jarki

Siarka i magnez

237 postów w tym temacie

Jeżeli chodzi o nawożenie siarką. Temat dość rozległy, nadal niedoceniany, bardzo ważny jeżeli chodzi o poziom uzyskiwanych plonów.

1. Potrzeby nawozowe- tutaj decyduje stan gleby oraz potrzeby roślin (rzepak więcej niż zboża)

2. Jak wybrać nawóz? Sprawa nie jest prosta. Jeżeli już liczymy cenę za składnik to pamiętajcie by zawsze do przeliczeń brać zawartość składników rozpuszczalnych w wodzie. Zawartość całkowita to tylko element przyciągający uwagę, składniki rozpuszczalne w wodzie są szybko dostępne do pobrania. Owszem z zawartości całkowitej część rozpuszcza się w słabych kwasach występujących w glebie, jednak jak jest sucho to tych kwasów jest zdecydowanie mniej! W glebie najpierw występuje woda a później kwasy... Nie używając nazw handlowych: często mamy do czynienia z niby produktami tańszymi i droższymi biorąc pod uwagę ich skład(bardzo zbliżony) policzcie na składniki rozpuszczalne w wodzie i wtedy wam wyjdzie zupełnie inaczej.

3. Termin stosowania siarki elementarnej- dwa lata wcześniej (względem najbardziej wymagającej rośliny w płodozmianie) potrzebuje czasu i wody. Jednak silnie zakwasza glebę

4. Siarczany magnezu. Jednowodne pięciowodne i siedmiowodne. Dlaczego niektóre są siedmiowodne do stosowania doglebowego (chociaż jak podaje literatura stosuje się je do dokarmiania dolistnego) wynika to z zapisu w ustawie który dopuszcza do handlu na 8%vat tylko siarczany magnezu siedmiowodne oraz tylko Kizeryt (ten oryginalny z K+S chociaż jest jednowodnym ale pochodzenia naturalnego). Pozostałe jednowodne to syntetyki które rozpuszczają się wolniej i nie całkowicie w wodzie. Także czasem certyfikat świadczący o tym że dany siarczan magnezu jest siedmiowodny można sobie złożyć na 8 razy i wykorzystać jako podkładkę pod krótszą nogę u stołu (zwłaszcza gdy certyfikowała go pewna jednostka na płn wlkp.)

5. O tempie rozpuszczalności nie będę pisał bo szkoda słów...

6. Podsumowując:

Siarczan magnezu ma o tyle przewagę nad siarką elementarną, że siarka tam jest bilansowana magnezem dzięki czemu można zrozumieć różnice cenowe.

Zawartość całkowita a zawartość rozpuszczalna to dwie różne sprawy i trzeba na to zwracać uwagę

Ahaa!! dolistne stosowanie zawiesin... Liść proszku nie wchłonie. Tylko to co rozpuści się w wodzie może przedostać się do wnętrza liścia.

Rośliny mają swoje potrzeby więc N,P,K,Mg,S,Ca rośliny będą pobierały z gleby i tylko stamtąd mogą zostać pobrane w takiej ilości by zaspokoić potrzeby rośliny. Dolistnie tylko dokarmiamy tym samym stymulując roślinę do pobierania z gleby o ile składniki tam się znajdują.

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

agrosupra s czyli gips stosowałem rok temu efekt :'( pod rzepak w ilości 500kg/ha raczej brak efektu dlaczego ? to inni alchemicy wyjaśnią ::)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zawartość metali ciężkich w nawozie wskazuje ich źródło( nawet małe ilości mogą szkodzić). Gips w użyciu mieszkalnym idealnie wyrównuje ściany, na polu ma podobne działanie.

Zwracam uwagę na etykietę produktu, która deklaruje zawartość całkowitą składników.

Wyjaśnię możliwe deklaracje na etykiecie (są 3):

1. Zawartość całkowita - wówczas mniej niż 25% z zawartości całkowitej rozpuszcza się w wodzie. Na przykładzie ww produktu: producent deklaruje 42%SO3 z czego maks rozpuszcza się wspomniane 25% co daje nam w najlepszym przypadku 10% trójtlenku (pewnie jest tego mniej, dużo mniej) Ta sam sytuacja jest z wapniem.

