jarki

Susza

833 postów w tym temacie

Opady deszczu 2-3 mm to musiałyby być co dzień 

Rośliny jeszcze żyją dzięki niskim temperaturom 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

... ten rok jeśli chodzi o opady w końcu optymalny tutaj... póki co nic się nie zapowiada żeby się składało no może oprócz całego biznesu...

Edytowano przez sapek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na stronie iung pojawil sie dzis raport za I okres. U mnie susza w jarych i ozimych na I kategori gleb. Jak u Was?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie zagrożenie dla zbóż, ale póki co susza nie występuje. Pewnie ostatnie kilka dni wpłynęło na raport. A że np owies był już brązowy, to się nie liczy, bo przecież pada. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie zera, KBW około -100 jasnoniebieski kolor, ale gdzie się podziały dokładne tabele w której gminie ile brakuje wody?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie wystepuje w zbożach na kategori 1 i 2 ,jakie to klasy, na 3 i 4 nie według nich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To nie o klasy idzie:

  • I – bardzo podatne na suszę, których pojemność wodna, określana ilością wody ogólnie dostępnej (WOD) dla roślin wynosi poniżej 127,5 mm. Do tej grupy zalicza się m.in. piaski luźne i piaski słabo gliniaste
  • II – podatne na suszę, o WOD 127,5–169,9 mm. Są to np. piasek gliniasty lekki i piasek gliniasty mocny
  • III – średnio podatne na suszę, o WOD 170–202,5 mm. Należą do nich gliny lekkie, gliny lekkie pylaste czy pył gliniasty
  • IV – mało podatne na suszę, o WOD powyżej 202,5 mm. Do tej kategorii zalicza się gliny średnie, gliny ciężkie czy ił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ikcomas dokladne wartosci w tabelach dla gmin juz w zeszlym roku przestali publikowac, teraz tylko plusy ze jest susza.

@Marecki ostatnie deszcze nie maja wpływu bo byly juz po 1 okresie w raporcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

01 02 to okresy raportowania az do 14.

Natomiast to drugie rodzaje gleb a nie klasy. Mozna wejsc tam w mapy i odnalezc nawet swoje pole i zobaczyc jaka to kategoria. U mnie dominuja piaski wiec jest albo 1 kategoria albo 2 kategoria. U Ciebie bedzie pewnie wiekszosc pol 3 kategoria albo 4 kategoria. Tutaj link do kategorii:

https://susza.iung.pulawy.pl/kategorie/

A tutaj mozesz sie pobawic i znalezc swoje pola i zobaczyc ktora to klasa

https://susza.iung.pulawy.pl/mapa-kategorii/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nieźle, jak oni to zrobili? Przy dużym zbliżeniu podział na działki. Nawet w miarę dokładnie zrobione z jednym małym zastrzeżeniem, czerwone pole powinno u mnie bardziej zakolem iść bo mam taki dołek i tam aż zalewa ale i tak szacun. U mnie 2 i 3 kategoria, mam też 4 ale tych terenów nie da się uprawiać, za mokro.

W Kietrzu większość na brązowo - 4 kategoria. Tak to można się bawić.

Edytowano przez ikcomas
Kietrz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki większość kategoria 2, troche 3, z 2 ha -4 kategoria, na jednym polu  kat. 3, a tam wypalenisko, buraki prawie zgineły

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No idealnie nie jest ale od razu widać łachy piachu albo znane gospodarstwo w okolicy. Na przykład niedaleko mnie w Zaczopkach, gospodarstwo które kupiło ten słynny pług https://www.farmer.pl/technika-rolnicza/maszyny-rolnicze/orka-na-maksa-czyli-20-skibowy-plug-gregoire-besson-na-podlasiu,47336.html Cała wioska 4 kategoria, jak ma się takie gleby to i stać na taki pług, który akurat jest bublem ale jedyny na świecie i dlatego go kupili. Taki kaprys.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie wszystko 2 kategoria a moja pustynia to oczywiste 

Te mapki były już kilka lat temu bo miałem spięcie z grochem i odszukałem 

Bałwany w gminie mi nie zakwalifikowali musiałem im to WYTŁUMACZYĆ

Tam była też zakładka o stacjach pogodowych jak to dziś działa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie problem jest taki ze na duzym obszarze widzi nieuzytki i trwale uzytki zielone, nawet tak jest we wypisie. A wypis pewnie robiony 50 lat temu. A to akurat dosyc duze pole gdzie bylaby 1 kategoria glebowa i wtedy pewnie suszy nie liczy w aplikacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Susza była przez moment. W tym roku nie będę narzekał. Teraz 36l przez 2 dni nakapało.    

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jak tam na WLKP . Słyszałem że zaczyna też przypalać?.

U mnie wody pod dostatkiem.

Edytowano przez suzin
dopiska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pojeździłem po polach. Wiedziałem że będzie źle ale myslalem że aż tak. Niedawno ,chyba 3 lata temu była najwieksza susza jaka widziałem ale ta z tego roku już ją przebiła a trzeba miec na uwadze że jeszcze kolejne tygodnie bez deszczu. Nie liczę więcej niż na 1 tone rzepaku i 2 tony zboz. Na chwilę obecną ok.30% powierzchni rzepaku już nawet nie trzeba bedzie kosić a z każdym dniem ten procent będzie rósł. IVa jeszcze wytrzyma maksymalnie tydzień, IVb już zaczyna odrzucać liscie

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U Ciebie w kulturze ziemia i tak kiepsko , to jak u sasiadów wygląda, 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sytuację ratuje tylko brak upałów, ale jak rzeczywiście dwa tygodnie bez deszczu to i na lepszych ziemiach da  się we w znaki

kultura  kulturą  ale z piasku  pierwszej klasy nie zrobisz i natury nie oszukasz na gorszych klasach

Edytowano przez barts

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No niestety aż trudno uwierzyć jeszcze tydzień temu wydawało się że jest ok 

Bez szybkiego deszczu będzie prawdziwa tragedia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się