biedron

Programy rolnośrodowiskowe

148 postów w tym temacie

tak bobik podobno późno dojrzewa choć słyszałem że rolnicy sieją rzepak po bobiku

we wrześniu i niema problemu bo bardzo szybko rośnie dzięki stanowisku :-\

ale czy nie lepiej zamiast bobiku siać groch lub peluszkę ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znajomi sieją co roku groch. Wszystko jest bardzo zachęcające, o ile nie będzie ulewnych deszczy, które potrafią go "zawałować" przed zbiorami i wtedy... orka i dobre stanowisko na pszenicę. Ogólnie odnosząc się do strączkowych trzeba jasno stwierdzić, że są bardzo "nieprzewidywalne" i mało elastyczne na zmiany pogodowe. Ciągłe inwestowanie w nowe odmiany rzepaku i pszenicy przyzwyczaiły rolników do wysokich standardów, którym strączkowe nie są w stanie sprostać (przynajmniej w najbliższym czasie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dokładnie kolego tu jest ogromny potencjał i pole do popisu dla hodowli

zobaczcie jakie zmiany nastąpiły w odmianach np.rzepaku ale....

nasi są zbyt biedni a zachód się nie pcha w strączkowe bo mają soję gmo

i na tym robią KASĘ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ Grzesiek - wcale nie jest tak pięknie z tą wczesną orką zimową. U mnie wielu rolników bierze te dopłaty i tak robi. Jakaż to walka na wiosnę z chwastami, a perz jaki :o , glifosat nie glifosat, agregatem parę razy po żniwach i tak zielone ściernisko.

@ Jarki uważaj na te dopłaty, bo jak kiepski program zrobisz to będzie płacz i zgrzytanie zębów. Doprawisz pole raz dwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ Grzesiek - wcale nie jest tak pięknie z tą wczesną orką zimową. U mnie wielu rolników bierze te dopłaty i tak robi. Jakaż to walka na wiosnę z chwastami, a perz jaki :o , glifosat nie glifosat, agregatem parę razy po żniwach i tak zielone ściernisko.

 

Jeżeli tak rzeczywiście jest to gratuluję im utrzymania gleby w "odpowiedniej" kulturze. Nie mam z tym problemu, dbam o likwidowanie chwastów w przedplonie, a na wiosnę mam czyste zaorane pole.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dlatego trzeba MĄDRZE to zrobić. Przede wszystkim nie siać gorczycy już nawet nie ze względu na kiłę tylko raczej o to że materiał siewny ciężko dostać czysty. Przeważnie jest tam jeszcze nasz ulubiony u mnie w regionie chaber i przytulia. Zima niszczy gorczycę ale dziadostwo zostaje >:( i rozsiewa się na moje pola

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@ grzesiek, co do dopłat. system dziś nie działa, jeśli sam piszesz ze jeśli poplon wyjdzie to ok, jeśli nie to jeszcze lepiej, bo tak czy owak kasa wejdzie. najwięcej zyskali cwaniacy. a chlopkow męczą kontrole.

to co się u nas w regionie dzieje to patologia. wszędzie trawy i rembaki. nikt nie ma kosiarki. o to mi chodzi

rolnictwo = produkcją, nie jej pozorowanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja się zdecyduję na pewno jeśli będzie odpowiednia opłacalność strączkowych

i nie chodzi mi wcale o ''dojenie unii'' tylko o płodozmian z prawdziwego zdarzenia

z krzyżowymi, strączkowymi i zbożami + poplony

bo taki udawany jak rzepak-pszenica-mieszanki (zbożowo-strączkowe) nie bardzo mnie przekonuje

bo mam teraz rzepak-pszenica-jęczmień wszystko ozime i to się sprawdza

co do chwastów myślę że zero problemu nawet przy bezorkowym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą wejść w programy rolnośrodowiskowe, polecam uprawę strączkowych w czystym siewie (bez mieszania z innymi gatunkami), ponieważ można otrzymać dodatkową premię do dopłaty (w 2012r. w wysokości

672,56 zł/ha)

.

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak ta premia sie niby nazywa? ja uprawiam straczkowe. A co do tych dopłat to wcale sie nie myle bo dla tych co przedłuzaja programy jest kasa a dla tych co chca od tego roku wejsc w program dopłat rolnosrodowiskowych nie ma i koniec.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak ta premia sie niby nazywa? ja uprawiam straczkowe. A co do tych dopłat to wcale sie nie myle bo dla tych co przedłuzaja programy jest kasa a dla tych co chca od tego roku wejsc w program dopłat rolnosrodowiskowych nie ma i koniec.

