jarki

Siarka i magnez

237 postów w tym temacie

dobre stwierdzenie kolego z deficytem siarki w glebie. Ja osobiscie bende aplikował siarke w postaci siarczanu potasu, magnezu i moze amonu na zboza jare doglebowo a na ozime dolistnie sporzadze odzywke i bedzie dobrze. A co do wigoru S to tak zawiera 90% siarki i jest dosyc tani około 40 zł/ 25 kg a na przenice nalezy podac od 15-20 kg/ha. w moich okolicach nie słyszałem zeby ktos go stosował ja stosuje siarczany nie sa drogie ale sa dobre efekty zwłaszcza siarczan potasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

niegdyś środowisko było bardziej zanieczyszczone, mieliśmy kwaśne deszcze, dlatego siarki było pod dostatkiem, teraz faktycznie trzeba ją uzupełniać, jej rola z roku na rok rośnie, z powodów wspomnianych na wstępie, faktycznie lepiej dać kompleksowy nawóz z dodatkiem siarki - taka jest przyszłość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jednak trzeba pamiętać że nawożenie siarką powinno się zastosować odpowiednio wcześnie, bo zastosowanie tego składnika dopiero w momencie wystąpienia symptomów niedoboru nie jest już w stanie ograniczyć strat w plonach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kiedyś widziałem pole rolnika co siał wigor s chyba w lutym ale bardzo słabo się to rozpuszczało

wniosek tylko w przypadku wymieszania z glebą przedsiewnie :-\ {tak piszą}

jak to wygląda czy jest ładna granulka jak sie rozsiewa itp.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

y jak mam siec po głownie wigor S to nie opłaca sie lepiej pod korzen tak jak ja chce zrobic na probe. a jak chcesz juz zasilic po wschodach to kup siarczan potasu magnezu wedle uznania i potrzeb rozpusc dobe wczesniej w wiaderku ja dawałem do 3.5 kg na ha do tego wuxal moze basfoliar zaleznie od kondycji i napewno lepiej wyjdzie niz sypac nawoz po wschodach. Teraz jest polifoska 4 wzbogacona w magnez i siarke super nawoz producent police.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja mieszkam na wschod od slaska wiec z siarka nie jest tak zle :D , kolejna szansa zarobku dla koncernow nawozowych, zauwazylem ze jak naukowcy zaczeli oglaszac ze polskie pola sa przenawozone P i K, to wyszkoczyl problem siarki, ile w tym prawdy a ile PR ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

siarką się nie przejmowałem do czasu jak zacząłem uprawiać rzepak

bo wszystkie nawozy fosforowe miały i mają jakąś zawartość siarki

za czasów PRL-u to nawet mówiło się o kwaśnych deszczach

w obecnej sytuacji na moich polach siarka jest konieczna

stosuję w zależności od potrzeb i cen w różnych nawozach

ale nigdy nie miałem styczności z wigorem i jestem ciekawy czy warto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja tez stosuje nawozy z składnikiem sierki ale widze ze jest jej jednak mało dlatego dodatkowo siarczany. ale kupie tego wigoru i zobaczymy pozniej opisze efkty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zauwazylem ze jak naukowcy zaczeli oglaszac ze polskie pola sa przenawozone P i K, to wyszkoczyl problem siarki, ile w tym prawdy a ile PR ???

