biedron

Programy rolnośrodowiskowe

148 postów w tym temacie

Czy ktoś mi może podać, gdzie można znaleźć aktualne stawki dopłat w programach rolnośrodowiskowych? Orientujecie się czy np. dopłaty na poplony będą w następnym roku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a wiesz coś o "ekstensywne trwałe użytki zielone :o

bo niby koniec a ja mam łąki i chciałabym skorzystać  :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem 2 lata ochrona gleb i wód.....ale oddałem pieniadze i zrezygnowałem bo to nie ma sensu.......po pierwsze zazwyczaj gorczyca po ozimych nie urosnie wcale bo jest sucho.....i nie ma wtedu efektu nawozenia:)....a po drugie plon po orce wiosennej jest bardzo niski.....choc po roslinach wczesnie zebranych z pola sieje gorczyce nadal ale przyoruje na jesien

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pod gorczycę trzeba by zaorać na głęboko

pozostawić ją oczywiście do wiosny i siać na grubera

jest to możliwe zwykłym siewnikiem po srogiej zimie

 

choć ja siałem oziminy na grubera zwykłym siewnikiem

i nie było problemów z zapychaniem tylko ziemia była zbyt pulchna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kiedys miałem taka wysoka ze jak wjechałem to mnie nie było widac......było ja okropnie ciezko zaorac bo sie zapychało..ale na wiosne nie było po niej sladu a myslałem ze bedzie sie zle uprawiało, jednak w 90% sie rozlozyła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

u mnie gorczyca była wysiewana lejkiem i przyorywana na wiosnę. Ale właśnie spadek plonów po takiej orce był zauważalny. Myślę że jednak do przyorania jesienią ma sens ten program.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tez sieje lejkiem......a jesli chodzi o gorczyce to mysle ze istnieje tylko opcja przyorania jesiennego choc z drugiej strony ostatnie lata pokazały ze trudno o dobry plon gorczycy.....opóznione zniwa z powodu deszczu....i gorczyca nie urosła....przynajmniej w moim rejonie.............ale jedno jest pewne przyoranie dobrego plonu gorczycy lub podobnych przynosi bardzo dobry efekt....mniejsze nawozenie no i potem w ziemie wpada:)....ale zaoszczedzi sie na paliwie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

z tego co widzę w rozporządzeniach, to dopłata do międzyplonu ścierniskowego to 400 zł, a ozimego - 420 zł. Jeśli to tylko taka różnica, to nie opłaca się brać ozimego. Lepiej przeorać spokojnie na zimę, biomasa się co nieco rozłoży, a na wiosnę bez żadnej orki, tylko agregat uprawowosiewny i już

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

trochę się zagalopowałem - oczywiście poplon ściernikowy czy ozimy trzeba zostawić na zimę na polu. Różnią się one między sobą tym, że ścierniskowy obsiewa się roślinami jarymi, które zimą wiadomo - giną; ozimy - obsiewa się nasionami roślin ozimych, które przez zimę nie zginą i pole na wiosne jest zielone do przyorania. Jak źle piszę to mnie poprawcie.

Co do % obsianego pola na zimę, to chyba nie ma takich wymogów, po prostu siejesz poplon tam gdzie masz jare i co roku piszesz we wniosku ile tych poplonów jest. Tylko trzeba pamiętać, że w program poplonów wchodzi się na 5 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam : )

 

Zarejestrowałam się na forum, aby poprosić państwa o wypełnienie przygotowanej przeze mnie ankiety. Kwestionariusz jest skierowany do rolników, którzy brali udział bądź dopiero chcą przystąpić do programu rolnośrodowiskowego.

Ankieta jest całkowicie anonimowa i jej wypełnienie nie powinno zająć dużo czasu, jej wyniki posłużą w celach wyłącznie naukowych i będą ogromną pomocą przy pisaniu pracy inżynierskiej na temat programów rolnośrodowiskowych

Link do ankiety: http://www.ankietka.pl/ankieta/77297/ankieta-rolnosrodowiskowa.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakie działania z rolnośrodowiskowych stosujecie? Jakie pakiety łączycie?

witajcie

mam prośbę do kol.@west

czy mógłbyś mi-nam objaśnić te programy rolno-środowiskowe jak je łączysz ?

bo bardzo mnie nimi zainteresowałeś przy uprawie bez orkowej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1) Pakiet rolnictwo zrównoważone dopłata 360zł/ha do wszystkich gruntów w przedziale do 100ha powyżej jest modulacja czyli 100,01-200 ha 50%, warunek trzy różne rośliny w zmianowaniu na tym samym polu przez okres trwania zobowiązania czyli 5 lat (u mnie rzepak, zboża i strączkowe) opracowany plan rolnośrodowiskowy, plan nawożenia co roku (nie można przekroczyć 150 kgN/ha teoretycznie ;) papier wszystko przyjmie),

2) Międzyplon ścierniskowy 400zł/ha, wysiew do końca września roślin jarych lub ich mieszanek pozostaja na polu do 1 marca.

W moim gospodarstwie rocznie dzięki temu programowi wpływa dodatkowo ok. 70 tys złotych więc gra jest warta zachodu, dodatkowo pozwolilo mi to na całkowite przejście na uprawę bezorkowa więc kolejne zaoszczędzone pieniądze i oczywiście wymagało wprowadzenia prawidłowego płodozmianu którego korzyści są ogromne (wiedziałem o tym wcześniej ale z powodu zaprzestania uprawy buraków cukrowych oraz ziemniaków przez kilka lat udział zbóż dochodzil do 75%, obecnie tylko 50% skończyły sie problemy z nasileniem chorób i chwastów, co w połączeniu z uprawą bezorkową obala całkowicie mit o jej negatywnych skutkach).

Jeśli w kolejnym rozdaniu budżetu EU będą dalej tego typu programy wejdę w nie bez wahania bo to się poprostu opłaca :) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niestety 65 euro mi nie przysługuje bo korzystam z rolnośrodowiskowego według ustawodawców nie można brać jednych i drugich bo byłoby to dublowanie pomocy publicznej więc albo rolnośrodowiskowy albo dopłata do strączkowych >:( .

Gorczyca to nie najlepszy pomysł bo jest z tej samej rodziny co rzepak i może być żywicielem kiły a ta ostatnio ostro szaleje (na szczęście u mnie jej jeszcze nie spotkałem ale wole dmuchać na zimne).

Dlatego na poplony stosuje mieszanki jeczmień jary, słonecznik, facelia, owies

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy te całe poplony są warte zachodu. Ciężko to upchnąć w terminarzu, bo i tak jest w tym okresie co robić na gospodarstwie a jak rok jest suchy to tylko wodę z ziemi wyciągają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie kto tylko wpakował się w te poplony to pluje sobie w brodę. Pola zapuszczone, plony mizerne. Moim zdaniem to polityka Unii żeby ograniczyć ilość produkcji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się