kierat

Wały

56 postów w tym temacie

zastanawiam się nad agregatem z hydropakiem do siewnika 2,8 m poznaniak. dwa rzedy zębów sprężystych, ale jaki wał? wszystkie tanie tego rodzaju agregaty mają wały rurowe, nie wiem tylko czy takie rozwiązanie jest ok. Oprócz większości gleb lekkich mam trochę gliniastych, gdzie przykładowo wał strunowy przy kultywatorze, raczej ich nie kruszy. Sporo mam upraw jarych. Dobrze wygląda ten crosskil, tylko sporo kosztuje http://www.farmer.pl/technika-rolnicza/testy-farmera/koncepcja-dobra-ale,33576.html

jakie macie w tym doświadczenia?

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Opisz lepiej swoja sytuacje typu ile gleby jednej ile drugiej jaka moc ciągnika ,siła podnośnika no i najważniejsze ile chcesz przeznaczyć na to kasy

Na gleby lżejsze pewnie dobry by był wal rurowy a na glinę na pewno brona aktywna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ziemie w 80 % dość lekkie, a gregat może być używany zachodni. Sęk w tym że dysponuję niezbyt dużym ciągnikiem bo MTZ 82 (80 KM). A w nim podnośnik jest jak wiadomo taki sobie, poza tym mam poznaniaka 2,8m. Myślę że 3m siewnik+ agregat mógłby nie dać rady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

musisz pomyśleć przede wszystkim o ciężarze

- siewnik poznaniak jest dość ciężki , lepiej amazone D7 2,5m

- hydropak też bo po drogach i od biedy na skraju też złożysz

- agregat co pokazałeś drogi za tą kasę kupisz cały zestaw http://otomoto.pl/am...em-A125130.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ile masz areału może nie opłaca się łączyć siewnika z agregatem

na slabe ziemie

Dwa rzędy grabek w agregacie wystarcza do tego chyba najlepszy byłby wal rurowy

oczywiscie na slabe ziemie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki zestaw: MTZ+agregat z hydropakiem (2 wały rurowe, 2 rzędy zebów) + poznaniak 2,8 i muszę powiedzieć że jeśli chodzi o podnoszenie, to traktor daje radę ale ledwo (z rozłożonym zestawem). Musiałem trochę przestawić wieszaki dla większej siły udźwigu (trochę mniejsza wysokość unoszenia), po za tym jest ok. traktor nie ma żadnego problemu z uciągiem, ani nie podrywa przodu.

Największy problem w ciągniku to słaby podnośnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W twoim przypadku najlepiej spisywałby się wał strunowy, a najlepiej dwa przedni płaski spawany równolegle tylni zębaty spawany śrubowo. Mniejsza waga niż rurowego a dodatkowo lepiej rozbijałby bryły na glinach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

moze masz rację west, trzeba będzie rozejrzeć się za czymś takim w szerokości 2,8, albo jakieś połączenie rurowy+strunowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam obecnie w swoim agregacie pacera bo mnie namówili mówiąc że jest uniwersalny i się dobrze sprawuje w każdych warunkach. Niestety nie jestem z niego zadowolony na lżejszych ziemiach się zapycha spiętrzając przed sobą siemię natomiast na glinach w mokrych warunkach potrafi się tak zakleić że trzeba co kilka przejazdów skrobać.

Wcześniej miałem te strunowe było nieźle mankamentem było wpadanie pomiędzy listwy kamieni i blokowanie całego wału, później miałem crosskill i ten mi się najlepiej sprawował fakt że był ze wszystkich opcji najcięższy.

Teraz myślę zmienić swojego pacera na gumowy lub oponowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jak gleba jest zbyt pulchna i przesuszona to rzeczywiście jest problem w tym roku miałem taką sytuację

siałem pszenicę po rzepaku na grubera i zamiast ostatni przejazd przed siewem zrobić płytko agregatem{ubić}

to ja przedobrzyłem i pojechałem gruberem{głęboko} jak siałem to wał wypychał mi ziemię na boki robił takie kopczyki

wschody w tych miejscach były nieco opóźnione ale podsiąkanie było zarąbiste i powiem Wam że na jesieni miałem

pszenicę bardzo równą czego nie mogę powiedzieć o wschodach u sąsiadów

mój agregat to amazone REV 25{brona wahadłowa,wał packera ,hydropak}+siewnik D7

sam agregat waży około 900 kg http://info.amazone....nfo.aspx?id=737

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć Wszystkim. 