2. Zawartość całkowita oraz od razu pod spodem zawartość skłądnika rozpuszczalnego w wodzie. Wtedy z wartości całkowitej wydziela się to rozpuszczalne w wodzie i jest tego więcej niż 25% z wartości całkowitej. Przykład Polidapu gdzie zawartośc fosforu całkowitego(tutaj podany jako rozp w wodzie i cytrynianie- na to ustawodawca pozwala) 46%, no i w tym 37% rozpuszczalny w wodzie.

3. Jeżeli wszystko rozpuszcza się w wodzie wtedy podaje się wyłącznie deklaracje zawartości składników rozpuszczalnych w wodzie. Tak, są takie produkty;)

Kolego od agrosupry nie martw się- Twoje wnuki powinny skorzystać z Twojego nawożenia, w glebie zachodzi wiele procesów chemicznych jak również osławione rozpuszczanie w kwasach:) Także cierpliwości i się doczekasz ;)

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Polidap nie miał czasem 41 % rozpuszczalnego w wodzie fosforu ? jeszcze mam worki z zeszłego roku gdzie pisze 41%.

 

Ten siarkopol ma 30 % trójtlenku siarki rozpuszczalnego w nie wiadomo czym ... Kizeryt 50 w wodzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę, że siarczany magnezu zwykle wykazują pewną zależność (mam na myśli wartości rozpuszczalne) na każdy kilogram magnezu przypadają dwa kg trójtlenku siarki... ma to potwierdzenie z punktu widzenia chemicznego.

W tym siarczanie zadeklarowane jest 21% ale rozpuszcza się 16% a siarki jest 30%

Nawet producent zaznaczył że te pozostałe 5% pochodzi z magnezytu, który przez laaaata będzie się rozpuszczał. A jego główną funkcją jest sklejanie całości do kupy. Tak samo jak w niektórych nawozach wykorzystywany już wymieniany na tym forum gips.

Przelicz cenę rozpuszczalnej części dla siarkopolu i dla K+S. Wyjdzie że na pierwszy rzut oka wydający się drogi produkt jest tańszy bo można go zastosować mniej (względem potrzeb roślin)

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Polidap nie miał czasem 41 % rozpuszczalnego w wodzie fosforu ? jeszcze mam worki z zeszłego roku gdzie pisze 41%.

 

Ten siarkopol ma 30 % trójtlenku siarki rozpuszczalnego w nie wiadomo czym ... Kizeryt 50 w wodzie

 

Niestety chyba miał...

Zostało zmienione źródło fosforu na trochę gorszy. Jedank GA jest bardzo enigmatyczna w udzielaniu informacji (mam niepotwierdzone).Ciężko jednoznacznie określić co się stało...

Ja wiem że obecnie produkowany polidap jest barwy żółtawo-zielonej (mężczyźni nie znają kolorów zbyt wiele) ale na 100% nie jest to szary jak to było od kiedy tylko pamiętam.

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No też mam Polidap z 41% jakoś.

 

Przelicz cenę rozpuszczalnej części dla siarkopolu i dla K+S. Wyjdzie że na pierwszy rzut oka wydający się drogi produkt jest tańszy bo moożna go zastosować mnie

Niech ten Siarkopol ma nawet 16Mg i 30SO3 rozpuszczalnego. Jego cena to 700zl. Dodaj do jego ceny 1/2 bo wtedy masz rowno Mg co w kizerycie, i 60% SO3 a w kizerycie 50%. No i przywieź mi Kizeryt po 1050. Rozpuszczalność Kizerytu to 67890 mg Mg/dm3, a soli gorzkiej(czyli tego 16% rozpuszczalnego z Siarkopolu w wodzie) to 104200 mg Mg/dm3. Więc czemu mam przepłacać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli taka jest obecnie cena, to cóż innego powiedzieć niż przyznać Ci rację?;)

Cała idea polega na tym aby siarkę i magnez stosować jako podstawę nawożenia a źródło nawozu dobrać tak żeby ekonomicznie się to kalkulowało. Zawsze jednak można trzymać rękę na pulsie i porównywać w polu poszczególne nawozy, zostawiać okna kontrolne.

