jarki

Siarka i magnez

237 postów w tym temacie

Nie dziwię się że Cię nie przekonali :) . Dwa lata stosowałem Siarkopol to byłem zadowolony teraz dwa sezony Fosfory i już pragnę wrócić do tarnobrzeskiego . Nie potrafię określić różnic w działaniu ale właściwości fizyczne , wysiew i te sprawy bez porównania . Właśnie miałem takie wrażenie że jak czekam choćby do lutego to robię błąd . Utwierdziłeś mnie w przekonaniu do zmiany . Pod rzepak na ściernisko ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@jarki i witch pod CO sypiecie w listopadzie-rzepak?cebula-bo bury to chyba wiosną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Stronę wcześniej pisałem że pod wszystkie uprawy sypię MgS jesienią

@witch5

Oczywiście że możesz na ściernisko

Swego czasu jeszcze kizeryt sypałem we wrześniu ze względu na niski poziom Mg w glebie

Teraz po latach magnez się podniósł i zmieniłem termin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tu w lutym kizeryt sypią "bezorkowcy"pod rzepak lub pszenicę(w zależności CO mają posiane-są z miasta i "bez kija nie podchodź",nie pogadasz-tylko big-bagi podejrzałem)-chciałem się wzorować,bo mi pszenica korzonek dostaje,może przejdzie fazę krytyczną do mrozu 3.11

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co Ty z tym mrozem ? Raczej dalszy ciąg opadów i pochmurno to pewnie w nocy poniżej 0 nie zejdzie . Dawałem pod cebulę , kapustę i rzepak . Pszenica pewnie też by sie ucieszyła ale jakoś rachunek ekonomiczny mi nie wychodzi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mokro to można nawozy po przymrozku ;)

A całkiem poważnie to mam plana jutro z MgS

Dziś były idealne warunki do nawożenia ale niestety wyjazd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Działasz z Agrii to może Dalmag czy postawiłeś na tradycję ? Może zimowe posypywanie tym ulepszonym mocznikiem super N46 zdaje się . Może @Radoslaw by coś szerzej o tej ureazie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

MgS-to sobie odpuszczę do lutego,ale PK sypnę pod bury+gnojek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@witch5, tradycyjnie z siarkopolu

Ta firma na a gra mi na nerwach

 

Większość siarczanu wysiana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siarki to 50 S starczy na 5 ton, u mnie już dwie dawki były ,jeszcze będzie trzecia ,u mnie to standart od 30 lat, tylko wcześniej na pierwszą był siarczan amonu ,a na trzecią mocznik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na dwie nie pasuje bo bym musiał podać 70 S ,jak dla mnie za dużo wole podawać co rok pod każdą rośline i dobre 100 N do 20 marca  ,to raczej za mało 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No tak dlatego ja nie sieje azotowych z dodatkami(polifoska21 czy saletrosan)tylko sam to mieszam np. w tym roku poszła saletra 400kg+siarczan magnezu 200kg. i na pszenice pójdzie to samo(w innych proporcjach oczywiście) jeśli tylko będę mógł wiechać.

Ale są i tacy co wcale nie sieją S o innych rzeczach nawet nie słyszeli ochrona też ograniczona do minimum i też podobno ponad 3t zbierają

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sam dam też 50 S, i też mi się wydaje to trochę mało, ale tak wyszło w tym roku, poprzednio dawałem koło 60S

@miwigos

Nie mów też ciągle o 5t. Wiem ze można taki plon osiągnąć bo też tyle zbierałem na IV klasie, ale jak policzysz srednia z ostatnich 5 lat to zobaczysz że może to nie 5t a 4-4,5t

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od lat daję MgS czyli  70-80kg  S przy okazji ;) siarczan amonu to wersja ekonomiczna 

O plonach to szkoda gadać tak rozhuśtane w ostatnich 6 latach od rekordu do REKORDU :(

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jarki I to jest właściwa dawka S. Jak siałem kiedyś wigorS to szło 90S ale strasznie zakwaszał ziemię.

 Kiedyś mi dziadek mówił że huragan pokosy rzepaku przywiał i tak zaczął przygodę z rzepakiem.

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, lokizom napisał:

@jarki

Oczywiście mówimy tutaj o S, nie o SO3

Oczywiście BoSSie ;)

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie stosunek S do N powinien być 1:6 

Kto tyle daje ja pisałem o trójtlenku siarki oczywiście 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No i tu jest pies pogrzebany. Na 4t rzepak pobierze ok. 150 SO3,tj. 60 S. Licząc ze dajesz nawet choćby 180 N na wiosne to by wychodziło przy stosunku 1:6 - 30 S. Dla mnie to ciut za malo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A gdzie jest napisane że ma być 1/6??? Ja staram się dawać zawsze 1/3 azotowego.(a wychodzi przeważnie 1/4 :)  )

Jarki Przecież 70-80 SO3 to jest zaledwie 30S? Moim zdaniem to zdecydowanie za mało.

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"Dla większości roślin stosunek azotu do siarki (N:S) powinien wynosić 10:1, a dla roślin o dużych potrzebach względem siarki stosunek N:S powinien wynosić od 7:1 do nawet 5:1."

źródło:https://nawozy.eu/wiedza/vademecum-nawozenia/efektywnosc-stosowania-nawozow-mineralnych/efektywnosc-nawozenia-siarka.html

może i mało ale trzeba też pamiętać że rzepak złapie te składniki które są głęboko

należy też pomyśleć o nadmiernym zakwaszeniu zresztą jaka firma poleca więcej jak 200kg nawozu na ha 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@jarki

Zgadza się, że łapię głęboko, ale dlatego nie stosujemy 80 S a 50 S. Tez Grzebisz czy Szczepaniak mówią o tym ze na plon 4t powinniśmy zastosować ok. 50S. Przy siewie też wrzucam ok. 15S a nie wliczam tego do tych 50S

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja kieruje się zasadą 10-15 kg S (czystej siarki) na spodziewaną tonę nasion. Ile osiągacie i jakie gleby macie to dobrze się orientujecie, dlatego macie pewną możliwość korekty tej dawki.

Mi dodatkowo w rzepak udaje się wcisnąć ponad 10 kg S przez liść. W przypadku kiedy mamy już kwiecień to nie oszukujmy się, pod korzeń jak ktoś nie zrobił nawożenia siarką gleby w lutym/początek marca to za późno żeby zasilić w pełni nawożeniem kizerytem. Efektywność przez liść jest większa, pamiętając o tym że siarka nie przemieszcza się w dół rośliny. Dlatego dolistnie to tylko ekstra dodatek poprawiający przemiany azotu w części nadziemnej (ile rzepak buduje masy nadziemnej...)

Rzepak grzeję 250 kg Kizerytu (50S) a później jazda z siedmiowodnym siarczanem magnezu. Plony do 5 t w latach kiedy w miarę się ułoży, średnio to 4 - 4,5

2 osoby lubią to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po zebranej 1 tonie nasion rzepaku na polu pozostaje resztek pozniwnych w postaci słomy i korzeni: 12kg N, 6-7kg P2O5, 42 kg K2O, 3 kg MgO, 5,5 kg S 

1 osoba lubi to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się