Mam nadzieję, że piszę w odpowiednim dziale, w razie czego proszę o przeniesienie. Ale nie znalazłem nigdzie informacji, której szukam. Czytałem wcześniej wiele razy to forum, ale postanowiłem się zarejestrować, żeby mieć możliwość konkretnego dopytania się. Wiem, że niektórzy są tu bezorkowi, ale to nie dla mnie, dlatego moje pytanie kieruję głównie do tych używających pługa. 

Mam ziemię średnią, Powiśle, miejscami sporo gliny. Do tej pory miałem pług zagonowy, ale te zajeżdżanie... Mam już na oku obrotowy, tej samej firmy, która mi odpowiada. I tu moje pytanie o wał. Bo żeby zaoszczędzić na czasie ciągam przy orce wał, do tej pory pierścieniowy, ale do obrotowego nie będzie pasować. Jaki wał polecacie? Lepszy taki zaczepiany obok pługa, czy zawieszany na nim? Ten zawieszany pewnie wygodniejszy, ale za to ciężar. Jak możecie, to podajcie też, jaki system wału używacie, tzn Campbell, croskil.. Podajcie modele swoich, jak możecie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wał ma być ciężki taki żeby od razu siać to myślę że ciągany 

Ale musisz go jakoś na pole dostarczyć najlepiej drugim traktorem 

Pytanie jeszcze czy masz wysuwane ramię żeby łatwiej zahaczyć 

Do tego górą obracanego to raczej sporo przeróbek Cię czeka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przy tym pługu, który chcę kupić, jest to ramię do ciągania. To pług kolegi, dlatego mam trochę czasu do namysłu, bo przytrzyma go dla mnie. Tylko że on ma słabsze ziemie i nigdy wału nie używał. Ja też takiego nigdy na żywo nie widziałem. Na "jutubach" można obejrzeć, ale mi chodzi bardziej o opinię kogoś, kto taki, czy inny wał używa. Ilu Polaków, tyle opinii, ale warto je poznać. Bo w tym zawieszanym boję się wagi całości, ale za to jeździsz cały czas. A przy ciąganym zastanawia mnie to zaczepianie na poprzeczniakach. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy podwójny cambel z tyłu croskil ,tylko czy ciągnik odpowiednio mocny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam Agrotrona 175, też od tego kolegi, bo JD kupił, to powinien dać radę. Taki zestaw wałów rozumiem że tylko ciągany, tak? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Taki zestaw będzie bardzo ciężki nie ma szans na obrót górą musisz sięgnąć 

Musisz się liczyć z dużym zużyciem paliwa ale masz bardzo ładnie ubite 

Ten DF ma 175 KM ? Jeśli tak to sobie poradzi 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, 175KM. Mk3. Kupiony z zapasem mocy, bo mam parę górek. Ale jak to w praktyce jest z tym przeczepianiem się na poprzeczniakach? Bo na filmikach jedni robią to płynnie, innym zabiera to bardzo dużo czasu. A nie znam nikogo, kto ma takie wały, żeby podejrzeć. Używa ktoś z Was takiego sprzętu, żeby z własnej oceny mogl powiedzieć, na ile jest to problemowe i czy jest to metoda godna polecenia? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak się nauczysz dobrze wjeżdżać w bruzdę to mało kiedy się nie whaczy ,mam wały expom , najgorzej jak zaczynasz orkę i pole mocno z górki wtedy ramię ucieka

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ten pług ma ramię hydrauliczne, to chyba też powinno w razie czego ułatwić zaczepianie. Mówisz, że z górki ucieka. Chodzi Ci o górkę wzdłuż kierunku orki? Bo mam takich kilka, ale jak na razie ten pierścieniowy mnie na nich nie gonił :) 

 

https://www.farmer.pl/technika-rolnicza/maszyny-rolnicze/waly-uprawowe-do-indywidualnego-stosowania-oraz-wspolpracujace-z-plugami,59651.html

Było o tym już na farmerze. Co ciekawe, te wały expomu są tu porównywane do lemkena. Jako użytkownik mógłbyś je polecić? 

Edytowano przez Kukuruźnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wały Expomu miał znajomy robił piękną robotę ale paliwo 

JD normalnie około 13 a z wałami 19+ drogo się zrobiło 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się