ikcomas

Żniwa

1399 postów w tym temacie

12 godzin temu, lokizom napisał:

Bardzo zastanawiajaca jest roznica między jeczmieniem jarym a pszenica ozima. U mnie jak byla susza w zeszlym roku to jeczmienie zlecialy na 3 tony a najlepsze oziminy o ile pamietam ledwo przekroczyly 5 ton. W innym roku gdzie byla dosc duza susza tez bylo podobnie, okolo 2 ton roznicy na korzysc ozimin. Zwykle roznica okolo tony. A tutaj mowimy o plonie 2-3 ton i 9 ton nawet. Roznica jest zbyt duza aby byla tylko zalezna od pogody. Zakladam ze mozna cos zmienic w agrotechnice jeczmienia jarego. Najwiekszy wplyw pewnie: termin siewu? Jakie zabiegi uprawowe?

15-17 marzec, kurzak przedsiewnie jedynie, do poeirwszych upalow zapowiadala sie rewelacjyjnie, pozniej upalilo wszystko, 4-6 klasa

plus od czasu sniegu bardzo male opady, przed sniegiem 1,5 miesiaca bez kropli

dla porownania obok mojej pszenicy, pszenica sasiada sypala ok 6,5 tony, tylko tam zawsze zboza byly

Edytowano przez barkas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jutro skonczymy pszenzyto po 4 dniach koszenia. Plon na pewno zaskoczy na + bo juz dzisiaj jest tyle ile myslalem ze da przed zniwami. Ale do sredniej 8 na pewno zabraknie. Gdyby nie negatywny wplyw poprawki herbicydowej na jedna z odmian to byloby pewnie kolo 9. Szkoda ale i tak jest bardzo dobrze

Piatek reszta zyta i jeczmienia jarego.

Od soboty rzepak pewnie

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Strach pomyśleć ile byś kosił jak byś miał lepszą ziemie, 

Może tak samo bo wszystko by leżało co roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pszenzyto nic praktycznie nie lezy a dostalo regulator tylko na 25% powierzchni. Trzeba dobrze liczyc gnojowice, ja mam swoja przebadane to wiem ile mozna dac aby nie bylo niespodzianek pozniej.

Chcialoby sie miec jej wiecej ale teraz na jesieni wystarczy tylko pod rzepak pewnie

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kosisz lepiej niż większość na III KL., ile dni u Ciebie trwają żniwa, gdyby  szło kosić jednym ciągiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolo 14 dni koszenia razem jest pewnie

Na tym polu dominujaca klasa gleby to IVa i IVb. Ale jest tez okolo 3 ha VI i pewnie 10 ha V.

Mam nadzieje ze do zapowiadanego deszczyku w poniedziałek skonczymy praktycznie wszystko. Zostanie wtedy jeszcze 5 ha pszenzyta jarego(swiezo kupione,uprawiane pierwszy raz) i 1 ha grochu w srodku lasu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to za mały kombajn masz , nie wyobrażam sobie tak długich żniw, 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak tęgie uprawy to nawet dużym kombajnem nie pogonisz bo nasiejesz, chyba ze same kłosy zbierać bo jak nisko kosić to każdego obłozy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pogonisz, pogonisz. Inny system omłotu, pobierania masy oraz czyszczenia ziarna czyni go znacznie wydajniejszym. Lexa w pracy widziałeś? Taki Tucano 320 to taki bardzo średni kombajn na obecne czasy. Tam heder ma tylko 4,9 metra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tucano 320 jest na areal 100-200 ha.

To prawda ze jest troszke za maly dla mnie bo tutaj na polnocy sa pozno zniwa zawsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wjeżdżasz w tęgie zboże i nie ma wydajności, albo straty z tyłu albo zbieranie samych kłosów aby szybko hektary ubywały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie powiesz że niema różnicy miedzy bizonem , a tucano 320, lub między tucano 320 a lexionem 770

Tucano 320 na 200  ha w dzisiejszych czasach za mały, na 100 to OK, u mnie żniwa 5-6 dni

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale przeciez siejemy jeczmien ozimy, ten szybciej schodzi z pola i juz zostaje mniej pola do koszenia w zniwa.

W tym roku idealnie dopasowany bo wszystko nie dojrzewalo rowno i gdyby byl wiekszy to i tak zniwa bylyby na tym samym poziomie.

@barts akurat claasy lepiej mloca na zapchaniu, tzn. jak jest duzo masy. 

Tucano 320 zrobi tyle co 2-3 bizony

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Lex 750 w mojej galerii kosił hektar kukurydzy w 20 minut, zbiornik zapełniał w niecałe 15 minut. Puśćmy teraz bizona w tą kukurydzę... Nie była za mocna co prawda ale wydajność robi wrażenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, lokizom napisał:

Ale przeciez siejemy jeczmien ozimy, ten szybciej schodzi z pola i juz zostaje mniej pola do koszenia w zniwa.

W tym roku idealnie dopasowany bo wszystko nie dojrzewalo rowno i gdyby byl wiekszy to i tak zniwa bylyby na tym samym poziomie.

@barts akurat claasy lepiej mloca na zapchaniu, tzn. jak jest duzo masy. 

Tucano 320 zrobi tyle co 2-3 bizony

W mocnej pszenicy to 2 bizony 1,5 ha /h max, przy wysypywaniu na postoju

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Macie do czego porównywać, starego  056 do lexa :D

chociaż BS  pod uwagę bierzcie, superek to kombajn innej epoki wydajnosciowej upraw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

My sypiemy tylko podczas jazdy, ok.1,5h koszenia wiecej dziennie, zonka ma juz wprawe :D. 

Wydajnosc Tucano ok. 12t na godzine jeczmienia i pszenzyta, zyta. Pszenicy pewnie kolo 15-17

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeden z dwoch kawalkow rzepaku ktore byly jeszcze zielony wczoraj skoszony.

Mimo slabej gleby, akurat na tych tylko dwoch polach dostalem w kluczowym momencie z burzy 8 mm deszczu i swietny plon 4,53 t/ha. @jarki jednak miales racje z tym zazdroszczeniem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj poszedl ostatni kawalek rzepaku, rowne 4,70 t/ha.

Sredni plon ze wszystkich kawalkow 3,59 t/ha. Pewnie macie duzo lepsze wyniki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skąd taka średnia te słabe ile dały 2,3 , u mnie 4,7 średnia

Ja wysypuje na poprzeczu bo jeden kosi drugi odwozi , 2 ciągniki , każdy z przyczepą, nie lubie ubijć pola , a przyczepa mocno dusi ziemie

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Srednia taka bo na okolo 1/3 powierzhni okolo 2,2 tony/ha. To byly najgorsze moje pola w tym roku pod rzepak. Jestem bardzo zadowolony z takiego sredniego plonu, liczylem na duzo mniej przy nakladzie ponizej 3 tys/ha

Edytowano przez lokizom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja swojego dziś odpaliłem po zimowym przestoju, w poniedziałek przegląd i potem żniwa ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się