Jednak co do rozpuszczalności. Sól gorzka to siedmiowodny siarczan magnezu taki jak stosujemy do dolistnego dokarmiania (to że czasem w nawozach doglebowych pojawia się taki zapis w etykiecie wynika z furtki w ustawie- o tym już było)

Pomiędzy rozpuszczalnością jednowodnych i siedmiowodnych w ilości nie ma róznicy i są to wartości oscylujące wokół 350 gramów w litrze wody. Te 350 gramów to masa nawozu możliwego do rozpuszczenia w owym litrze wody. Nie wiem skąd wartości użyte przez CIebie, jeżeli możesz to przybliż temat. Wszyscy się uczymy

Całkowita rozpuszczalność w wodzie to co innego niż tempo rozpuszczania. Dlatego dolistnie stosujemy siedmiowodny, który rozpuszcza się mega szybko.

Jako ciekawostka... Siedmiowodny siarczan magnezu otrzymuje się przez rozpuszczenie jednowodnego siarczanu magnezu a później wykrystalizowaniu go (odparowaniu wody) i mamy siedmiowodny

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Masz rację z tym 350 gram w litrze bo dokładnie o tym pisałem, tylko podałem nieco dokładniej, bo w mg a nie g. Tylko zauważ, że 350 g na litr to nie byle jaka wartość, powiększa bowiem rozpuszczalność 1,5 raza. A dokładne wartości zaczerpnąłem z tablic chemicznych. No a z tymi 5% magnezytu to masz pełną rację, że będzie się bardzo długo rozpuszczało, to coś takiego jak czekać na Mg dostępny z dolomitu, tyle że tam daje się tego w t/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zwiększanie dawki dolomitu w nieskończoność nic nie da, ponieważ rocznie spada nie więcej niż 600 mm opadu, chyba że ktoś sobie podlewa to wtedy rozpuści się tego więcej.

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Stosował ktoś siarczan magnezu z Intermagu? wg producenta "jest bardzo dobrze rozpuszczalnym w wodzie nawozem krystalicznym" niech go jasny piorun trafi z tym rozpuszczaniem, już jednowodny lepiej mi się rozpuszczał, ten przypomina kryształy cukru ciężko rozpuszczalne, po co takie bzdury pisać w opisie produktu? Może chociaż działanie będzie lepsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Akurat mam porównanie bo jeden miałem z intermagu i drugi jednowodny z AKROP . Jednowodny dodatkowo Zn i Mn ale rozpuszczalność to kicha . Najpierw wydaje ci się że ładnie na sicie się rozpuszcza a potem okazuje się że to zbita jak gipsowa bryła i trochę się trzeba nagimnastykować . Te kryształy szybciej i łatwiej się rozpuszczały .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie zasada jest taka że jeśli już decydujemy się na mocznik dolistnie

To należy dodać właśnie siarczanu w celu złagodzenia parzącego działania mocznika ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@jarki-PK to pod buraki rzucam jako nawożenie "korekcyjne"+obornik i orka

MgS to tę nowość z siarkopolu?stosujesz

@Marecki-dobrze,że u Ciebie-tu2mm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli reklama dźwignią handlu-to jest dostępne od kilku lat?W Grocholinie to był baner Siarkopol-NOWOŚĆ!

 

Edytowano przez jarki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@jarki Też stosuję MgS . Ten z Siarkopolu jest super ostatnio przywieźli mi z nadrukiem Fosfory Gdańsk na bagu to niech go cholera weźmie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz kupiłem go jeszcze w 2012 roku

Wysypany był wiosną 2013 od tego czasu cały czas go sieję

Lecz nie wiosną ale późno jesienią zwykle w listopadzie

 

@witch5 w Minikowie rozmawiałem z tą konkurencją

Dali mi próbki tego produktu ale jakoś nie przekonali

 

Siarczan magnezu z Tarnobrzegu bardzo mi pasuje bo sporo Mg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się