m@ciej

Odmiany pszenicy ozimej

1207 postów w tym temacie

Byłem dzisiaj na dniach pola w Spytkówach z DSV,Rapool były 3 odmiany pszenicy hybrydowej i szczerze to średnio to one wyglądały dla reszty. Mi się rzuciła w oczy odmiana Pallas - następca Patrasa.
@lokizom nie pamiętam czy pisałeś ale jak Ci plonowała hybryda w tamtym roku?

Aaaaa i najważniejsze pytałem się o ceny materiału siewnego. Mówili że niby będą sprzedawać do dystrybutorów pszenicę z cena 3500-3800 + marża 

Edytowano przez przem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na ten niudany siew to w miare wyszla. Na polu obok oddala tyle samo co zyto ale gdyby nie ten nieudany siew to oddalaby pewnie 1-1,5t wiecej. 

Poradzila sobie duzo lepiej z ta ostra susza niz zwykle odmiany, tak porownal to niezalezny facet z Inte....

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kilimanjaro znów zaskoczyła 

Białko 14,4

Wilgotność 13,2 

Gluten 28 

Sedym 58

Ciężar 83,8 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pszenice są w ogromnej większości bez gęstości lub białka

Bardzo dużo pośladu jasnych ziaren co chętnie kupują nasi drobiowe 

Mnie kolejny raz zaskakuje ciężar prawie 84kg/hl czy to po grochu czy pszenicy 

Białko 19 to musi być bardzo drobna pszenica 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie, widziałem ją, gęstość ponad 80 ile dokładnie nie pamiętam. Parametry to cecha odmianowa Spirelli. Ona po prostu tak ma. Tylko czy warto kosztem plonu? To już sam każdy sobie powinien przeliczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U nas zdecydowana wiekszość to konsumpcja , paszowa może z 10 %, zboża i rzepak w 80% idą w depozyt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy w naszych warunkach chcemy uprawiać pszenicę zbliżoną do durum ?

Ja już samo to że jest oścista mam problem bo mi się nie podoba

Coś tam czytałem o tej spirelli wynika że zbliżona do tych z południa Europy 

Jakieś nie spójności bo niby się mocno krzewi a NORMA wysiewu !!!! 

Tu wczesność też jest minusem widzę to od wielu lat 

 

 

10 godzin temu, miwigos napisał:

U nas zdecydowana wiekszość to konsumpcja

Też by tak mogło być ale już wiosna wszystko popsuła

Mało kto utrzymał uprawy w jakiejś kondycji żeby pociągnęły wody 

Trzeci azot i trzeci fungicyd wiele upraw wykończył 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij o durum, widziałem w Albanii, 3 tony wątpię. Kłosy nawet nie ugięte do dołu tylko lekko pochylone. Tam tylko taką sieją ze względu na surowy klimat. Podejrzewam, że nasza tam po prostu by nie wydała plonu, dlatego sieją taką a nie dlatego że lepsza cud miód malina. To tak jakbyśmy sieli w Polsce np. canolę. Bez sensu.

Spirella to ciekawa odmiana ale nie warta uwagi. To typ podobny do jęczmienia ozimego, krzewi się tylko na jesieni stąd ta norma wysiewu bo jak na wiosnę nie będzie obsady to nie nadrobi. Nawet kolor jest bledszy, jak ktoś nie wie co tam rośnie może początkowo pomylić na oko z jęczmieniem ozimym. No i wcale nie jest AŻ tak wczesna, lekko wcześniejsza ale litości - nie razem z jęczmieniem ozimym. Co ciekawe w łanie na jesieni wygląda super, wiosną szybki start, łan gęsty zbity a jak się wykłosiła to jakoś tak straciła na mocy. Podsumowując Spirella to tylko jako ciekawostka, parametry trzyma owszem nawet aż za bardzo jednak muszą jeszcze ją udoskonalić.

