ikcomas

Żniwa

1399 postów w tym temacie

Jaka susza jak rzepak przez noc tak nasiąka wodą, że nie idzie kosić o 13. 2 tygodnie upałów teraz by się przydało, tylko jak ziemia mokra to przy wysokiej temperaturze chmury się formują i wszystko się kisi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie niema rosy dziś szło kosić całą noc, tylko niema co

Jak rzepak o 13 to pszenice od 17 do 21

Jak by była susza to jare najszybciej to odczują

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W sobotę wszystko wykoszone. Ostatnie 10 arów było koszone w deszczu. Gdybym odpuścił to dopiero bym jutro kończył kosić bo przez 2 dni spadło 35 mm. Parametrów już nie będzie identyczna sytuacja wydarzyła się w tamtym roku.
Rzepak bardzo miło zaskoczył pomimo tego to co się z nim działo od początku, pszenica OK. a plonów w tym roku kukurydzy nie będzie...... Jadąc od Niemodlina do Opola cała kukurydza już uschła. Dosłownie uschła jak trawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

My sie dzis naje..  z rzepakiem, przez caly dzien skosozne jedynie 30t bo sie zapychal na wytrzasaczach. V klasa ziemi i odbijal na nowo i miejscami zielony. Suchy byl bo wyszla srednia 7% wilgotnosci. 

Tam gdzie zdesykowalem poprzeczniaki to elegancko sie kosilo a w tym odbitym co 100 metrow zapachane i 20 minut odpychania. Zeby to byly lepszej klasy pola to nie byloby takich problemow ale to sa piachy i sie dzieja takie cuda. Zostawiam ten rzepak na tym polu  do konca zniw, jak wtedy nie pojdzie to zrobie bez ciecia slomy, a pozniej ta slome jeszcze raz sie przejedzie i potnie kombajnem bo nie wiem jak zrobic to inaczej.

Sredni plon z tego kawalka wyjdzie okolo 3 ton. Na jutro i pojutrze jak pojdzie na lepszych kawałkach rzepaku dobrze kosic to plon powinien byc lepszy

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzis wykosozne troche rzepaku. Najgorszy kawalekndal az 2,2t/ha, myslalem ze bedzie 1-1,5 t/ha bo wygladal fatalnie. No i te najlepsze kawalki dookola skoszone gdzie byl zdesykowany. Tam gdzie nie byl nie da sie jeszcze kosic, ciagle by sie zapychalo. Dam mu jeszcze tydzien. Tam pewnie plon 4+

A co do pszenic to wszyscy na polnocy narzekaja bo jednak nie nabila ziarna, plonu nie ma zadowalajacego. Najlepsze kawalki zblizaja sie do 6 ton jedynie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rzepak zebrany, średnia wyszła 3660. Tak leżącego rzepaku jeszcze nie widziałem. Podbieraki były potrzebne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tu właściwie wczoraj żniwa zakończone, cisza w eterze takie zachwyty nad plonami 

Nawet maruderzy zakończyli zostaną byłe PGRy obszarnicy 

Upał sprawił że zielone się upiekło 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pada, w sumie to chyba dobrze. 

Dzisiaj udalo sie skosic okolo 11 ha pszenzyta. Tylko jedna z trzech odmian nadawala sie do koszenia. Pozostale dwie odmiany podobnie jak zyto i rzepak potrzebuja jeszcze kilku dni, moze nawet tygodnia.

Plon pszenzyta zaskoczyl na bardzo duzy plus. Wynik zblizy sie do rekordu pola ale pewnie te 0,5 t/ha zabraknie by go pobic. 

Tak jak bardzo bylem zawiedziony przed zniwami i po skoszeniu jeczmienia ozimego i grochu ozimego tak teraz po jeczmieniu jarym, rzepaku i pszenzycie (lacznie te trzy uprawy 80% powierzchni pol) jestem mile zaskoczony i zadowolony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Coś nie kumam , niby masz kiepską ziemie i nie padało , a tu rekordy , nie rób z nas idiotów, wtedy byłeś na rauszu czy teraz na haju

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W marcu przeciez nie padala u nikogo, tutaj tez. Do 15 lutego napadalo u mnie ponad 100 mm. Kwiecien 30 mm. Na poczatku maja na niektorych polach dostalem 8mm, wlasnie na tych polach nie bylo plonu 2-2,5t a okolo 4,5t. Dalej bylo dosyc dobrze z opadami i przedewszystkim ominela mnie pierwsza fala upalow, u Was bylo tego dnia nawet 37 stopni a tutaj bylo wtedy ponizej 25 stopni.

