jarki

Kiszonki-sianokiszonki

87 postów w tym temacie

jak w temacie

zapraszamy{@Tomasz,Skoczek i....kto jeszcze?} :o

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W koncu musi pilnowac porzadku na forum.. ;)Tomaszu a u nas jednak rolnicy robia sianokiszonki bardziej mokre....bo te suchsze im plesniały..choc nie wiem dlaczego bo u mnie te suche wychodza swietnie....choc ja robie z całych roslin ..nie pociete....mam taka technologie ze wzgledu na brak sprzetu....choc napewno pociete lepiej by sie ugniatały ale narazie nie mam problemów..nawet z lucerna....w tym roku zrobiłem pierwszy kopiec tez taki mokrzejszy i sie przekonam jak mi to wyjdzie ..ale zapach w trakcie robienia był bardziej przyjemniejszy u tej bardziej podsuszonej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jarki Ty spać nie możesz?

klikasz o 23 :o

 

kurcze bo admin co miał polepszyć to popie...ył >:o >:o >:o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja nie robiłem.....ale tak jak kazda metoda ma swoich zwolenników i przeciwników...wady i zalety..i tak naprawde to wydaje mi sie ze kazdy sposób jest dobry byle był dopasowany do mozliwosci kazdego gospodarstwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kiedyś widziałem w Szepietowie na wystawie takie urządzenie do owijania folią bele tworząc rękaw, ale nie pamiętam firmy. Pomysł mi sie wydał ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do worków na sianokiszonkę. Nigdy nie stosowałem ale widziałem takie poukładane na podwórku. Mówią , że na szybkie skarmienie są ok ale czy na dłużej??. zastanawiam się jak usunąć powietrze by było go namniej- bo o to chodzi w zakiszaniu gdyż bakterie kwasu mlekowego to beztlenowce. Chyba, że konserwować z benzoesanem sodu .

Co do worków na baloty ( ma maszynkę i wkłada w "rękawy" na 50-60 m)to pod Malborkiem jeden rolnik ich używa, tylko widać zawsze sporo odrzutów. Może mają złą technologię?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziś byłem u kolegi co ma taką owijarkę.

Potrafi w godzinę, jak się nadąży wozić zrobić koło 100 "kulek". Problem tylko z tym, że zajmuje się sporo miejsca na takich "wężach".

Jak będzie robił II pokos zrobię filmik i go wrzucę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Byłem w ostatni weekend na Mazowszu i widziałem już skoszoną kukurydzę.

Wczoraj był u mnie gostek z ABS-u i mówił że na wielkopolsce też już zbierają .

A ja zamówiłem sieczkarnię na 15 października.

Jak tam u Was??

Ile płacicie za sieczkarnię? bo u nas chcą ok. 4 stówek za hektar a z 2 wózkami to nawet z 8.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

z jakimi dwoma wózkami??

U mnie też już zaczynają, ale stawek nie znam. koło mnie to raczej mają sieczkarnie zaczepiane do ciągników i tak sąsiad sąsiadowi skosi, ten mu pomoże przy pryźmie i jakoś to leci  :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jak wam się przechowuje kiszonka z kukurydzy? znajomy otworzył pryzmę i mówi że mu się grzeje i pleśnieje, bo troche za suchą robił, boje sie otwierac swojej......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie tyle chodzi o sposób przechowywania, a raczej o zawartość suchej masy, która była zdecydowanie za wysoka...;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Stosuje ktoś z Was tą metodę? Uprawiacie zboża jako poplon lub w plonie głównym z zamiarem zbioru na kiszonkę? Jeśli tak, to jakie zboża i metody zbioru?

Zapraszam do dyskusji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U nas wszyscy co mają bydło sieją żyto po nim qq

Jesienią obornik orka i żyto dość gęste

Wiosną w fazie chyba początku kłoszenia rotacyjną

Na drugi dzień zwijane i owijane folią

Znów obornik orka i siew kukurydzy

 

Ile azotu pod żyto nie mam pojęcia ale aż kipi

Ledwo ustoi więc na pewno sypią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiosną pierwszy raz będę robił. Zasiałem żyto, jakoś koło 10 września. Czyli dwa tygodnie szybciej niż normalnie. Z tego względu zostałem przy normalnej gęstości i na tą porę wygląda moim zdaniem gęsto, więc chyba dobrze. Azot dałem przed siewem i przy trzecim liściu opryskiem. Potem jeszcze pójdzie wczesną wiosną.

Po zbiorze chce dać owies. Mam nadzieję, że zdążę dwa razy go do jesieni zasiać, więc byłyby trzy pokosy w ciągu roku.

I zastanawiam się nad dodatkiem czegoś motylkowatego do owsa...

 

Aha, ktoś może pomyśli, że po co tak, że mógłby baran zamiast tego wsiać qq i bez problemu. U mnie właśnie kukurydza jest problemem, ale tłumaczyć nie ma sensu. Dlatego próbuję kiszonki ze zbóż i jestem ciekawy waszych wniosków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na mojej ziemi to chyba zależy od przyszłorocznej suszy. Bo już prawie co roku takowa jest i raczej bardziej dziwne byłoby, gdyby mokry rok przyszedł. Jeśli wiosną po zbiorze żyta może talerzówka wystarczy. A przed drugim owsem może udałoby się jakiś obornik już uzbierać (bo wiosną idzie na inne pole) i wtedy orka.

Wszystko jeszcze się okaże na bieżąco, bo pierwszy raz to robię, a w okolicy nikt tego nie praktykuje. Myślałem o siewie np lucerny w to miejsce, ale ze zbóż może uda się zebrać większą ilość, no i można każdy siew urozmaicić dodatkiem innego zboża.

Za rok będę wiedział, czy to był dobry pomysł, czy nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie :)

Lucerna o niej odrazu pomyślałem ale nie chciałem odrazu sugerować

Jeśli chodzi o paszę dla bydła to trawa z dodatkiem lucerny wydaje się idealna

Wieki temu siałem wiosną owies z wyką + lucerna (można dodawać trawę)

Wyka na zielonkę lubi opóźniony siew duża wyrasta bo idzie w masę zieloną

Taką mieszankę możesz skosić i będziesz miał w przyszłości piękną trawę z lucerną

Pytanie tylko czy na Twoich ziemiach udaje się lucerna jeśli nie to inne motylkowe

 

Moim zdaniem jeśli po życie ma być roślina jednoroczna to tylko qq ma sens

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się