Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
jarki

zapalenie

9 postów w tym temacie

Najprościej powiedzieć " ręce się myje przed a nie po" :o

Tego się nikt nie ustrzeże, ale można ograniczyć na 2 sposoby:

1.prawidłowo chodząca dojarka

2.higiena przed i poudojowa, razem z higieną w oborze.

 

I po problemie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przed dojem używam ściereczek jednorazowych, nasączonych. Drogo wychodzi ale lenistwo  :o kosztuje.

Po doju używam z Can Agri gotowy dipping -  Can Dip 1, przemiennie z Can Dip 3. Kiedyś jechałem na jodowych z de laval i na blugardzie z henkla - ale te są dobre i stosunkowo dobre cenowo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Te które stosuję sa oparte na chlordexynie. Różnią się tylko dodatkami. Can dip1 ma dodatkowo glicerynę, lanolinę i kwas salicylowy a Can dip 3 ma dodatkowo lanolinę, olej kokosowy i algi morskie.

CD1 jest różowy a CD3 zielonkawy, dodatkowo tworzy takiego "kondona" na strzyku.

Ja zużywam 2 dziesiątki  miesięcznie, koszt takiego zestawu to 267 zł. Teraz biorę co prawda 20 bo trochę taniej (492 zł)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a ja używam mieszanki krów hf x fleckvieh ( niemiecki simental) oraz 100 % simental w przeciągu 3 lat tylko jedna sztuka miała zapalenie w okresie zaszuszania, 100 % hf ma zapalenia " dziedziczne". brak problemów z rozrodem, w przypdaku 100 % fleckvieh najdłuższy okres miezdywycieleniowy to 14 miesięcy, wydajność na dziś to 6333 l, mieszańców 50% hf i 50% fv- wycielenie w styczniu dzienna produkcja mleka 34 l. mając stado 100 sztuk hf i w latach najlepsych produkując 900 000 l uznałem iz ucieczka z hf to będzie najlepsza rzecz jaka mnie spotkała w mojej karierze, nawet jeśli wydajność fleckvieh/simentala pozostanie na poziomie 6500-7000 l to i tak będę miał taką samą kasę jak z podobnej ilości mleka z hfa. wizyta lekarza niejednokrotnie przekraczała kwotę 1000 zł dla hf ( koszt dojazdu, leczenie, karencja, a do tego jeszcze nogi a do tego różnica w cenie byczków, 800 hf, a 1200 zł /szt simental. do tego wydajność życiowa simentala/flecvieh , hf 4 laktacje fleckvieh 8 bez problemu.

jeszcze jedna rzecz, kożystając z danych kolegów :

stado simentala 100 szt wydajność roczna 7 4000 l, średnia roczna somatyka na poziomie 240 000

stado simentala 16-18 szt : wyd roczna 7500 l, średnia somatyka 270 000 koszty leczenia brak, przez 3 lata

 

a odpowiadając co z zapaleniami: higiena , jeszcze raz higiena a i tak zapalenia będą, dój 2ćwiartkowy, a każda ćwiartka doi się inaczej.

trzeba zainwestować w robota udojowego, tam jest dój jednoścwiatrkowy, każda ćwiartka doi się osobno hehe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

żeby uniknąć mastitis najlepiej jest łączyć różne zabiegi, tj. jak kolega pisał, sucha dezyfekcja + dipping + monitorowanie mleka i szybkie leczenie w razie pojawienia się zapalenia + prawidłowe żywienie (także mineralno - witaminowe), czy jednym słowem trzeba pilnować wszystkiego :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0