Sign in to follow this  
Followers 0
tomek89

Założenie gospodarstwa dotacje itd.

28 posts in this topic

Najlepiej jak zaczniesz od młodego rolnika. Po uzyskaniu 75 tys. zł radzę kupić za to od sąsiada trochę ziemi - będzie Ci potrzebna jako dodatkowy zastaw na zakup jego pozostałych ha, o ile zdobędziesz pieniądze na wkład własny na kredyt. Obecnie najlepszy z dostępnych jest kredyt nGR z dopłatą z ARiMR, ponieważ wkład własny to tylko 10% wartości inwestycji ( jak dobry sąsiad to możecie napisać w akcie notarialnym, że mu zapłaciłeś gotówką, to nie będziesz musiał mieć od razu tych pieniędzy), a maksymalny okres kredytowania to nawet 20 lat. Obecne oprocentowanie tego kredytu to 3% ( tzn. rolnik musi płacić przynajmniej 3%, a resztę dopłaca ARiMR). Co do wykształcenia to w Młodym rolniku masz 3 lata na uzupełnienie, więc u Ciebie nie powinno stanowić to żadnego problemu.

W ramach działania Ułatwianie startu młodym rolnikom rolnik może starać się o premię w wysokości 75 tys. złotych. Celem programu jest ułatwienie zakładania nowych gospodarstw rolnych (lub przejmowania już istniejących) przez osoby młode o odpowiednim wykształceniu.

Aby jednak móc otrzymać taką premię oprócz złożenia wniosku do oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, trzeba spełniać pewne warunki:

- po raz pierwszy rozpoczyna się samodzielne prowadzenie gospodarstwa rolnego,

- nie prowadziło się wcześniej działalności rolniczej i nie było posiadaczem nieruchomości rolnej o powierzchni większej niż 1 ha.

Witam

Jestem początkującym rolnikiem i chciałbym się zapytać czy są jakieś dotacje lub dopłaty na zakup ziemi ????

Jeżeli są to jakie i co trzeba spełnić aby je otrzymać ?????

I mam jeszcze jedną prośbę chciałbym aby ktoś wysłał mi przykładową umowę dzierżawy !!!

Pozdrawiam i proszę o dopowiedz :) :)