jarki

Siarka i magnez

237 postów w tym temacie

SIARKA TYLKO NA WIOSNĘ !!!!!!!!

"Jak już wspomniano, drugim co do podatności na wymywanie składnikiem pokarmowym jest siarka. Szczególnie duże opady przy jednoczesnym niskim odczynie gleby wzmagają wymywanie siarczanów, zwłaszcza w zimowej porze roku. Stąd też przykładowo podstawowe nawożenie rzepaku siarką w nawozach zawierających ten składnik w formach łatwo dostępnych (SO42-), podobnie jak podstawowe nawożenie azotem, należy przeprowadzić w okresie wiosennym."

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/nawozy/skladniki-pokarmowe-ulegly-wymyciu,69836,1.html

również magnez podatny na wymywanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak posieje teraz to będzie dobrze opady do końca roku raczej nie będą duże ,żeby wymyło to musi sporo wody spaść , ate 5 kg S ma niewielkie znaczenie ,nawet jeśli by połowa uciekła w co nie wierze,musiało by spaść do wiosny 400 l wody

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Można Kieserit wysiać przed końcem roku, ale ze świadomością że działać będzie dopiero na wiosnę. Teraz rosliny już nie pobiorą znaczących ilości - jeżeli ktoś ma trochę niedoborów mógłby na to liczyć. Czy się wymyje i ile, albo jak głęboko uda się go przemieścić to każdy wie jakimi glebami dysponuje, ogólnej recepty nie ma. Pewne straty siarki będą, pytanie czy jest się czym przejmować. Stosowanie siarczanów magnezu na wiosnę, bo tak naprawdę są to nawozy wiosenne jest bardzo prawidłowe. Można spokojnie wysiać Kieserit jak zacznie mrozić, wtedy złapiemy go wierzchniej wilgotnej warstwie gleby ( w pewnym stopniu utrzymamy nawóz i nie pozwolimy się siarce wypłukać), kto tak trafi z terminem?:) Sam wyjeżdżam zwykle w styczniu, lutym, jest dużo wilgoci i nie ma problemu jak wszystko zamarznięte. Zasada jest taka - nie ma możliwości za prędko wyjechać z Kieseritem, można to zrobić tylko za późno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To sąsiedzi będą mili okazję do meldunku w ramach nowego OSN-

mięszanie z potasową też ma jakiś sens?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kup Korn-Kali jak chcesz mieszać Kieserit i sól potasową. możesz mieszać ale nierówno sie wysieje (kształt i ciężar granul). Na OSN możesz stosować cały rok nawozy bez azotu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

2 tyg. przed N ,ale jak wjechać,błoto ,śnieg,albo zamarznieta gleba i z roztopami spłynie nawóz w dołki

Te OSN juz są czy nie ,bo wszyscy milczą na ten temat,nawet jakby były to do końca listopada można siać wszystko

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A stosuje ktoś Prosan? 16% azotu forma amonowa, 5% tlenku potasu, 40%trójtlenku siarki ok 1300zł/t Zastanawiam się czy nie spróbować w przyszłym roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci (nie z własnego doświadczenia, ale z naprawdę pewnego źródła), że warto stosować. Nie będziesz żałował. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To dlaczego nie z własnego doświadczenia? ;) Wiem, że dwa duże gosp z moich stron stosują, a znam jednego z nich to koleś potrafi liczyć i jest zadowolony z tego nawozu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siarkę i magnez siałem późno  jesienią przez kilka lat było ok

Ale w ubiegłym sezonie zrobił się problem, wiosną zauważyłem że azot kiepsko działa 

Mój domysł to wypłukana siarka i dlatego azotu rośliny nie mogły pobrać było to w pszenicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Prosan pewnie że spoko, bo masz wsparte pobranie azotu siarką i potasem, na wiosnę nic lepszego nie ma. Policz składniki z nawozów podstawowych, mała uwaga jest to siarczan amonu więc będzie zakwaszał, na wczesną wiosenną dawkę szybko działającego azotu forma nie pasuje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze holist NK 10-31. Tez ma 28% SO3 i mikro. Jak ktos nie sypal potasu za duzo na jesieni to cena przystepna.Albo siarczan magnezu z siarkopolu z mikro. Dla mnie to najlepsze opcje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakby patrzeć tylko na zkwaszenie to siarki lepiej nie sypać,ale zawsze jest jakieś ale ,dlatego musimy sypać  siarke,no i dodatkowo wapno niestety

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

... siarka - bardzo ważny składnik również w uprawie malin czy truskawek, do zwalczania rdzy maliny Siarkol czy Microthiol  bardzo dobrze się sprawdzają, poza tym w lata kiedy sypałem wiosną siarczan potasu na truskawki to plantacja zdecydowanie lepiej wyglądała i owocowała...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No tak ale wszystko rozbija się o kasę i kupujemy taniej czy aby na pewno ?

Ja biorę pod uwagę niezmiennie dwie opcje i chyba jednak wiosną 

Siarczan magnezu z Siarkopolu lub kizeryt i tu mamy chyba problem z pochodzeniem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zawsze siałem siarczan amonu w połowie lutego w dawce około 170-200 kg w tym roku rezygnuję na rzecz 

SIARCZAN MAGNEZU KAZAR 25% MgO / 50% SO3 w dawce około 190 kg 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy mi sie wydaje czy ten siarczan magnezu z Siarkopolu zmienił sie z 21-30 na 23-33 i dodatkowo B +Zn ? Czy to dwa rozne nawozy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, przem napisał:

zawsze siałem siarczan amonu w połowie lutego w dawce około 170-200 kg w tym roku rezygnuję na rzecz 

SIARCZAN MAGNEZU KAZAR 25% MgO / 50% SO3 w dawce około 190 kg 

I na jaką szerokość to rozsiejesz ,250 kg to minimum,jaka cena

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując dla poczciwego rzepaku trzeba podać 

500kg siarczanu magnezu z Siarkopolu lub odpowiednio 300kg kizerytu

To jeśli chodzi o siarkę a magnez będzie odpowiednio 63kg i 45kg 

 

Teraz ceny i pamiętajmy o Mg który też bywa deficytowy na polach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się