuje nam Leppera, on to umiał zawalczyć o rolnika i ogólnie o najbiedniejszych ludzi. A ona mówi że rzeczywiście to był wyjątkowy człowiek, którego zniszczono. Mówi że przez tyle lat jako jedyny ze wszystkich ministrów jacy się przewineli w Ministerstwie Rolnictwa na Święta dał każdemu pracownikowi po kiełbasie. Ani przed Nim ani po Nim nikt tego nie zrobił. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powinien byc juz raport za 3 okres w piatek zrobiony, mamy dzisiaj poniedzialek a raportu brak, czyzby znowu byly manipulacje, pewnie dodadza stala wartosc i zasieg suszy sie zmniejszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mi sie wydaje ze bedziemy mieli do czynienia z ekstremalna susza. Wszystko schnie a dopiero wysokie temperatury maja nadejsc. Az sie boje ze nie bedzie po co kombajnu wystawiac. 

Groch na jednym z najlepszych pol na 1/3 powierzchni juz mocno czuje niedobor wody, a tam jest dominacja IVa i IVb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

TU już prognozy deszczu i chłodu przesunęli o kilka dni.

Taką masz przepuszczalną glebę?

Korekta nieunikniona,ale tragedii prócz jęczmienia jarego to się nie spodziewał bym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No w porownaniu do Waszych gleb to jest mocno przepuszczalna ale tez dostalem w maju 57mm, gdzie wiekszosc podostawa 100mm. W czerwcu tylko 8mm. A czerwiec jest majem w tym roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tutaj nawet nikt o suszy nie wspomni mając w pamięci deszcze 

Ale teraz powinno co kilka dni padać bo tak słaby system korzeniowy padnie 

Żar zapowiadają już na najbliższe dni dzie tu do żniw 

 

 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie już też widać skutki upału i braku wody. Parę dni temu na piachu na górkach chwasty usychały, teraz już pelucha dostaje, od dołu liście usychają, a dopiero zaczęła kwitnąć. Żyto też na piachu robi się z dołu jaśniejsze. Najbliższy tydzień zrobi dużo szkody. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Okolice Lublina w niedzielę spadło 25l. Więc jest dobrze. W pszenicy ozimej 4 liście zielone. W nocy zimno w dzień grzeje, ale powietrze nie przekracza 25C. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie ww wiosce piekne qq, sasiad ma zajebista, chyba takiej jeszcze nie widzialem. Natomiast dwie wioski dalej tragedia, tam w lipcu nie spadlo nawet 20 mm wody, a tutaj ponad 60. Tam gdzie te 20 mm mam tam wiekszosc pol, juz i tak bym nie pomoglo ale qq sasiadow bylyby chociaz piekne a tak takich zlych jeszcze nie bylo. W lini prostej nie bedzie wiecej niz 2 km

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak. Od piatku ta apka dziala podobno. Ja podaje wszedzie straty 100% bo tez na iung wydaje mi sie ze mapa pokazuje 80-100% w jarych i 60-80% w oziminach i straczkowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W Kuj-pom możemy zapomnieć nawet dla strączkowych 

Jedna gmina zagrożona udział powierzchni zagrożonej suszą to 0,02% 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pszenica Killimanjaro po rzepaku dała sąsiadowi 8,8t/ha to faktycznie suszy brak.

Aż się na żniwa doczekać nie mogę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@jarki

Lepiej tej suszy nie miec niz ja miec i ,,moze" dostac 500 albo 1000. Ja jak mam zwierzeta to i tak nic nie dostane pewnie, to jest chore bo wedlug nich mam chyba sprzedac zwierzeta i z tego przezyc do nastepnego roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, lokizom napisał:

U mnie ww wiosce piekne qq, sasiad ma zajebista, chyba takiej jeszcze nie widzialem. Natomiast dwie wioski dalej tragedia, tam w lipcu nie spadlo nawet 20 mm wody, a tutaj ponad 60. Tam gdzie te 20 mm mam tam wiekszosc pol, juz i tak bym nie pomoglo ale qq sasiadow bylyby chociaz piekne a tak takich zlych jeszcze nie bylo. W lini prostej nie bedzie wiecej niz 2 km

u mnie od 10 czerwca spadlo lacznie kolo 15 litrow...

 

A i aplikacja nadal nie dziala

Edytowano przez jarki
Połączenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

... kto by pomyślał że najkorzystniejszy rozkład opadów będzie miał ten u kogo najmniej padało...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dostałem protokół suszowy wygenerowany przez aplikację po dwóch miesiącach.

Wnioski są takie, że niemożliwe żeby coś już kiedyś rzucili.

Akurat na tym nr PL mam 5,5ha. W tym 5,00 jęczmień ozimy i 0,42 TUZ. Susza w tej gminie była na I, II kategorii glebowej. Całe pole to jest I kategoria glebowa, a tam susza występowała przez pięć okresów raportowania. A policzyło, że straty w samej produkcji roślinnej to 16,91%. Na protokole nie ma praktycznie żadnych danych. Jak to możliwe że wyszedł taki wynik. Stratę oszacowano na 2641,68 zł a całą produkcję roślinną na 14716,46. Co ciekawe taka strata spowodowała stratę w produkcji zwierzęcej na 152,95 zł. Przecież te wyliczenia to jest kpina

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.09.2021 o 08:09, lokizom napisał:

Dostałem protokół suszowy wygenerowany przez aplikację po dwóch miesiącach.

Wnioski są takie, że niemożliwe żeby coś już kiedyś rzucili.

Akurat na tym nr PL mam 5,5ha. W tym 5,00 jęczmień ozimy i 0,42 TUZ. Susza w tej gminie była na I, II kategorii glebowej. Całe pole to jest I kategoria glebowa, a tam susza występowała przez pięć okresów raportowania. A policzyło, że straty w samej produkcji roślinnej to 16,91%. Na protokole nie ma praktycznie żadnych danych. Jak to możliwe że wyszedł taki wynik. Stratę oszacowano na 2641,68 zł a całą produkcję roślinną na 14716,46. Co ciekawe taka strata spowodowała stratę w produkcji zwierzęcej na 152,95 zł. Przecież te wyliczenia to jest kpina

@lokizomnie martw się. Mam rolnika z ok 10 ha uprawa łubinu na 1 kategorii. 100 % łubinu zostało stalerzowane a strata ledwie przekroczyła 20%. 

Aplikacja w żadnym zakresie nie brała pod uwagę temperatur, które ugotowały rośliny. 

 

Aplikacja zadziałała tak jak była do tego zaplanowana także jest sukces. Po co drążyć temat. 

U mnie na terenie jest znany mi rolnik który przegroczyl 30% strat. W zachpomorskim na ponad 2 tys wniosków lekko ponad 300 przkeracza 30%. 

Dyrektor Szelągowska zapowiadała w lipcu na spotkaniu w minrolu ze rolnik producent zwierzęcy będzie mógł zaznaczyć rośliny uszkodzone z przeznaczeniem na prod zwierzęcą i straty w tej/tych uprawach będą x 2. Niestety w aplikacji nie ma ku temu możliwości. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W aplikacji musi byc blad we formule, byla robiona na szybko i pewnie ktos cos pomylil. Mamy IUNG pokazuja 80-100% strat a aplikacja wlasnie powinna czytac dane z tych map

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się