ikcomas

Żniwa

1399 postów w tym temacie

Sasiad ma duzo pszenzyta jarego i akurat jest do zbioru ale poszedł dziś na wesele a jutro poprawiny. Od poniedziałku pewnie nie bedzie warunkow do koszenia mimo ze deszczu tez nie bedzie

@miwigos my tez zwozimy na dwa traktory po jednej przyczepie. Jezdzimy z przyczepami po sciezkach dopiero do wysypywania zjezdzamy. Przyczepy mam dosc male bo 6t i 10t ale teren gorzysty wiec strach wiekszymi. 10t ciagnie 250 KM traktor a 6t 110 KM albo 160 KM. W zapasie mam jeszcze dwie starsze przyczepy 12t ale rzadko je uzywam, np. jesli zwalam na zmijke a nie na kosz

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie nakład 3400 , gnojowicy nie mam , ubezpieczenia nie wliczam w koszty , bo jestem na plusie , amortyzacji też , u mnie na amortyzacje idą dopłaty, nie wliczam ich w zysk

 

U mnie dwie po 14 ton, taki małymi bym nie zdążył bo 6 ton to zbiornik, na ścieżkach to tragedia jeżdzić bo często nie równo i roztaw nie do końca pasuje, do tego 3 osoby potrzebne

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kazdy ma inne warunki. U mnie duze przyczepy nie maja racji bytu, wiem fajnie to wyglada ale nie jest dla kazdego. Trzeba byc na takich terenach nieraz gorzystych bardzo ostroznym, o tragedie bardzo latwo. Moze dla niektorych to jakas fantazja ale taka jest rzeczywistosc.

Na tym najwiekszym polu mam kilka takich sciezek (nie dosc ze bardzo duze nachylenie w jedna strone to jeszcze pochylenie na bok) gdzie boje sie zjechac i nieraz nawet nie zjezdzam na kilku sciezkach. 

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, barts napisał:

Masz taki mały kombajn że tylko 6 ton zbiornik?

To Twoje zdanie , dla mnie nie jest mały , nie mam aż tyle do koszena,tak jak pisałem 5-6 dni kosze, masz większy

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zarąbisty wynik ekonomiczny nas czeka.Tutaj 6-rzędowe jęczmiona poniżej 5 ton x 580 zł brutto,bo gęstości brak.

Jutro żar i chwila prawdy dla mojej Sandry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj badałem wilgotność na polu, było pod wieczór 14,5%. Na sobotę się szykuje chociaż nie wszystkie kawalki bo przy lasach brakuje mu jeszcze trochę ciepla. 

Ale tak drobnego ziarna jak w tym roku jeszcze nie widziałem wsypując do miernika. To jest sama plewa. Gestosc to będzie chyba poniżej 50 a plon zrewidowałem chyba do 2,5 tony a nie 3,5

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Żniwa zaczęte . Dzisiaj chyba skończę jęczmień , W środę deszcz mi przerwał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoszone 3 pola jeczmienia, wilgotność 11%. Plon od 3,2 do 3,8. Resztę zostawiam na poniedziałek bo pod laskami jeszcze do końca nie jest a przez dwa dni jeszcze troche dojdzie. Najładniejszy wydaje się być ten po facelii, tam może dać w okolicach 5t

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziś wszystkie jęczmiona wykoszone 

Tak wozili że aż koleiny w asfalcie porobili 

Całkiem poważnie to nie śmiałem pytać o plon 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Całkiem możliwe, że asfalt siada:Hyvido blisko 11t! Koszt nasion podwójny i taki sam plon.Trza w to wejść?Teraz czekam na pszenicę,a na końcu rzepak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mój rekord też był na Hyvido ale to byl mój pierwszy jeczmien. 9t tam wtedy zachaczylo. Później już nigdy tak dobrze nie było, nawet na Hyvido. Teraz jadę zwykle wielorzedowki bo taniej, zbyt suche lata ostatnio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 7.07.2023 o 07:43, ikcomas napisał:

Plon? Orientacyjny. Może być na metry sześcienne.

Nie mam pojęcia ile tego jest. Po awarii ślimaka w zbiorniku, nie napełniałem zbiornika do pełna.

Nie mogłem przez to zmierzyć orientacyjnie wydajności 1ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeczmien ozimy srednio 3,42. Jedynie kawałek po facelii przekroczył 4t, zbliżając się prawie do 6t. Spora dokładka nawet przy moich stosunkowo niskich kosztach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@lokizom Pola porównywalne że taka różnica na korzyść facelii?

może rzepak coś odda chyba że pod spodem również piaskownica to historia jak ze zbozem

miały być żniwa a coś pszenica licho dochodzi, słoma zielona i surowa, ziarno miejscami dobre miejscami miękkie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Delikatnie lepsza gleba też po tej facelii. 

Rzepak to tragedia, 40% powierzchni nie da nawet 0,5t. Zdesykowalem 70% powierzchni. Te 30% musi jeszcze poczekać tydzień na desykacje.

80% pół wkoło gdzie rolnicy posiali zboza jare to nawet nie będzie koszone bo może da tam 100-200 kg. U mnie jeczmien jary też słaby. Myślę że między 2 a 3 tony. Gdyby nie dosc wczesny siew bezpośrednio po miedzyplonie to tez plon byłby kolo zera

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bo odbija, próbuje na nowo zakwitać  Będzie się zapychało na mlocarni albo przed sieczkarnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Jak nie padało, to tygodniami. Teraz deszcz średnio dwa razy w tygodniu. Upalone górki zrobiły się zielone. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A u mnie odwrotnie, wczesniej spadlo kolo 100 l, a teraz juz ponad 3 tyg praktycznie nic nie padalo, 2-3 opady po 1-3 l, a grzeje niemilosiernie

kukurydze i ziemniaki zolte zaczynaja sie robic

jeczmienie ozime na slabych ziemiach pokoszone, srednia kolo 4,5 tony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się