Siać tylko na parametry to ja już wolę paszówkę, co z tego że w tym roku ostro szukają pszenicy z gęstością na eksport jak idzie nadrobić ilością te 100 zł na tonie i jeszcze na plus wyjdzie. Tak, u nas zdecydowana większość to paszówka - ba podobno nawet 100% z tego co przywieźli. Trochę te informacje pewnie trzeba traktować z przymrużeniem oka ale już na kilka okolicznych powiatów słynna jest podróż pewnego rolnika ciągnikiem rolniczym z towarem 20 ton do Elewarru w Bielsku Podlaskim. Jadąc nawet najkrótszą drogą wbijając się na krajową 19-tkę to ok. 80 km w jedną stronę. Podobno wrócił... razem z towarem. Twierdził, że gęstość jest ok, wyszła mu niższa niż w lokalnym skupie. No jak ktoś lubi przygody...

Edytowano przez ikcomas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ktoś sprawdzał siłę kiełkowania własnego materiału siewnego? U mnie 3 próby. 55, 74, 78 z tego samego ziarna. Co jest kurde? Te 55 to pewnie błąd pomiaru; to nie laboratorium dlatego robię 3 próby no ale siła poniżej 80 procent to mi się zdarzyła tylko w porostach. Kwalifikat przyjechał z siłą 95 w dwóch partiach i jeszcze był problem z dostępnością. Czyżby przypaliło ziarno na koniec wegetacji? A może to kwestia księżyca, próbę robiłem w 4 kwadrze, skrajnie niekorzystnej do siewu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam ubiegłoroczną kilimanjaro jutro będzie czyszczona 

Myślę że będzie podobnie jak rok temu

Zabezpieczyłem tabletkami 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miała 51MTN i z tego co liczę to kiełkowanie już w ubiegłym bardzo słabe

Chyba coś około 85% oj czuję że mi zabraknie starego ziarna 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tą siła kiełkowania to coś może być na rzeczy, znajomy robił pszenicę nasienna dla centrali i mu żadna partia nie przeszła. Zdolność kiełkowania miał tylko na poziomie 60% a minimum jest 80%, w pszenżycie było podobnie zwłaszcza po kombajnach klawiszowych które uszkadzały nie widoczne dla oka "zarodek"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dopiero widać kolejne kiełki. Wpływ księżyca na zdolność kiełkowania zapewne zaburzyło próbę.

Dzięki @przem za taką informację. To wszystko wyjaśnia dlaczego mieli problemy z dostawami i dlaczego moja słabo kiełkuje. Trzeba będzie nieco więcej kg siać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja mam miłe zaskoczenie pszenica po roku nic nie straciła

Ba nawet nieco zyskała, pewnie z innej przyczepy trafiło 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem, potwierdza się więc teoria o tym, że rotor delikatniej traktuje ziarno. U mnie po tych nowych wschodach średnia siła wyszła 84. Ta próba 55 skoczyła finalnie na 81. Pozamieniałem tacki miejscami co na pewno miało wpływ na efekt końcowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, ansu napisał:

large.60C2D08F-01C8-4F0A-B551-C0DF80DCF5D4.jpeg.a15cef98b06b15e9e933f5b24238c0b8.jpeglarge.7C63406F-7288-4B7B-B36F-2AF412DE4723.jpeg.b2368952d9257d4acb7481ca00f6246d.jpeglarge.9050BBC2-15E1-48B1-9489-E2570C1002C5.jpeg.fa8b14460ac32317216142178a65819a.jpegJa jeszcze poczekam ze żniwami ze 2 tygodnie 

 

Co to za odmiana?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To chyba na słabsze stanowiska czy posiana ze względu na dziki? Liczyłeś obsadę? Wydaje się rzadkawa. Miałeś ją kiedyś? Jak plonuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wielu strachu o plon pszenicy ale jest bardzo dobrze jak na ten rok, 

parametry super gęstość 80,5, białko 14,2, plon 7,8, fakt ziarko drobne 

wczesny siew się obronił

Edytowano przez barts

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się