jarki

Soja

177 postów w tym temacie

To dmiana czeska jak sie nie myle a na pytanie czy sie u nas przyjmie?? odpowiem ze w Polsce jest siana z powodzeniem , ma straki wyzej i nie zostaje na polu i choc plon nie jest najwyzszy ale jest roslina opłacalna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W mojej okolicy jeden gospodarz siał i po 1 roku zrezygnował moze ktos napisze cos wiecej o soji o uprawie cenach i wogole jestem zainteresowany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

o uprawie soi czytałem jeszcze w Młodym Rolniku {teraz to wiadomo Farmer}

wiele lat temu że chyba koło Wrocławia uprawiają a raczej uprawiali :-\

 

tam pod artykułem na portalu @dziadek pisze że uprawiał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to w końcu nadaje się do karmienia po ześrutowaniu czy nie ?

facet z artykułu chyba karmi a ten na portalu twierdzi że trzeba na przykład parować :-\

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja sie pytałem w mojej okolicy to soje normalnie srutowali na pasze jako dodatek tak samo z odpadami z fasoli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wysłałem zapytanie do firmy AgroYoumis jak wygląda sprawa zakupu materiału siewnego oto odpowiedź :

 

można u nas kupić soję odmiany Annushka,

cena za 100 kg wynosi 495 zł netto.

worki są po 50 kg,

Również soję wysyłamy, po zapłaceniu także za transport.

Jest możliwość rozmnażania materiału siewnego dla nas, wtedy soją musi być zasiane nie mniej niż 30 ha.

 

Jeżeli chodzi o kontraktację na przyszły rok, to jeszcze nie wiemy za jaką kwotę będziemy skupować.

 

jeśli utrzyma się cena to pewnie znajdą się chętni ??

 

ceny nasion

http://www.agroyoumis.eu/?page_id=650

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zasiałem w tym roku na "na próbę " na odrębnej działce 96ar Annushki ,wczoraj wymłóciłem . Dała plon w wysokości 1,8t co uważam za satysfakcjonujący . Wiem że popełniłem błędy , mam nadzieję że w przyszłym roku będzie lepiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1 Bład- wiosenna orka

2 Błąd to ostrożnośc w stosowaniu herbicydu powschodowego ze względu na brak rejestracji zastosowałem 0,5 zalecanej dawki dla grochu peluszki

3 Błąd był następstwem 2 czyli korekta herbicydem nalistnym ( też połowa zalecanej dawki) który niestety zatrzymał wegetację na ok 10-14 dni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

w grochach spotkałem się z taką kombinacją butoxone+basagran

tylko nie pamiętam ile czego może po pół dawki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Basagran przystopował własnie soję po zabiegu nalistnym. Pryskałem połową dawki zarejestrowanej w strączkowych czyli 1L/ha. w przyszłym roku tylko zastosuję zabieg bezpośrednio po siewie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Soję zasiałem z myslą o przeznaczeniu na paszę dla " blondynek" i się tego trzymam. Musze dać próbkę do badania

zawartości białka wtedy zbilansuję dawkę, niemniej jednak nie będe opierał mieszanki tylko i wyłacznie na pełnej soji. Będzie ona tylko dodatkiem zastępującym +- 50% dawki śruty sojowej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jak już zbadałeś to napisz jakie ma białko?

i jaki to był herbicyd doglebowy ?

gdzie kupiłeś nasiona bo te 495 netto/q w AgroYoumis drogo

 

POLSKA SOJA

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/inne-uprawy/artykuly/soja-w-rozpracowaniu,39627.html

 

http://www.au.poznan.pl/kgihr/?q=Soja

 

 

 

cytat z portalu

 

 

rexlupinus@wp.pl

2012-04-01 14:18:55

Szanowni Państwo Polscy Gospodarze.

 

Soja mimo że to gatunek nie z naszej strefy klimatycznej , ale dzięki hodowcom i genetykom z IHAR Radzików- Prof dr hab.Szyrmer i z AR (UP) Poznań dr Nawracała i dr Konieczny została przystosowana do naszego klimatu. wschodniej , zachodniej i centralnej Polski. Odmiany z Poznania dają plony ok. 20-30 q/ha w zależności od ilości opadów . Odmiana NAWIKO otrzymała złoty medal na POLAGRZE.

Warunkiem zebrania wszystkich strąków przez heder kombajnu jest wałowanie pola wałem gładkim lub talerzowym zaraz po siewie gdy gleba jest sucha. Ponadto siew musi być obowiązkowo w terminie - ostatni tydzień kwietnia i pierwszy maja, Ja sam uprawiałem soję przez kilka lat. Plony są zawsze dobre gdy jest dobra agrotechnika. Dostałem listy gratulacyjne od Konsuli Japonii i USA za taaaką soję ( ponad 1m wys.). Tak jak i inne motylkowe grubonasienne soja ma substancje antyżywieniowe , które to można i należy usunąć .metodami fizycznymi.LUPINUS MUELLAUER KNOW HOW - PL

 

Panie Dydektorze Profesorze Jóżwiak . Proszę nie wprowadzać Opinii i Pana Prezydenta w błąd uwagą że nie ma w Polsce Alternatywy dla importu śrut białkozasobnych.i że produkcja białek roślinnych paszowych się nie opłaca . Te informacje są NIE PRAWDZIWE. Proszę poczytać autorski program złożony Panu Ministrowi Sawickiemu i Plocke pt. System Produkcji i Przetwórstwa Krajowych Białek Roślinnych 2009-2013. i stenogram mego wystąpienia w Sejmie na Komisji rirw WE wrześniu 2009 R.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Rolnicy,

w imieniu firmy AgroYoumis PL zapraszam do kontaktu z naszą firmą w celu uzyskania informacji na temat uprawy.