 

 

MYLISZ SIĘ -> odsyłam do najlepszego źródła -> http://www.arimr.gov...-2013-roku.html

 

 

 

a co do "Specjalna płatność obszarowa do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych"

 

http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/platnosci-bezposrednie/obowiazujace-stawki-platnosci-bezposrednich-w-roku-2012.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

odsyłam do najlepszego źródła -> http://www.arimr.gov...-2013-roku.html

 

6. Wprowadzenie nowego załącznika dla wnioskodawców deklarujących pierwszy raz Pakiet 2 Rolnictwo ekologiczne w przypadku realizacji wariantu 2.3/2.4 - trwałe użytki zielone:

  • zaświadczenie wydane przez podmiot prowadzący rejestr koniowatych, o którym mowa w przepisach o systemie informacji i rejestracji zwierząt.

kto prowadzi rejestr koniowatych, arimr??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

6. Wprowadzenie nowego załącznika dla wnioskodawców deklarujących pierwszy raz Pakiet 2 Rolnictwo ekologiczne w przypadku realizacji wariantu 2.3/2.4 - trwałe użytki zielone:

  • zaświadczenie wydane przez podmiot prowadzący rejestr koniowatych, o którym mowa w przepisach o systemie informacji i rejestracji zwierząt.

kto prowadzi rejestr koniowatych, arimr??

 

 

Chcesz wejść w ten program (Rolnictwo ekologiczne w przypadku realizacji wariantu 2.3/2.4 - trwałe użytki zielone) z koniem? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie ;) nie kojarzę czy armir prowadzi koniowate.a i nie chce mi się szukać :)

u mnie w nic nie wejdę na dziś dzień. 100 % ziemi to kuku, i nie da się inaczej. chciałem łubin siać w tym roku, a zaczynam się obawiać o termin kukurydzy.

chociaż jednego roku siałem kuku w ostatni dzień składania dopłat ( czyli gdzieś ok 20 maja ) i wyszła dość dobrze 530 q wydajność wyliczyła kiła :)

 

 

ale jeśli dobrze pójdzie, dorwę ziemię przy ujęciu wody, właściciel nie zezwala na żadne uprawy, żadnego nawożenia, tylko kosić trawę i zbierać chodzą mi po głowie eko trawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy korzystając z programu środowiskowego 4.10 użytki przyrodnicze mogę również się starać o JPO i ONW. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy poszukać na stronie ARRiMR

O jednolitą płatność obszarową może ubiegać się rolnik, który jest osobą fizyczną lub prawną lub grupą osób fizycznych lub prawnych, bez względu na status prawny takiej grupy i jej członków, którego gospodarstwo znajduje się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz który prowadzi działalność rolniczą.

Działalność rolnicza oznacza produkcję, hodowlę lub uprawę produktów rolnych, włączając w to zbiory, dojenie, chów zwierząt oraz utrzymywanie zwierząt do celów gospodarskich lub utrzymywanie gruntów w dobrej kulturze rolnej zgodnej z ochroną środowiska.

ONW:

http://www.lfa.iung....wy.pl/gminy.htm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy korzystając z programu środowiskowego 4.10 użytki przyrodnicze mogę również się starać o JPO i ONW. Z góry dziękuję za odpowiedź.

O JPO składać musisz są to działania powiązane a o ONW możesz ,ale niekoniecznie to zalezy od Ciebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli uprawiasz co najmniej 4 rośliny to warto pomyśleć o działaniu rolnośrodowiskowo-klimatycznym rolnictwo zrównoważone plus ochrona gleb i wód (tzw. poplony)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

trójpolówka też może być :-\ chyba ???

np. jak u mnie groch>rzepak>pszenica

tylko że moim zdaniem w tym przypadku niema sensu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niestety w nowym PROW juz nie można łączyć dwóch pakietów. Wiec rolnictwo zrównoważone plus ochrona gleb i wód razem nie wchodzą w grę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@lokizom

Pisałeś że masz program zrównoważony

Jak to wygląda teraz w praktyce

Co można w tym łączyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To się dołączę. ;)

Czy mając dwa oddzielne gospodarstwa jedno może być w rolnośrodowiskowym, a drugie nie, czy muszą być oba albo wcale?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się