tereska

Klasyfikacja gruntów

62 postów w tym temacie

Moim zdaniem oznacza to, że będzie bajzel  :o  Faktem jest, że poprzednia klasyfikacja trochę się przeterminowała, niektóre grunty zaczęły odstawać od przypisanej im wiele lat temu klasy. Ale czy trzeba w tym celu zmieniać cały system? Szkoda, że w artykule nie ma tej tabeli nowych klas gruntów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

masz rację bajzel będzie, z drugiej strony

mam trochę wątpliwości do klasy moich gruntów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@barts

Opisz nam Twoją ziemię

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ziemia taki sobie "pioch", typowa 3 klasa jakiej w naszym województwie nie brakuje

Staram sie zachowywać proporcję NPK w nawożeniu co jest trochę absurdalne , gdy daje się 200N to wypadałoby dać 200K , Mg S Ca

 

 

 

 

 

piochrhsf4.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

3b-4a to ja też mam tylko te MOZAIKI wszystko mi komplikują

Jak rok przekropny to ok ale ostatnie lata problemy

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@jarki, pożyczę Ci trochę tej mozaiki. ;)

Ktoś dopiero tu pisał o glinie na dołkach, a ja na dołkach mam swój "czarnoziem" :D a górki to właśnie glina albo piach, lub piach i w środku piachu glina. Przed żniwami to widać, bo jedziesz ścieżką i masz zboże falami. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ty mnie też, że mogę chociaż ziemią się równać z Tobą. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

czy to coś kosztuje? Ile się czeka na takie coś?

Ja przeklasyfikowałem ale z niużytku na użytek rolny to płaciłem 300 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To czarnoziemy kujawskie się z gliny składają?na glinie wzejdzie w październiku i też przezimuje-jak w 2005.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tzw. czarnoziemy kujawskie jednolite to może w okolicach Radziejowa znajdziesz . Inowrocław to taka okolica że w jednej wsi masz piękny kawałek czarnoziemu a u sąsiada za miedzą łachy piachu 3 i 4 klasy następny z kolei ma już trochę mozaiki itd. Glinę mam przy kanałach gdzie w wesołych latach osiemdziesiątych melioracja wywaliła czarną ziemię na spód a glinę na wierzch i teraz się to czkawką do dziś odbija . Co do wschodów to nie wiem czy nie było na tyle wilgoci żeby skiełkował i już tak został uprażony .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z gliną to mam do czynienia(pokłady do 98m w głąb!) ale z 5ha rzepaku 0,5ha na niej NIE WZESZÅO-

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@witch5, jakbym kuzyna z Powiśla słyszał ;) z tym nazywaniem 3 i 4 klasy "piachem" :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powatpiewam już w poważne rolnictwo na moich piachach, IV klasa to jest marzenie u mnie. Przy takiej wiosnie jak w tym roku to tylko rzepak ma szanse dac rade na V Klasie, jak puści głęboko korzen. Zboża poprostu uschly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko ładne plony Ci wyszły w tym roku, pomimo pogody prawie cały czas na odwrót. Takie ziemie w takiej pogodzie nie jest łatwo uprawiać, żeby coś zadowalającego zebrać, a mimo wszystko to osiągnąłeś. No prawie, bo Ciebie plonem zadowolić... ;) :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak to już jest jak jedziesz w czarnych grudach że ciągnik podskakuje i nagle redlice toną w pyle to mówisz że w piachu ugrzązłeś :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mimo wszystko ładne plony Ci wyszły w tym roku, pomimo pogody prawie cały czas na odwrót. Takie ziemie w takiej pogodzie nie jest łatwo uprawiać, żeby coś zadowalającego zebrać, a mimo wszystko to osiągnąłeś. No prawie, bo Ciebie plonem zadowolić... ;) :P

Bilans ekonomiczny słaby, na zbożu koło 0zl/ha, nie licząc dopłat, wiec z czego żyć. Sąsiedzi mają plony od 1t-3t żyta, owsa i też wychodzi im na zero. Za ziemię wołają 50 tys/ha, do tej pory tylko miastowi kupowali, teraz mają gorzej, ale weź daj tyle na moim miejscu skoro zostają tylko dopłaty z tej uprawy w suchym roku. Te ceny są chore za ziemię w większości V klasy, można łatwo popłynąć.... Mam też kawałki gdzie są źle sklasyfikowane, podatek się płaci a tam dwie klasy niżej jest. Wie ktoś jakie są stawki za ponowną klasyfikację gruntu, od ha się płaci?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sprzed dwóch lat i nie nasz rejon, ale może mniej więcej nakreśla obraz kosztów:

 

http://bip.namyslow.pl/85/zmiana-klasyfikacji-gleboznawczej-gruntow-rolnych.html

 

 

Podzwoniłem trochę tu i tam i wygląda to mniej więcej tak. Bierzesz prywatnie klasyfikatora gruntów (z urzędu tego nie robią, jedynie geodezja przyjmuje jego decyzję i nanosi na mapki i w papiery), idziesz z nim na pole i mówisz, gdzie Twoim zdaniem jest inna klasa. Mówił, że jest to trochę pracy, chodzenia po polu itd. I zależne też od ukształtowania terenu. Teraz koszta. Rozmawiałem z kościerskim klasyfikatorem, u Ciebie może ceny się różnią, ale pewnie niewiele. Kosztuje to 300-400zł za ha, w dużej mierze zależnie od właśnie ukształtowania. Płaci się nie za całe pole, tylko za ha brany pod lupę. Tak mi to pokrótce przez telefon wyjaśnił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się