Zachęcamy do uprawy soi w Polsce. Ten rok pokazał,że jest to możliwe w każdym rejonie Polski. Za nami pierwszy rok współpracy

z Rolnikami i jesteśmy pełni zapału do pracy z Państwem w kolejnym sezonie. Dzięki kontaktom z Państwem wiemy jak nasza odmiana

Annushka zachowywała się w różnych rejonach Polski. Nie ukrywamy, że były to bardzo różne wyniki osiągniętego plonu. Były takie plony które

nas dziwiły swoją wielkością, ale zdarzyły się też takie, które tłumaczyły jak wiele rzeczy trzeba jeszcze zrobić i dały wskazówki na następny rok.

Informacje na temat uprawy znajdziecie na stronie www.agroyoumis.pl, zapraszam również do kontaktu telefonicznego 519375261.

Pozdrawiamy

Zespół AgroYoumis

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Droga Firmo :)

my raczej oczekujemy odpowiedzi na pytania typu

co ze zbytem czy ktoś ją w Polsce kupuje ?

jaka jest strawność soi dla trzody chlewnej drobiu itp.

bo przecież nie jest taka sam jak śruty poekstrakcyjnej

musi mieć sporo mniej białka a więcej energii ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak mogę z pewnością powiedzieć, że są firmy które są zainteresowane skupem ziarna soi. Wystarczy poszukać w internecie firm skupujących płody rolne.

Z własnego doświadczenia wiem że jest to mozliwe. Sami zaczynaliśmy w ten sam sposób- dając ogłoszenia na stronach internetowych oraz kontaktując się bezposredni o z odbiorcami. Sprzedaż ziarna to temat, w którym trzeba jeszcze wiele zrobić, ale nie jest to niemożliwe. Także dostajemy głosy od tegorocznych plantatorów, którzy już sprzedali ziarno np. gospodarstwom, które hodują zwierzęta.

Aby była możliwość skarmiania dla trzody i drobiu konieczna jest ekstruzja, czyli likwidacja składników antyżywieniowych. Na temat ekstrudera (możliwość zakupu) znajdą Państwo informacje na http://www.farmet.pl/technologia-do-przetworstwa-roslin-oleistych/ekstruzja-paszy.html. Z informacji od rolników wiemy, że próbujecie Państwo też śrutować i parować itp.

Śruta poekstrakcyjna to odpad, a w przypadku ekstruzji otrzymują Państwo makuch sojowy a więc pełnowartościową śrutę sojową. Aby zmniejszyć zawartość tłuszczu w makuchu należało by wycisnąć tłuszcz i wtedy zmniejszy się jego zawartość o połowę. Ale nie jest to konieczne. Najważniejsze, że zostały zlikwidowane szkodliwe inhibitory.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Które fakty są dla Pana niemożliwe?

 

"Annushka średnio plonowała w tym roku w wysokości 2-3 t/ha. Maksymalny osiągnięty plon to nawet 4 t/ha, a minimalny - ok. 1 t/ha, ale trzeba zaznaczyć, że był on następstwem warunków pogodowych, lokalnych opadów gradu lub też błędów agrotechnicznych - braku odchwaszczania"

 

Czy te?

Takie są nasze dane po rozmowach z rolnikami. Nie wszędzie plony były wysokie, dlatego mówimy że wiele jest jeszcze do zrobienia w celu uniknięcia błędów. Np wielu rolników zastosowało herbicyd Butaxone, którego nie powinni stosować bo powoduje ona bardzo duże wydłużenie okresu wegetacji a co gorsze odbija się to znacznie na kondycji rośliny. Niestety preparat został polecony przez przedstawicieli ś.o.r. a nie przez naszą firmę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

myślę że na portalu bardzo dobrze to wyjaśnił kolega @nomijas

 

ja jednak postawię na groch lub peluszkę chyba, głównie ze względu

na brak możliwości siewu rzepaku ale i problemy ze zbytem

 

piszą żeby drobno śrutować http://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/trzoda-chlewna/jak-najdrobniej-srutowac-soje,41324.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po czym najlepiej posiac ta soje? co wogole jest dobrym przedplonem dla straczkow? u mnie w okol tylko zboza i czasem rzepaki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy przedplon: zboża, kukurydza, buraki cukrowe, ziemniaki, wieloletnie trawy. Za nieodpowiednie przedplony dla soi uważa się inne rośliny rośliny strączkowe, słonecznik, wieloletnie rośliny motylkowe drobnonasienne i kapustowate.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się