Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
tomek89

Założenie gospodarstwa dotacje itd.

29 postów w tym temacie

Najlepiej jak zaczniesz od młodego rolnika. Po uzyskaniu 75 tys. zł radzę kupić za to od sąsiada trochę ziemi - będzie Ci potrzebna jako dodatkowy zastaw na zakup jego pozostałych ha, o ile zdobędziesz pieniądze na wkład własny na kredyt. Obecnie najlepszy z dostępnych jest kredyt nGR z dopłatą z ARiMR, ponieważ wkład własny to tylko 10% wartości inwestycji ( jak dobry sąsiad to możecie napisać w akcie notarialnym, że mu zapłaciłeś gotówką, to nie będziesz musiał mieć od razu tych pieniędzy), a maksymalny okres kredytowania to nawet 20 lat. Obecne oprocentowanie tego kredytu to 3% ( tzn. rolnik musi płacić przynajmniej 3%, a resztę dopłaca ARiMR). Co do wykształcenia to w Młodym rolniku masz 3 lata na uzupełnienie, więc u Ciebie nie powinno stanowić to żadnego problemu.

W ramach działania Ułatwianie startu młodym rolnikom rolnik może starać się o premię w wysokości 75 tys. złotych. Celem programu jest ułatwienie zakładania nowych gospodarstw rolnych (lub przejmowania już istniejących) przez osoby młode o odpowiednim wykształceniu.

Aby jednak móc otrzymać taką premię oprócz złożenia wniosku do oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, trzeba spełniać pewne warunki:

- po raz pierwszy rozpoczyna się samodzielne prowadzenie gospodarstwa rolnego,

- nie prowadziło się wcześniej działalności rolniczej i nie było posiadaczem nieruchomości rolnej o powierzchni większej niż 1 ha.

Witam

Jestem początkującym rolnikiem i chciałbym się zapytać czy są jakieś dotacje lub dopłaty na zakup ziemi ????

Jeżeli są to jakie i co trzeba spełnić aby je otrzymać ?????

I mam jeszcze jedną prośbę chciałbym aby ktoś wysłał mi przykładową umowę dzierżawy !!!

Pozdrawiam i proszę o dopowiedz :) :)

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0