Mialem 47 ha rzepaku, 17 ha to plon okolo 2,2 ha. 10 ha to plon okolo 3,3 a 20 ha to plon powyzej 4. Srednio wyjdzie troche ponad 3t. Czy to jest taki super wynik? Dla mnie tak bo zrobilem go za okolo 2,7 tys zl/ha i byl na wlasciwie w wiekszosci najgorszych polach.

Jeczmien jary udal sie bo jak slusznie napisal @barts podpasowala mu chlodna wiosna, brak az tak wysokich temperatur do 15 lipca no i dobry rozklad opadow od 15 maja. A ziemia pod jarym to wlasciwe IVb-V. 

Natomiast pszenzyto ozime roslo na najlepszych moich polach, glownie IVa, IVb. Stanowisko w 70% po grochu.

No i tyle, zawsze staram sie pisac prawde. W zeszlym roku jak bylo fatalnie to tez pisalem ze jeczmien jary calkowicie zawiodl, plon okolo 3t pamietam. Zajebiscie wygladajace zyto po grochu dalo 5t, na gorszej ziemi tylko 3t. 

Ciesze sie ze przyszedl teraz dobry rok jak jest wszystko drogie. Mam troche pretensji do siebie tez bo jednak w rzepaku sporo chowacza, groch ozimy niepotrzebnie probowalem kolejny raz, no i poprawka herbicydowa przytrzymala mi mocno jedna z odmian pszenzyta ozimego. A susza byla u mnie nawet wg iung i to nawet w rzepaku. Ale chlodniejszy klimat w moim rejonie sprawil ze jakos dalo rade wszystko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@lokizom   Nie wiem czy próbowałeś w rzepaku , odchylić w szarpaczu listwę przeciw tnącą , na minimum.

Też mi tak zapychało wytrząsacze,Teraz do rzepaku odchylam i po problemie. Spróbuj może pomoże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@suzin tak opuscilem ta listwe calkiem na dol. Noze wymienilem tez.

Jeszcze sa te popychacze nad wytrzasaczami to tam te srodkowe palce sa troche zużyte

On jest jeszcze za zielony. To niższe pietro luszczyn jeszcze jest zielonkawe i nie jest tez wtedy nawet wymlocone. Chociaz wilgotnosc nasion w zbiorniku kolo 6 byla nawet. Mysle ze za kilka dni bedzie gotowy juz do zbioru

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Byłem wczoraj u znajomego nie wiedziałem wcześniej że jeszcze rzepak stoi 

Normalnie SZOK jak mój kalifornium z poprzedniej epoki fale na polu 

Tylko On gnojowicy do nawożenia NIE liczy @lokizom mówi Ci to coś ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie też w piątek żniwa zakończenie, plony w tym roku mnie bardzo zaskoczyły oczywiście na plus .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Padalo w piatek wieczorem i sobote rano, razem 4 mm.

Postep zniw 40%. 

Jutro nie kosimy tez bo pogoda ma byc podobna, pochmurno. Bedzie przygotowywanie pol pod rzepak, gnojowica i talerzowanie

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No i u mnie jutro bedzie koniec, jeczmien jary i pszenzyto srednio wyszlo 2-3 tony, pojedyncze kawalki kolo 4, pszenice na najlepszych kawalkach 6-7 oraz niedokonczona po czosnku ponad 9. 

Willgoci znowu totalnie brakuje, podloze pieczarkowe w piatek rozsypywalem po sciernisku, to tuman kurzu....

kukurydze znowu siadaja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardzo zastanawiajaca jest roznica między jeczmieniem jarym a pszenica ozima. U mnie jak byla susza w zeszlym roku to jeczmienie zlecialy na 3 tony a najlepsze oziminy o ile pamietam ledwo przekroczyly 5 ton. W innym roku gdzie byla dosc duza susza tez bylo podobnie, okolo 2 ton roznicy na korzysc ozimin. Zwykle roznica okolo tony. A tutaj mowimy o plonie 2-3 ton i 9 ton nawet. Roznica jest zbyt duza aby byla tylko zalezna od pogody. Zakladam ze mozna cos zmienic w agrotechnice jeczmienia jarego. Najwiekszy wplyw pewnie: termin siewu? Jakie zabiegi uprawowe?

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@lokizom po takich deszczykach to śmiało można rzepak ciąć

My tu stoimy po żniwach nie ma mowy o kolejnych uprawkach za sucho

Podsumowując można powiedzieć że poszło bardzo sprawnie praktycznie bez opadów 

Druga sprawa bardzo chłodne żniwa dopiero teraz paliło słońce 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chłodne dwa dni po 35 stopni w cieniu , pszenica w silosie miała 35-39 stopni ,obecnie schłodzona do 22-26 stopni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się