 

Zrób analizę gleby pod katem zawartości składników to się dowiesz i nie dasz sobie kitu wcisnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja tez stosuje nawozy z składnikiem sierki ale widze ze jest jej jednak mało dlatego dodatkowo siarczany. ale kupie tego wigoru i zobaczymy pozniej opisze efkty

i co z tym wigorem stosowałeś ?

jest jeszcze siarczan magnezu MgS 21-30

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

NIe widze sensu kupiłem nawozy z 10% zawartoscia siarki wiec sieje npks za jednym przejazdem. Trzeba oszczędzać poza tym w mojej okolicy nie dostane wigoru s. A siarczany to kwestia cenowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

rozsiałem w tym roku nawóz siarkowo-wapniowy (17%S 21,3Ca) na ścierniska pod rzepak. pola zgruberowałem. zastanawiam się teraz czy nie będzie strat siarki, czy siarka nie ulotni się do atmosfery. z tego co wiem jest wypłukiwana w głąb gleby. może ktoś rozwieje moje wątpliwości? z góry dziękuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem zrobiłeś bardzo dobrze bo siarczan wapnia najlepiej stosować przedsiewnie

następnie wymieszać z glebą na głębokość około 20 cm

 

Tabela%201.%20Jednostkowe%20pobranie.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ten AgroSupra S to dość ciekawy wynalazek ile to kosztuje?

 

a siarczany magnezu zawiesinowe stosował ktoś do odżywiania ???

 

http://www.arkop.pl/...8/Siarkomag.pdf

http://www.kazgod.co...et_0214_www.pdf

 

wiem że są drogie ale organizacyjnie powinno być lepiej łatwiej je rozpuścić

no i jaka jest ich skuteczność

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o zasileniu rzepaku siarczanem magnezu ale granulowanym późną jesienią (np.teraz). Wiem, że są różne typy tych nawozów, zastanawiam się nad użyciem pomiędzy trzema różnymi: siarczan magnezu z Siarkopolu, Kizeryt od Kali, Dalmag S od Dalgety. Cena ich oscylują od 700-1150 zl/t, wiec dosyc sporo. Na czysty składnik to najtańszy jest z Siarkopolu, potem Kizeryt,a najdrozszy Dalmag. Przyjęło się tak, że na wiosnę stosuję się Kizeryt, bo niby szybko działa, a okazuje się że jest on jednowodny podobnie jak ten z Siarkopolu a taki Dalmag jest siedmiowodny i ma rozpuszczalnośc ponad 1,5 razy większą od jednowodnego. Dlatego wydaje mi się, że na wiosnę to bardziej do stosowania ten siedmiowodny, żeby zdążył się rozpuscić i przemiescic w strefę korzeniowa, a teraz na jesień to te jednowodne by spokojnie wystarczyły. Zastanawia mnie skąd bierze się taka duża róznica ceny pomiedzy nawozami o identycznej formule chemicznej(Kizeryt i siarczan magnezu z Siarkopolu). W regionie to raczej stosują na wiosną siarkę, stąd moje pytanie czy podanie siarki jedynie na jesień będzię dobrym rozwiązaniem dla rzepaku, czy nie będzie ona wymyta poza strefę korzeniową?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od niedawna jest jeszcze siarczan z Lubonia

http://www.nawozyzlubonia.pl/pl/product/luboplon-magnezowo-siarczanowy/

 

Kilka lat siatkę z magnezem sypię jesienią

Pod rzepak i pszenicę pogłówne a na groch przed gruberem

 

Uważam że tak właśnie jest lepiej na glebach średnich i ciężkich

Miałem nawet DÅUGĄ rozmowę na ten temat z "fachowcami" z Lubonia

Na temat siarki http://www.nawozyzlubonia.pl/pl/siarka-ciagle-niedoceniany-skladnik/#more-1796

 

@lokizom

Rozsiałeś siarę

Na jaki nawóz się zdecydowałaś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie rozsiałem bo czekam na transport. Pewnie sobota albo poniedziałek będe siał ale pierwszy raz decyduje się na jesień i czuję, że dobrze robię. Nie wiem jak wychodzi cenowo ten z Lubonia, ale trochę mało ma siarki do magnezu jak na rzepak i małą rozpuszczalność magnezu w wodzie. Zamówiłem ten z Siarkopolu, chociaż wpadłem na jeszcze tańszy na czysty skaładnik MagSul z Fosfanu ze Szczecina ale już po ptokach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się